Zawód - nauczyciel

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Donegal
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 20:26
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

szansa na przyjecie do szkoly.

Postautor: Donegal » 2010-01-05, 10:57

Witam , chciałabym dowiedziec się czy mając licencjat z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa z uprawnieniami do nauczania jezyka poleskiego ( specjalnosc nauczycielska) mam szanse na zatrudnienie w szkole jedynie posiadajac tytul licencjata?( tj po 3 latach studiow)
Chciałabym takze zaczac studia II stopnia z pedagogiki specjalnej.Czy ten tytuł zwieksza szanse na zatrudnienie mnie w zwyklej szkole podstawowej czy tylko w szkolach specjalnych?

Czy istnieje realna szansa ze po 3 latach studiow, robiac zaocznie mgr z pedagogiki specjalnej ktos mnie zatrudni?

Awatar użytkownika
dwajork
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-29, 23:59
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: dwajork » 2010-02-03, 16:47

Tak

Magda_Gro
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-12, 14:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Czy mam odpowiednie kwalifikacje?

Postautor: Magda_Gro » 2010-02-12, 15:08

Witam!
Mam nadzieję, że post zamieszczam we właściwym temacie.
Od 4 lat uczę języka angielskiego w firmach i chciałabym zacząć uczyć w szkole. Ma tytuł magistra (jestem po Orientalistyce) i dyplom CELTA. Obecnie zaczęłam studiować zaocznie anglistykę (jestem na pierwszym roku) i będę robić ścieżkę nauczycielską. Czy z moimi kwalifikacjami mogłabym zacząć uczyć np. w szkole podstawowej czy musiałabym poczekać do końca studiów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: Jolly Roger » 2010-02-13, 12:52

jeśłi nie masz przygotowania pedagogicznego to nie masz uprawnień
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Magda_Gro
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-12, 14:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: Magda_Gro » 2010-02-13, 22:14

Dziękuję za odpowiedź.

kizia_24
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-24, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: kizia_24 » 2010-02-24, 20:42

Witam...
Ukończyłam kierunek rolnictwo ze specjalizacją - zarządzanie produkcją żywności i posiadam tytuł inżyniera. W szkole uczę przedmiotów takich jak: analiza żywności, technologia żywności oraz maszyny i urządzenia przetwórstwa spożywczego. Wymienione przedmioty miałam na studiach a Pani kadrowa stwierdziła, że nie mam przygotowania merytorycznego dlatego zostałam przyjęta z Kodeksu Pracy. Moje pytanie - czy naprawdę nie mam przygotowania merytorycznego? czy mogę uczyć w szkole? czy muszę zrobić magistra?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: edzia » 2010-02-25, 00:21

Do uczenia przedmiotów zawodowych wystarcza licencjat.

Co do twojego przygotowania merytorycznego, trzeba by przeanalizować, czy "zakres kierunku studiów określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć" Możesz sprawdzić tutaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1166.htm Na oko wyczuwam jednak, że taki licencjat powinien dać ci wystarczające przygotowanie merytoryczne.

A to zatrudnienie z kodeksu pracy na czym polega? Jak masz uregulowany na przykład urlop wypoczynkowy?

kizia_24
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-24, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: kizia_24 » 2010-02-25, 17:48

Jak nauczyciele mają przerwy to ja powinnam być w szkole.Na przykład: jak były ferie to miałam wypisany urlop, podobnie wygląda z przerwami świątecznymi. W tygodniu pracuje tak jak nauczyciel 18godzin.

kizia_24
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-24, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: kizia_24 » 2010-02-25, 17:50

a i nie do końca rozumiem o co chodzi "zakres kierunku studiów określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: edzia » 2010-02-25, 21:42

kizia_24 pisze:a i nie do końca rozumiem o co chodzi "zakres kierunku studiów określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć"

Chodzi o porównanie załącznika 92 z rozporządzenia, do którego link ci podałam z przedmiotami, które uczysz.

