Koniec darmowych kółek i konsultacji.

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: koma » 2017-11-17, 17:02

Ritter von Rodewald pisze:No ale przecież większość nauczycieli danej szkoły może sobie w statucie przegłosować, że żadnych prac dodatkowych za darmo nie będzie.

Po co przegłosować w statucie, skoro jest ustawa?
A w niej punkt niejasny, różnie rozumiany. :(

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: Łosoś » 2017-11-17, 17:39

Ktory punkt jest niejasny?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: koma » 2017-11-17, 22:45

Łosoś pisze:Ktory punkt jest niejasny?

Art.42 KN.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: Łosoś » 2017-11-18, 08:21

http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/ ... ela/print/
https://www.nadzor-pedagogiczny.pl/pora ... odzin/7031
11 kwietnia 2017 Zatrudnianie (kodeks pracy) Kadry
Proszę o informacje dotyczącą przeznaczenia godzin z art. 42 u.2 p2. KN (inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;). Jakie godziny może prowadzić nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018? Czy mogą to być: koła zainteresowań, zdw, opieka na wycieczce, przygotowania do konkursów, itp.?
Od 1 września 2017 r. obowiązywać będzie dodany do art. 42 Karty Nauczyciela ust. 2d, zgodnie z którym w ramach zajęć i czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z powyższego wynika, że zajęcia zaliczane do pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie będą mogły być prowadzone w ramach czasu pracy nauczyciela. Znajdą się tutaj natomiast takie zajęcia (opiekuńcze i wychowawcze, nie - dydaktyczne), jak opieka na wycieczce czy dyskotece szkolnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką.


http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja ... zniow.html
Ministerstwo Edukacji Narodowej przy okazji reformy oświatowej postanowiło więc znowelizować prawo w tym zakresie. Nowy ustęp 2d w art. 42 Karty nauczyciela (zacznie obowiązywać od 1 września) rozwiewa wszelkie wątpliwości i przesądza, że nauczyciele w ramach innych zadań statutowych nie prowadzą ani zajęć świetlicowych, ani tych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z pierwszym problemem samorządy już się uporały: tam, gdzie etaty świetlicowe łatano wcześniej godzinami karcianymi, w ubiegłym roku zatrudniono nowych nauczycieli. Większy problem jest jednak z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.


https://www.nadzor-pedagogiczny.pl/pora ... rok-2/6876
Jak w nowym arkuszu organizacyjnym szkoły na rok 2017/2018 planować zajęcia z pomocy psychologiczno - pedagogicznej (zespoły wyrównawcze) dla uczniów posiadających opinie PPP?Jeżeli zgodnie z art. 4 ust. 8 Ustawa Przepisy wprowadzające prawo oświatowe z 14.12.2016 nauczyciel nie będzie mógł ich prowadzić w ramach art. 42 KN.
Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy obecnie planować z uwzględnieniem form, w jakich ta pomoc będzie udzielana oraz kompetencji osób realizujących daną formę, i tak:
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizują nauczyciele danego przedmiotu jako godziny płatne. Albo jako godziny ponadwymiarowe, jeśli nauczyciel realizuje obowiązkowe pensum w całości. Albo jako godziny uzupełniajace niepełny wymiar pensum.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, socjoterapeutyczne, logopedyczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym realizują specjaliści w ramach obowiązujacego ich pensum.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: koma » 2017-11-19, 21:44

Komentarze, które wkleiłaś, przypominają tylko o tym, że zajęcia z Ppp oraz zajęcia świetlicowe nie mogą być w ramach "inne". Pozostaje jednak kwestia wszystkich innych zajęć (praca z uczniem zdolnym, kółka lub wszelkie "zajęcia wyrównawcze", które w szkołach każą nazywać inaczej niż zdw, a w istocie są wspomaganiem ucznia w nauce.
Dyrektorzy mają tu wielkie pole do popisu.
Mam wrażenie, że ten punkt celowo ma taką formę - zlikwidowano "karcianki", aby się podlizać, a jednocześnie otwarto furtkę do nielimitowanej pracy poza pensum w ramach 40 godzin.
Wielu dyrektorów kładzie na nauczycieli OBOWIĄZEK prowadzenia takich zajęć, a nawet wkłada to do planów. Poczytaj, co ludzie piszą na ten temat na forach.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: Łosoś » 2017-11-20, 08:31

