Emerytura i problemy z ZUS-em

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Rafal1015
Posty: 1
Rejestracja: 2019-01-09, 16:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Emerytura i problemy z ZUS-em

Postautor: Rafal1015 » 2019-01-09, 16:16

Witam wszystkich.
Wiem, ze dział pogaduchy, ale do tematu prosiłbym o podejście na poważnie.
W skrócie przedstawię swoją osobę. Jestem nauczycielem wychowywania fizycznego z 35 letnim stażem pracy. W październiku zeszłego roku złożyłem wniosek o obliczenie emerytury powszechnej. Emerytura ta została mi obliczona. Oczywiście chciałbym dowiedzieć się ile będzie wynosić emerytura z karty nauczyciela, ale do tego celu muszę przedstawić zaświadczenie, że nie jestem nigdzie zatrudniony. Do tego momentu wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Ale ZUS zaczyna coś kręcić, a mianowicie nie daje mi możliwości wyboru jaką emeryturę chce otrzymywać, gdyż nie policzą mi emerytury zarówno powszechnej jak i z karty nauczyciela. Czy ktoś z Was ma wśród znajomych podobną sytuację ? Jak wspomniałem wcześniej emerytura powszechna była policzona z rocznym wyprzedzeniem, zatem w tym roku na pewno będzie inna, ale o ile tego oczywiście ZUS nie powie.
Proszę o pomoc, jak mam postąpić, by mieć prawo wyboru - jak dobrze wiemy emerytura to przywilej, a nie obowiązek :)
Pozdrawiam
Rafał

aga87
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-22, 18:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Emerytura i problemy z ZUS-em

Postautor: aga87 » 2023-05-22, 18:46

Rafał, nie jestem prawnikiem, ale znalazłam informacje odnośnie tego, w jaki sposób jest wyliczana emerytura i jakie świadczenia Ci przysługują: https://www.kpgio.pl/blog/emerytura-nauczyciela-rodzaje-ile-wynosi-i-jak-ja-zwiekszyc/. Z tego co widzę to cytując: "Z dniem wejścia w życie Ustawy o emeryturach pomostowych, tj. z dniem 1 stycznia 2009 r., nauczyciele co do zasady utracili możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę nauczycielską. " Więc wyjściową kwestią jest to, czy masz ukończone 65 lat czy nie?

aga87
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-22, 18:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Emerytura i problemy z ZUS-em

Postautor: aga87 » 2023-05-22, 18:48

Swoją drogą, to bardzo przykre, że nauczyciel nie dość że ma sporo obowiązków i ogromną odpowiedzialność, to jeszcze na koniec musi walczyć z ZUS o godziwą emeryturę... Życzę powodzenia i wytrwałości Rafale!

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Emerytura i problemy z ZUS-em

Postautor: Ritter von Rodewald » 2023-05-23, 20:59

Do emerytury z art. 88 KN mogą być obecnie uprawnieni tylko i wyłącznie mężczyźni w wieku pomiędzy 62 a 64 lata z zaliczonym okresem pracy jako małoletni w gospodarstwie rolnym. Rozumiem, że masz już 65 lat. Przysługuje Ci emerytura regularna. Przysługuje Ci też NŚK, jeżeli nie masz jeszcze 65 lat i jesteś z rocznika 1963.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Pogaduszki”