Praca nauczyciela

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Laczek
Posty: 5
Rejestracja: 2017-03-19, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Praca nauczyciela

Postautor: Laczek » 2017-03-29, 18:16

Dziwię się, że wszyscy tutaj narzekają na pracę nauczyciela.
Większość zapewne nie znała innej pracy i po prostu nie ma porównania.
Wydaje im się, że jak skończą studia to po prostu należą im się duże pieniądza - tak to niestety nie działa.
Większość młodych ludzi obecnie kończy studia i to techniczne z tytułem inżyniera (nie ma porównania z poziomem trudności z np. polonistyką, językoznawstwem czy politologią). Zarobki w większości oscylują w granicach pensji minimalnej - 2000 zł brutto, często za pracę ponad 8 godzin dziennie i to na umowie zlecenie. Więc jaka się wam dzieje krzywda?
Za mało zarabiacie? Za długo pracujecie? Zawsze można zmienić pracę i mieć po prostu lepiej. Ale dlaczego tak trudno właśnie zostać nauczycielem?
Również boicie się utraty pracy - jak jest wam źle to nie ma czego żałować. Kto w dzisiejszych czasach ma gwarancję pracy?
Ale najlepiej mówić, że jest źle i ciągle strajkować.
Inni ludzi też żyją w Polsce, posiadają porównywalne i lepsze wykształcenie i często pracują po 10 godzin dziennie, aby moc zarobić pieniądze na życie za mniejszą stawkę od was. Nie strajkują tylko sumiennie wykonują swoją pracę a jak im jest źle to po prostu szukają innej pracy.
Takie jest moje zdanie o nauczycielach.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Praca nauczyciela

Postautor: oramge » 2017-03-29, 20:12

Laczek pisze:Dziwię się, że wszyscy tutaj narzekają na pracę nauczyciela.
Większość zapewne nie znała innej pracy i po prostu nie ma porównania.
Wydaje im się, że jak skończą studia to po prostu należą im się duże pieniądza - tak to niestety nie działa.....

Czytając to co napisałeś/łaś też się można zdziwić. Otóż nie wszyscy tutaj narzekają na swoją pracę. Tyle, więcej i tak nie zrozumiesz.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Praca nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-03-29, 20:15

Pamiętacie wielokrotne podpuchy cytowane później w prasie?
Znamienne, że w przededniu strajku. W dodatku był w wielu wątkach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Pearl » 2017-03-29, 21:50

Szczerze to nie zauważyłam by taaak nauczyciele narzekali...pozdrowionka :P

Cynkowa
Posty: 7
Rejestracja: 2017-01-17, 16:11
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Cynkowa » 2017-03-30, 15:50

Jeśli chodzi o nauczycieli to masowe strajki i narzekania z powodów finansowych raczej odchodza w przeszłość. RRzadziej już spotykana rzecz, a na pewno nie masowo własnie ;)

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Pearl » 2017-03-30, 22:27

Nie narzekam. Za to mam doła. Wystarczy trochę poczytać co ludzie piszą przy okazji jakiegokolwiek artykułu o nauczycielach by się podłamać i dowiedzieć jak strasznie Cię ktoś nie lubi.

sowanna
Posty: 63
Rejestracja: 2009-09-08, 13:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: sowanna » 2017-03-31, 10:08

No i tu się pan myli. Mam porównanie z innymi pracami - od publicznego sektora po biznes. Ngo tez jest mi znane.
nie wiem kto zarabia 2000brutto (chyba na stażu). Ja po studiach 10 lat temu zarabiałam 3000 brutto, teraz średnia kwota wygląda właśnie tak. kazdy boi się o pracę. a wyobrażenia o pracy nauczyciela sa wzięte z kosmosu.
jakie są wg mnie
+ (jesli chodzi o mnie) robię to co lubię
+ moge rozwijać się na wielu poalch (kilka różnych prac)
+ niezależność - moge realizowac własne pomysły
- jest to cięzka praca. Cięższa niż praca w biurze (tak, tak, zarządzałam 130 osobowym zespołem, pracowałam w biurze i mam porónanie)
- zaangażowanie w 100% czas pracy to nie 18h, drugie tyle przygotowanie
- zarobki nie oddają wkładu pracy
- poza tym są zmienne
- często na materiały dydaktyczne zakupowane są z własnej kieszeni

