1,5 etatu w szkole

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

giszowiec24
Posty: 32
Rejestracja: 2017-03-14, 01:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: śląskie

1,5 etatu w szkole

Postautor: giszowiec24 » 2018-03-20, 23:39

Chciałbym porady bardziej doświadczonych nauczycieli :) Obecnie jestem zatrudniony w pełnym wymiarze godzin 18/18. Dostałem propozycję 27 godzin od przyszłego roku wraz z pierwszym w moim życiu wychowawstwem. Tutaj rodzą się moje wątpliwości. Z jednej strony pieniężnie ta wizja wygląda kusząco (jeśli dobrze rozumiem dostanę normalną pensję z 9 dodatkowych godzin? czyli faktycznie dodatkowo połowę tego, co otrzymuję teraz przy 18/18? Dobrze rozumiem?). Z drugiej strony nie wiem czy to nie za dużo? Wychowawstwo to jednak sporo papierkowej roboty, tym bardziej dla mnie, obecnie jeszcze stażysty. Dodam jeszcze, że jestem jedynym nauczycielem tego przedmiotu w szkole i tak by pozostało od przyszłego roku.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-03-21, 13:35

A jaka to szkoła? Inaczej rozkłada się przecież obciążenie pracą w różnych typach placówek. Więcej szczegółów. Jak wysoki ma być dodatek za wychowawstwo? Nadgodziny przez cały rok szkolny? Będziesz miał średnią z nadgodzin placoną w wakacje.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: oramge » 2018-03-21, 13:38

Za dużo pieniędzy czy za dużo pracy? :*

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: sharkinator » 2018-03-21, 14:58

Generalnie jak dają to trzeba brać, zwłaszcza że zarabiamy marnie. ALE, zanim podejmiesz decyzję to się zastanów czy obecnie Cię męczą lekcję. Jeżeli idziesz do klasy z przyjemnością i dzieci się słuchają to dasz radę, ale jeżeli prowadzenie lekcji kosztuje Cię dużo wysiłku to odradzam. 18-20 lekcji w gimnazjum czy zawodówce da się prowadzić, ale 25 czy 27 sobie nie wyobrażam bez uszczerbku na zdrowiu.
Moim zdaniem 1,5 etatu + wychowawstwo dla początkującego nauczyciela to jednak za dużo, łatwo się możesz zrazić do zawodu.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: belfegorr » 2018-03-21, 16:36

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że jeżeli organ prowadzący w regulaminie wynagradzania nauczycieli uchwalił, że płatne są tylko faktycznie zrealizowane godziny ponadwymiarowe (najczęściej taka właśnie uchwała jest), to wynagrodzenie będzie zwykle mniejsze niż 1,5*etat. Wynika to z tego, że nie będzie wypłaty za godziny ponadwymiarowe w sytuacji, gdy nie prowadzi się lekcji, np. dzień rozpoczęcia roku szkolnego, dzień zakończenia roku szkolnego, dni wolne od zajęć dydaktycznych ustalone przez dyrektora, święta przypadające od poniedziałku do piątku, egzaminy zewnętrzne, dni wolne od zajęć dydaktycznych jak np. zimowa przerwa świąteczna, przerwa wielkanocna, a do tego również dochodzą sytuacje, gdy lekcja nie odbyła się z powodu zmiany planu lekcji (np. połączenie dwóch grup jednej klasy, które normalnie miały mieć te lekcje osobno o różnych godzinach), czy też odwołanie lekcji z powodu wyjazdu klasy na wycieczkę, a także z powodu opieki na wycieczce, jeśli nie jest to tzw. zielona szkoła, czy też ferie zimowe, pierwszy tydzień wakacji w czerwcu, zwolnienie lekarskie. Niezrealizowane godziny w tych dniach będą odejmowane z puli wszystkich godzin i może się okazać, że wynagrodzenie będzie znacznie mniejsze, niż za 1,5 etatu. Niemniej jednak wynagrodzenie nie będzie niższe niż za pełny etat 18/18.

giszowiec24
Posty: 32
Rejestracja: 2017-03-14, 01:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: giszowiec24 » 2018-03-21, 19:41

Chodzi o szkołę podstawową. Nie jest jakoś szczególnie ciężko, zdarzają się "geniusze" jak wszędzie, ale póki co z przyjemnością chodzę do pracy :D Obawiam się jedynie, że dam sobie wrzucić te godziny, a ustalą mi pensum na więcej godzin i niewiele więcej zarobię. Nie wiem właśnie na ile to możliwe. Dodatek za wychowawstwo u nas to jakiś absurd, całe 40zł netto.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: sharkinator » 2018-03-21, 19:56

Nikt Ci pensum nie podniesie, chyba że mowa o szkole prywatnej. Podniesienie pensum jest nawet rzeczą korzystną, bo jak wypadną jakieś święta czy inne dni wolne to masz normalnie płacone, z nadgodzinami jest różnie. Przy podniesionym pensum masz proporcjonalnie wyższą pensję zasadniczą.

40 zł brutto to jakaś kpina. A jeśli nie ma dziennika elektronicznego to już całkiem współczuję.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-03-21, 20:04

To teraz wiemy więcej. Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji mogę Ci poradzić - bierz te nadgodziny. Zarobisz coś tam. Jeżeli jest w miarę dobra atmosfera, to na pewno dasz sobie radę. A z pieniędzmi, obojętnie jakimi, ale zawsze, przyjemniej się spędza czas. Taka architektura u Ciebie, jak na obrazku?
Załączniki
Katowice - Nikiszowiec 03.jpg
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

giszowiec24
Posty: 32
Rejestracja: 2017-03-14, 01:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: giszowiec24 » 2018-03-21, 20:15

Ritter von Rodewald pisze:To teraz wiemy więcej. Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji mogę Ci poradzić - bierz te nadgodziny. Zarobisz coś tam. Jeżeli jest w miarę dobra atmosfera, to na pewno dasz sobie radę. A z pieniędzmi, obojętnie jakimi, ale zawsze, przyjemniej się spędza czas. Taka architektura u Ciebie, jak na obrazku?


Ten rodzaj kamienic znajduje się całkiem blisko :P

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1,5 etatu w szkole

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-03-22, 13:12

Większa ilość godzin wpłynie też na wysokość tzw. 13.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Pogaduszki”