ZAŁĄCZNIK Nr 92
Standardy kształcenia dla kierunku studiów:
Rolnictwo

A. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 2.200. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 210.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA
Absolwent jest specjalistą w zakresie technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej oraz posiada praktyczne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Posiada podstawową wiedzę biologiczno-chemiczną i ekologiczną, znajomość ekonomiki, organizacji i zarządzania produkcją oraz funkcjonowania infrastruktury rolniczej. Jest przygotowany do podjęcia pracy w administracji rolnej, usługach i doradztwie rolniczym. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu rolnictwa. Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, doradztwie rolniczym, przedsiębiorstwach zajmujących się skupem i obrotem produktów roślinnych, a także do prowadzenia gospodarstw rolniczych posiadających dział ogrodnictwa i produkcji zwierzęcej. Po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela) może pracować w szkolnictwie. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

1. GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS

godziny ECTS
A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH 270 31
B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH 450 51
Razem 720 82

2. SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS

godziny ECTS
GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH
Treści kształcenia w zakresie: 270 31
1. Botaniki i genetyki 75
2. Chemii i biochemii 75
3. Fizjologii roślin i mikrobiologii 60
4. Ekonomii 30
5. Statystyki matematycznej 30
GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH
Treści kształcenia w zakresie: 450 51
1. Agroekologii, agrometeorologii i ochrony środowiska
2. Gleboznawstwa i chemii rolnej
3. Hodowli roślin i nasiennictwa
4. Produkcji roślinnej
5. Ochrony roślin
6. Produkcji zwierzęcej
7. Techniki rolniczej
8. Organizacji i ekonomiki rolnictwa

(...)
IV. PRAKTYKI
Praktyki powinny trwać nie krócej niż 8 tygodni.
Zasady i formę odbywania praktyk ustali jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA
1. Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego - w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych - w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej - w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji - powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL - European Computer Driving Licence).
2. Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę humanistyczną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.
3. Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu grafiki inżynierskiej.
4. Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
5. Co najmniej 50 % zajęć powinno być prowadzone w formie ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych lub terenowych.
6. Ćwiczenia terenowe powinny być zaplanowane w wymiarze co najmniej 30 godzin, w zakresach: botaniki i genetyki, gleboznawstwa i chemii rolnej, hodowli roślin i nasiennictwa oraz produkcji roślinnej.
7. Student otrzymuje 15 punktów ECTS za przygotowanie pracy dyplomowej (projektu inżynierskiego) i przygotowanie do egzaminu dyplomowego.

ZALECENIA
Praktyki mogą obejmować zagadnienia polowej produkcji roślinnej, chowu zwierząt gospodarskich oraz obsługi urządzeń technicznych stosowanych w produkcji roślinnej, zwierzęcej i przechowalnictwie.


Więc jednak jak porównałam sobie standardy kształcenia na kierunku rolnictwo z przedmiotami, które uczysz, to faktycznie wychodzi, że o analizie żywności i technologii zywności na studiach nie miałaś. O maszynach coś tam było.

kizia_24 pisze:Wymienione przedmioty miałam na studiach a Pani kadrowa stwierdziła, że nie mam przygotowania merytorycznego
Jesteś w stanie udowodnić to kadrowej np. wpisami w indeksie?

kizia_24
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-24, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: kizia_24 » 2010-02-25, 23:28

Tak w indeksie oraz w suplemencie są nazwy przedmiotów, których uczę. Moja specjalizacja to zarządzanie produkcją żywności.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: edzia » 2010-02-26, 08:56

W takim razie przedstaw to kadrowej.

baka20
Posty: 13
Rejestracja: 2010-03-26, 13:30
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Jak najsyciej zostać nauczycielem-Pomocy!!!