Czytałam odpowiedzi różnych ekspertów (prawników) na ten temat. Wg nich dyrektorzy łamią prawo każąc nauczycielom pracować za darmo i prowadzić dodatkowe godziny dydaktyczne w tygodniu. Sprawa jest łatwa. Nie wolno zmuszać nauczycieli do darmowego prowadzenia zajęć wyrównawczych ani zajęć rozwijających umiejętności/zdolności. Nauczyciel może takie kółka prowadzić nieodpłatnie jedynie wtedy, gdy wyrazi na to zgodę.
Wg ekspertów inne zajęcia statutowe w ramach 40 godzin pracy w tygodniu to: opieka nad dziećmi w czasie dyskoteki, wycieczki,konkursu, jednorazowe przygotowanie do jakiegoś konkursu, apelu itp..W żadnym razie zajęcia regularne, odbywające się wg założonego programu, a już na pewno nie dydaktyczne.
To, że MEN przymyka oczy na ten proceder oznacza jedynie, że im to pasuje i nie chcą się wtrącać, bo to oznaczałoby walkę z samorządami, które nie mają pieniędzy na zajęcia dodatkowe z PPP. Wstrętne to wszystko, ale to samo życie.
Nauczyciele mogliby pójść z tym do sądu, ale w obliczu ruchów kadrowych związanych z reformą boją się o swoją pracę i siedzą cicho. Proceder łamania prawa więc kwitnie.
Wiem, że MEN nic w tej sprawie nie zrobi i dalej będzie, jak było. To jeden syf.

Załączam odp. eksperta:
Odpowiedź eksperta

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. W ramach tych zajęć nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej to:

klasy terapeutyczne,
zajęcia rozwijające uzdolnienia,
zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
zajęcia specjalistyczne (korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne),
zajęcia związane wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,
warsztaty,
porady,
konsultacje.
W myśl ostatnich regulacji prawnych w ustawie Karta Nauczyciela dyrektor szkoły będzie mógł wskazać nauczycielowi prowadzenie takich zajęć, jeśli będzie miał na to odpowiednie środki finansowe, aby zapłacić nauczycielowi za prowadzenie tych zajęć. Z powodu braku środków finansowych zajęcia te nie będą się w szkole odbywały, a udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla ucznia będzie się odbywać w trakcie bieżącej pracy z uczniem na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.


Jak widać, nie wolno kazać nauczycielowi odpłatnie prowadzić zajęć wyrównawczych, ani zajęć rozwijających uzdolnienia- czyli kółek zainteresowań. Jeśli zaś dyrektor ZMUSZA nauczycieli do darmowej pracy, a zmienia jedynie nazwę zajęć (a ta naprawdę dalej są to kółka, zajęcia wyrównawcze lub świetlica), to jest zwyczajnie NIEUCZCIWY, ŁAMIE PRAWO i wyzyskuje swoich pracowników. Z tego, co czytam po różnych forach, mamy większość takich właśnie dyrektorów.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: koma » 2017-11-21, 00:02

Tak jest!
Zatem do sądów o zapłatę albo PIP.

besandrabokis
Posty: 43
Rejestracja: 2018-01-10, 11:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: besandrabokis » 2018-01-10, 11:34

Póki co nic w zapisach się nie zmieni. Myślę, że mimo wszystko takie kółka dla niektórych to szansa.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: Łosoś » 2018-01-10, 15:50

Jak to "nic w zapisach się nie zmieni"? Już się zmieniło, tylko dyrektorzy prawa nie przestrzegają za cichym przyzwoleniem MEN i za namową organów nadzorujących, które nie chcą płacić nauczycielom za pracę.
Po drugie- dlaczego ja mam za darmo kogoś uczyć? Rozwijać? Nie pisałam się na wolontariat. Chcę dostawać pieniądze za pracę. Po to się kształciłam.
Po ostatnie- praca pod przymusem bez zapłaty jakościowo jest do kitu. I to jest normalne, nikt nie chce być niewolnikiem, rodzi się naturalny bunt. Jaka więc szansa???? Raczej przechowalnia.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: Łosoś » 2018-06-24, 07:54

Przepraszam, tu nie ma opcji "usuń post".
Nie powinnam tu pisać.

olga2
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-07, 21:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Koniec darmowych kółek i konsultacji.

Postautor: olga2 » 2019-08-20, 23:20

Te godziny nadal są jak najbardziej aktualne. Mamy 2019r i dalej muszę w dwóch szkołach miec albo wolontariat, albo jakieś tam wymyślone zajęcia za darmo. Każdy nauczyciel ma i nie ma nawet dyskusji z dyrektorem. Postawic się? Jak? Dyrektor mówi, że ja mam pracowac 40 godzin zgodnie z prawem.
To chore i zarazem przykre... Dlatego jak ktoś mi mówi, że już nie ma w Polsce darmowych karcianek- to mi się chce śmiac.


Wróć do „Pogaduszki”

cron