Praca w szkole czy na uczelni ?

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rostovgorod1
Posty: 1
Rejestracja: 2021-02-21, 22:20
Kto: student
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Praca w szkole czy na uczelni ?

Postautor: rostovgorod1 » 2021-02-21, 22:22

Witam,

Jestem studentem na kierunku biologia i teoretycznie rzecz biorąc mam możliwość zrobienia doktoratu na rodzimej uczelni. Od zawsze marzyłem o tym aby uczyć młodzież co najwyżej licealną i nadal mnie do tego ciągnie, jednak coraz częściej słyszę głosy, że lepiej zrobić ten doktorat i zostać na uczelni czy też pracować w jakimś laboratorium niż cudze dzieci uczyć. Nie ukrywam, że nauczanie młodzieży jest moją pasją o czym niejednokrotnie się przekonuję udzielając licznych korepetycji. Myślę, że praca na uczelni i prowadzenie badań naukowych w dziedzinie, która mnie interesuje, również by mnie zadowalało, jednak mam wrażenie, że nie w takim stopniu jak nauczanie w liceum, stąd też moje pytanie (głównie do doświadczonych nauczycieli), czy warto w tym przypadku iść za marzeniami i zostać nauczycielem, np. w liceum czy może lepszą opcją jest jednak zostanie na uczelni ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

AgnieszkaMaria
Posty: 2
Rejestracja: 2020-09-23, 06:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w szkole czy na uczelni ?

Postautor: AgnieszkaMaria » 2023-10-14, 20:46

Jestem nauczycielem języka angielskiego ( od przedszkola do 3 klasy sp) i mogę przyznać że to jest moje powołanie. Uwielbiam uczyć dzieci i mam ogromną satysfakcję. Wykładam też na uczelni i również bardzo lubię swoją pracę czuję, że ta praca daje mi możliwości własnego rozwoju. Jednak to szkoła i przedszkole są moim powołaniem. Polecam obie możliwości.

pgnap
Posty: 1
Rejestracja: 2023-10-16, 11:58
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Praca w szkole czy na uczelni ?

Postautor: pgnap » 2023-10-16, 12:02

To jest ważna decyzja, która zależy od Twoich priorytetów i pasji. Praca na uczelni i prowadzenie badań może dostarczyć głębszego zrozumienia dziedziny, ale nauczanie w liceum pozwala wpływać na młodzież i dzielić się wiedzą na co dzień. Ważne jest, aby wybrać ścieżkę, która najbardziej Cię pasjonuje i satysfakcjonuje. Przemyśl swoje cele i zastanów się, jakie aspekty zawodowe są dla Ciebie najważniejsze.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Praca w szkole czy na uczelni ?

Postautor: tomeh » 2023-10-16, 20:43

Pracuję na uczelni już od 5 lat jako wykładowca ekonomii i Geoekonomii. Mój tytuł naukowy to doktor.

Czy warto pracować na uczelni, a to zależy. Wykładam na dwóch różnych uczelniach w kraju. Na jednej prowadzenie zajęć to przyjemność na drugiej to jak marnowanie czasu. Jedni chcą poznać wiedzę a inni dostać papier.

Jednakże ja jestem praktykiem tego o czym mówię a nie teoretykiem. Wielu innych wykładowców (większość) to teoretycy i samemu też przecież wcześniej się uczyłem, nauka u takich osób to męczarnia bo ludzie opisują to czego nie znają. Praktycy znowu nie mówią formułek z książek ale jak to wygląda w praktyce.

A do czego piję, jeśli ktoś chce być dobrym wykładowcą to dobrze mieć praktykę w tym o czym się wykłada. Inaczej często się zanudza ludzi swoimi przemyśleniami nabytymi a nie wyrobionymi.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.

Andyii
Posty: 6
Rejestracja: 2023-11-18, 15:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w szkole czy na uczelni ?

Postautor: Andyii » 2023-11-19, 08:13

Zgadzam się z zupełności studiowałem ekonomię i matematykę, którą kocham i nauczam w Liceum, co daje mi spełnienie,ale zaznaczam, że jest to dobre Liceum, gdzie młodzież chce zgłębiać wiedzę . W słabszych placówkach moim zdaniem trzeba mieć najpierw pomysł jak dotrzeć do zupełnie innej grupy młodzieży, a dopiero potem zaczynać tam uczyć. Kolega, który jest doktorem na Wydziale Matematyki, ostatnio powiedział mi, że obecni studenci mają totalny opór przed np. chodzeniem do tablicy, co dla niego jako studenta było oczywistą oczywistością i tego nie rozumie jak mogą nie chcieć....


Wróć do „Pogaduszki”

cron