Laczek
Posty: 5
Rejestracja: 2017-03-19, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Laczek » 2017-04-02, 12:42

Witam wszystkich,

Postanowiłem wyjaśnić kilka powstałych tutaj niejasności:

sowanna pisze:nie wiem kto zarabia 2000brutto (chyba na stażu). Ja po studiach 10 lat temu zarabiałam 3000 brutto, teraz średnia kwota wygląda właśnie tak.

Pensja minimalna to 2000 zł brutto i proszę mi wierzyć nie znam nikogo z mojego otoczenia, kto ma wykształcenie wyższe techniczne, które zarabia 3 000 zł brutto (zazwyczaj są to kwoty ok 50-300 zł ponad płacy minimalnej).

Na stażu obecnie się zarabia 997,40zł - dla porównania nauczyciel stażysta zarabia 2.294 zł - więc chyba jest różnica?

Co do następnego zagadnienia:

sowanna pisze:jest to cięzka praca. Cięższa niż praca w biurze.

oraz
sowanna pisze:zarobki nie oddają wkładu pracy


to polecam poczytanie komentarzy pod artykułami o protestach nauczycieli - według mnie w pełni oddają nastawienie społeczeństwa do kwestii pracy i płacy nauczycieli – z lektury obszernych komentarzy można wywnioskować, że około 85% nauczycieli to ludzie z roszczeniową postaw, którzy umieją tylko zadawać tysiące zadań do domu, pakować dzieciom tornistry po 20 kg, pracować kilka godzin dziennie itp. Domagają się również zagwarantowania, że do 31 sierpnia 2022 roku nie będzie zwolnień nauczycieli. Zapominają podstawowej prawdy - szkoła jest po to żeby uczyć dzieci a nie po to żeby nauczyciele mieli gdzie pracować
Do zalet pracy nauczyciela należy też pewny awans. W tym względzie rzeczywiście, gdy nauczyciel chce, może w stosunkowo krótkim czasie przejść wszystkie szczeble awansu zawodowego. O ile w poprzednim systemie (przed 1999 rokiem) najwyższe wynagrodzenie zasadnicze nauczyciel mógł uzyskać dopiero po 30 latach pracy, to w obecnym systemie awansu jest to możliwe już po 10 latach pracy.
Do tego jeszcze ferie, wakacje, wolne z okazji Świąt Wielkanocnych, dzień nauczyciela itp. - ci co pracują w korporacjach albo w prywatnych firmach czasem maja tydzień urlopu albo wcale gdy trzeba dokończyć projekt a później wypycha się ich na wolne przed końcem marca żeby się Inspekcja Pracy nie przyczepiła.

Dla porównania dodam o listonoszach, którzy również ostatnio protestowali.
Listonoszami zostają również ludzie z wykształceniem wyższym, którzy nie mogą znaleźć innej pracy. Media jakoś nie nagłaśniali tego protestu oraz skończył się on przykro, ponieważ jeden z organizujących protestów stracił pracę. Dodam, że listonosze zarabiają zazwyczaj pensję minimalną. Czytając komentarze pod artykułami opisującymi powyższy protest można zauważyć, że cieszył się on poparciem większości komentujących artykuł.

Wnioski po lekturze mojego komentarza proszę wysunąć samodzielnie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Praca nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-04-02, 12:56

sowanna pisze:Do tego jeszcze ferie, wakacje, wolne z okazji Świąt Wielkanocnych, dzień nauczyciela itp.

A widzisz, mają tyle urlopu.
Policzmy: ferie 14 dni
Wakacje 62 dni + kawałek czerwca.
Przerwy świąteczne - ponad tydzień
Dzień Nauczyciela i inne pojedyncze dni w roku - uzbiera się tydzień?
Pisz wszędzie, że łamią prawo, bo https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy ... ODXpqKkLIU
Jak jest tak dobrze, zapraszamy do zawodu.
A jeśli jesteś nauczycielem (jak sugeruje w opisie), to marny jesteś skoro nie znasz realiów.
Tak czy siak kłamstwo ma krótkie nogi.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Laczek
Posty: 5
Rejestracja: 2017-03-19, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Laczek » 2017-04-02, 15:14

linczerka pisze: Jak jest tak dobrze, zapraszamy do zawodu.


