Zdalne nauczanie

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Zdalne nauczanie

Postautor: linczerka » 2020-03-18, 10:18

Nowe wyzwanie.
Ciekawe będą Wasze spostrzeżenia i przemyślenia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: ann » 2020-03-18, 12:07

Ja bym na początek prosiła władze szanowne o zapewnienie narzędzi...

Sprzęt mam (spoko, chociaż w normalnych firmach jest przecież zapewniany przy pracy zdalnej), ale z jakich narzędzi korzystacie? Większość ma przecież ograniczenia w wersjach darmowych...
Owszem, na razie nie jest źle - zadania powtórkowe, proste ćwiczenia z mapką (historia, geografia), jakiś test przez internet, dla utrwalenia. Dzieciaki przysyłają odpowiedzi - najczęściej przez messengera, sprawdzam, naprowadzam, podpowiadam, wspólnymi siłami uzyskujemy prawidłowe odpowiedzi :) owszem, teoretycznie można zrobić wideokonferencję, ale - pracuję w niewielkiej wsi, internet w domach dzieciaków pozostawia czasem sporo do życzenia, czasem na czwórkę rodzeństwa przypada jeden komputer... Do tego przygotowanie w odpowiedni sposób materiałów - prawdę mówiąc, mam wrażenie, że pracuję więcej niż normalnie ;)

Jak sobie Wy radzicie?

Chociaż, mam wrażenie, że dla części dzieciaków to - jak na razie - frajda. Ale, jak długo?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: linczerka » 2020-03-18, 15:06

Na razie dajemy radę, w różny sposób.
Ale na powtórkach edukacja nie może się zakończyć.
A wygląda na to, że przedłużony zostanie czas zdalnego nauczania.

Pracuję znacznie dłużej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: Ritter von Rodewald » 2020-03-18, 21:24

Do prowadzenia lekcji w ramach edukacji zdalnej potrzebny jest oczywiście dobrej jakości sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie. Minimum to trzy monitory, szybki komputer stacjonarny, skaner, drukarka, kopiarka, aparat cyfrowy, głośniki, mikrofon, niezwykle szybkie łącze, Windows komercyjny, pakiet Office komercyjny. Tudzież inne programy też w wersji komercyjnej.
Ponadto papier na wydruki. Przecież trzeba to wydrukować i poprawić. Oprócz tego ponieść trzeba koszty energii elektrycznej i faktur za internet. Żaden nauczyciel w Polsce tego nie uniesie. Jeżeli mamy jakiś tam sprzęt i oprogramowanie to na prywatne swoje potrzeby. Rozbawiła mnie pani Kornahauser-Duda, która zwróciła się do widzów, cytuję: "My nauczyciele". A jak był strajk - to gdzie była? Po której stronie?
Fazit. Do edukacji zdalnej nadają się tylko języki obce, ekonomia, historia, geografia, informatyka. No chyba, że polecimy po kolei z tematami - podamy je przez dziennik elektroniczny, wskażemy strony i fertig. Inaczej się nie da. Już byłbym raczej za tym - płatne tylko 75% pensji brutto i czekamy, aż zaraza pójdzie precz. I przychodzimy do szkoły, pojedynczo w swoich klasach coś tam robimy, każdy tyle, ile ma godzin dydaktycznych.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: linczerka » 2020-03-20, 21:45

No to nauczanie zdalne przynajmniej do Świąt.
Jeszcze tylko odpowiednie rozporządzenia.
I hulaj dusza ...
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: sharkinator » 2020-03-21, 13:14

Można wprowadzać nowe treści? W rozporządzeniu chyba nie ma zakazu.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: ann » 2020-03-21, 14:02

sharkinator pisze:Można wprowadzać nowe treści? W rozporządzeniu chyba nie ma zakazu.

Od 25 marca ma być "obowiązek realizacji podstawy programowej" i możliwość oceniania na podstawie pracy zdalnej
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

GrzegorzG
Posty: 1
Rejestracja: 2020-03-22, 10:14
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdalne nauczanie

Postautor: GrzegorzG » 2020-03-22, 10:23

Jako, że mamy w swoim portfolio (firma IT) kilkanaście szkół uruchomiliśmy dla nich platformę e-learning która jest ekstremalnie prosta. Żadnych komercyjnych wersji Office, niewielkie wymagania sprzętowe - tylko przeglądarka. Podłączenie z komputera, telefonu, tabletu.
Wiem, że macie teraz Państwo trudne zadanie przed sobą - bo o ile jestem sobie w stanie wyobrazić naukę biologi, historii czy języka, to fizyka, chemia, matematyka - w wersji online, są dla mnie już ekstremalnie trudne.

Zapraszam do testów systemu, wystarczy kliknąć: https://szkola.profcon.pl/b/grz-en4-224

W dni robocze odpowiadam na pytania. Taki sam system można uruchomić dla szkoły - koszty to tylko utrzymanie serwera. Jak ktoś chce taki system dla szkoły zapraszam do kontaktu: grzegorz@profcon.pl


Wróć do „Pogaduszki”

cron