Postautor: baka20 » 2010-03-26, 13:55

Pomocy!!!
Bardzo chciałabym zostać nauczycielem. Niestety nie pomyślałam o tym na studiach dziennych, więc nie mam przygotowania pedagogicznego, a teraz pracuję i kończę jednocześnie kończę uzupełniające studia magisterskie zaocznie i nie mam jak zacząć nowych pedagogicznych (podyplomowych). pracuję obecnie w biurze maklerskim, ale praca znacząco odbiega od mojego wcześniejszego wyobrażenia ( ciągłe naciski, mobing, coaching, i może już oniec tego użalania...) a dodatkowo wypłata jak na godzin dziennie w pracy + ciągły stres = 1600 zł na rękę. Myslę , że nie jet to warte wykończenia psychicznego i fizycznego. Wiem że w szkole nie zarabia się kokosów, ale jest to inne życie. A ja chcę mieć w końcu jakieś życie- chcę w nidługim czasie założyć rodzinę, a jak tu o tym myśleć jeśli ja cały dzień spędzam w pracy. Zawsze wydawało mi się, że w banku to prestiż i wielki świat, a gdybym wtedy wiedziała że bedę pracować w biurze maklerskim to już napewno byłbyszczyt moich marzeń. Natomiast po 2 latach w tym bagnie wiem że pozory mylą... i to bardzo. Czasem czuje się jak na staraganie wciskając klientom produkty bankowe, bo gonią mnie plany sprzedażowe...
Skończyłam matematykę (inżynierską) na politechnice śląskiej, a obecnie jestem na ostatnim semestrze na akademii ekonomicznej w katowicach na kieunku finanse i rachunkowość o spec. analityk finasowy.
W czasie studiów na matematyce często udzielałam korepetycji, żeby zarobić na własne wydatki i muszę powiedzieć że nie mam problemów z przekazywaniem wiedzy- chętnych miałam co raz więcej.
Chciałabym zostać nauczycielem matematyki, a także i przedmiotów ekonomicznych. Oczywiście chciałabym zacząć jak najszybciej póki moja psychika jest jeszcze OK:)
Nie mam jesnak studiów pedagogicznych, ale od października chcę rozpocząć studia podyplomowe na pedagogice. Czy jest możliwe, że jakaś szkoła od września będzie mogła mnie zatrudnić. Czy muszę najpierw skończyć pedagogikę.
Porszę o jakąś radę i pomoc, bo długo to ja juz tak nie dam rady:(
Pozdrawiam,

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: Yoka » 2010-03-26, 15:39

obawiam się, że w szkole spotka Cię dokładnie to samo rozczarowanie - rzeczywistość znacznie odbiega od wyobrażenia. I jeśli myślisz, że zaczniesz żyć, to się zdziwisz, jak spędzisz upojne popołudnia i weekendy przy kartkówkach, sprawdzianach, testach i innych papierach potrzebnych w szkole, o których ludzie nie mają pojęcia.

baka20
Posty: 13
Rejestracja: 2010-03-26, 13:30
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Zawód - nauczyciel

Postautor: baka20 » 2010-03-26, 16:18

Oczywiście wiem, że nigdzie nie jest idealnie, ale pomyśl, że co dziennie jesteś szczegółowo wypytywana: ile telefonów zrobiłaś do klientów, ile spotkań, ile produktów, czy wiesz jaki procent twojej bazy klientów posiada kartę kredytową, kredyt, fundusz itd. a klienci też często to nie relaks, a dodatkowo ja jestem osobą która wszystko sprawdza 3 razy, a w tej pracy w pewnym momencie okazuje się że coś co robiłaś przez rok robiłaś nieprawidłowo i wtedy czuję jak mój żołądek się zaciska. A dodatkowo stres związany z ogromną odpowiedzialnością finansową bo ja codziennie obracam milionami złotych (nie swoich). Boję się po prostu że nabawię się nerwicy bo już był czas, że ze stresu nie mogłam spać i miałam wymioty.
Każdy musi sobie odpowiedzieć na co się godzi, bo oczywiście są takie osoby dla których moja praca jest idealna i ta sama osoba nie odnalazłaby się jako nauczyciel. Ja natomiast jestem już zdecydowana, że chcę zostać pedagogiem. Jestem osobą kontaktową i lubię pomagać innym, w obecnej pracy zawsze staram się pomagać koleżankom (głównie jeśli chodzi o komputer- mówią o mnie bankowy informatyk). Wydaje mi się że mam podejście do ludzi- w mojej pracy jest to podstawa, więc myślę że jako nauczyciel się spełnię. Uwielbiam rozmawiać o matematyce i opowiadać innym o giełdzie, ekonomii i rynku finansowym. Jestem zdeterminowana. Jeśli będzie trzeba to skończę obecne studia i pójdę na podyplomowe pedagogiczne i za 2 lata zostanę nauczycielem, ale wolałabym, żeby to nie trwało tak długo. Mój przyszły (już w lipcu) mąż chyba długo nie wytrzyma, że żona jest w pracy od 7.30- 18.30, a do domu wraca żeby się wyspać:(


Wróć do „Pogaduszki”