Zapytam inaczej: skoro jest tak źle to dlaczego jest tylu chętnych i tak trudno bez znajomości zostać nauczycielem:

viewforum.php?f=42

i jeszcze jedno:

linczerka pisze: Wakacje 62 dni + kawałek czerwca..


Przeciętny zwykły pracownik ma 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie (w zależności od stażu pracy)
Aby prawidłowo określić wymiar urlopu nauczycieli należy to po prostu policzyć:

- Wakacje: 9*5=45 minus 7, które zagospodarowuje dyrektor daje 38 dni.
- Ferie: 2*5 = 10 dni
- Święta Wielkiej Nocy: (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, wtorek po świętach - 3 dni
- 2 Maj - 1dzień
- Piątek po Bożym Ciele - 1 dzień
- Dzień Edukacji Narodowej - 14 października - 1 dzień
- Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok: 5 dni

W sumie daje to około 59 DNI!!!!

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: qjaf » 2017-04-02, 15:31

Nie rozumiem po co w ogole dyskutowac z jakims prowokatorem, ktory pozuje na medrca i wie lepiej jak jest.

Laczek
Posty: 5
Rejestracja: 2017-03-19, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Praca nauczyciela

Postautor: Laczek » 2017-04-02, 15:35

qjaf pisze:Nie rozumiem po co w ogole dyskutowac z jakims prowokatorem, ktory pozuje na medrca i wie lepiej jak jest.


A może po prostu pisze prawdę?
Jeżeli napisałem coś, co nie jest prawdą to proszę to uwypuklić.
W innym przypadku powyższa wypowiedź jest bezzasadna.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Praca nauczyciela

Postautor: oramge » 2017-04-02, 15:44

UWYPUKLIĆ
buhahaha - ostatnio tak się śmiałam jak gotowałam obiad.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Praca nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-04-02, 15:53

By o czymś dyskutować, trzeba mieć o tym pojęcie.
Koniec mojej dyskusji.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Praca nauczyciela

Postautor: koma » 2017-04-02, 18:44

Laczek pisze:Jeżeli napisałem coś, co nie jest prawdą to proszę to uwypuklić.

Ależ proszę bardzo:
- Święta Wielkiej Nocy: (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, wtorek po świętach - 3 dni - Idziemy do szkoły - wolne mają uczniowie
- 2 Maj - 1dzień - wolne ma wiele grup zawodowych, nauczyciele idą do pracy lub odrabiają w jakąś sobotę.
- Piątek po Bożym Ciele - 1 dzień - jak wyżej!
- Dzień Edukacji Narodowej - 14 października - 1 dzień: idziemy do pracy, wolne mają uczniowie
- Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok: 5 dni - 3 dni mają wolne wszyscy, bo to są święta. Ci, którzy pracują, mogą odebrać wolne w innym terminie. W pozostałe dni idziemy do szkoły.

Jednym słowem: kłamiesz lub nie znasz realiów.

Po drugie - badania (różne!) wykazały, że nauczyciel pracuje średnio w tygodniu 46 godzin (czyli o 6 godzin ponad etat)
6 * 36 tygodni = 216 godzin
216 h = 27 dni!!!

Odejmiemy teraz: 59 dni - 27 dni = 32 dni!

Jeśli odejmiesz od tego
- dni po zakończeniu roku, gdy nauczyciel jeszcze jest w pracy ok. 2 dni( rada podsumowująca i zdanie dokumentacji, czasem też egzaminy zawodowe lub klasyfikacyjne),
- soboty przeznaczone w wielu szkołach na święta środowiskowe, wycieczki, festyny, zawody,...
- obowiązkowe, często wyjazdowe szkolenia,.....

to wychodzi jeszcze mniej.
ZATEM - nie błaznuj!!


Wróć do „Pogaduszki”

cron