Po polsku w internecie

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Po polsku w internecie

Postautor: dushka » 2009-03-02, 15:05

A co powiecie na "bylimy", "zrobilimy"?

Nauczycielka, z miasta (przyjmuję, iż na wsi można spotkać więcej ludzi mówiących niepoprawnie - fakt, nie obraza). Humanistka. Bardzo dużo czyta. I.... ręce opadają.

Miłka
Posty: 14
Rejestracja: 2009-03-02, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Miłka » 2009-03-02, 16:13

Bardzo się cieszę, że został poruszony temat poprawności językowej. Nasz ojczysty język jest piękny, ale bardzo trudny! Oj, bardzo trudny! Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie popełnia błędów. Nie powinniśmy się obrażać na forum, bo mamy cel przed sobą: uczenie młodych ludzi poprawnego posługiwania się językiem polskim. A jeśli chodzi o błędy, które mnie drażnią, to jest to brak odmiany nazwisk.

676
Posty: 420
Rejestracja: 2009-02-06, 03:40
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: 676 » 2009-03-03, 15:30

Mnie języka niemieckiego uczy kobieta, która nie odróżnia pojęcia "liczba" od "cyfra", polonistka zaś wali pleonazm za pleonazmem... O jej zwrocie "duża litera" - zamiast "wielka" - to już nie wspomnę (wiem, że dzisiaj to już chyba nawet zgodnie z tym, co PWN podaje, jest wymienne, ale - na Boga - to nauczyciel polskiego!).

Ech. Parodia szkoły. :|

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: bzyk » 2009-03-03, 21:20

Pani z matematyki zaczyna liczyć... raz, dwa, zamiast jeden, dwa...
Kuba Wojwódzki: w każdym bądź razie - w każdym razie,


Ps. Napiszcie jakieś przykłady, jesli Wam przyjda do głowy :)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-04, 14:29

Nie znam się na interpunkcji. Robię gafy gramatyczne i stylistyczne. Raczej nieświadomie choć czasem zupełnie "specjalnie."

orty poprawia za mnie komputer choć one rzadko mi zdarzają się.
jestem za tym, aby dbać o język ojczysty, ale przeciwny zbytniemu puryzmowi językowemu. Język jest żywą materią. wciąż ewoluuje, zmienia się przeobraża. Jeszcze 20-30 lat temu słowo fajnie było niemile widziane. Dzisiaj jest zupełnie zwyczajne.

Lubuje się w regionalizmach. Jak widzę, ze ktoś pisze "rozumię" to od razu wyczuwam swojaka :lol: Mam świadomość pewnego zaśmiecenia swojego języka. Trudno mi to wyeliminować. Zwłaszcza, ze nic w tym kierunku nie robię. Za to lubię się bawić językiem i wymyślać neologizmy.

Nie przesadzajmy z nowomową. Trzymajmy fason, ale nie przesadzajmy, że tylko jeden wzór jest ostatecznie nie do podważenia.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

676
Posty: 420
Rejestracja: 2009-02-06, 03:40
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: 676 » 2009-03-04, 16:05

To ja sobie pozwolę żartobliwie... ;)

Jolly Roger pisze:Nie znam się na interpunkcji.


Interpunkcja się przydaje, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiesz, czy kiedy wniesiono potrawy, na stół weszła babcia, czy też kiedy wniesiono potrawy na stół, weszła babcia. ;)

Jolly Roger pisze:Jeszcze 20-30 lat temu słowo fajnie było niemile widziane. Dzisiaj jest zupełnie zwyczajne.


O, o, o! :D Tak samo słówko zajebiście dzisiaj jest już tylko i wyłącznie kolokwializmem, a nie wulgaryzmem. :D
Szanuj ucznia swego, możesz nie mieć żadnego...

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-04, 16:23

:wink: Nie taką interpunkcję miałem na myśli, ale OK masz mnie :ble:

Natomiast za uzycie słowa d... dostałem osztrzeżenie rok temu. gdy miwues uzył d... w podobnym kontekście w ostatnim miesiącu to nie dostał ostrzeżenia. Przyjmuję, że jest to własnie ewolucja postrzegania słowa d... z wulgaryzmu na kolokwializm :lol2:
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: marakuja » 2009-03-06, 19:18

Jolly Roger pisze:Natomiast za uzycie słowa d... dostałem osztrzeżenie rok temu.

Kara dożywotnia? Może by tak ustalić, że po pół roku wzorowego sprawowania następuje amnestia?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Po polsku w internecie

Postautor: edzia » 2009-03-12, 21:59

Proszę, oto świeżutki przykład niedbalstwa językowego na naszym forum:
ogolne rzeczy co to jest na czym polega jak wczesne wspomaganie funkcjonuje w polsce chcialam sie zapoznac z tym temate zorientowac sie w nim
:? :shock: :?

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-05-21, 21:14

Dobry cytat edzia


Nie będę chyba wyjątkiem, jeśli powiem, że mnie krew zalewa, gdy słyszę "ja umię, ty umisz, oni umiom" i to samo z czasownikiem "rozumieć"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Jak zachęcić apolonię (i nie tylko ją) do .....

Postautor: malgala » 2009-08-01, 16:58

W związku z problemem jaki pojawił się na forum - poprawne pisanie postów i jednoczesne powołanie się na jeden z punktu regulaminu o postach nie wnoszących nic do dyskusji postanowiłam (renati23) podzielić wątek na dwa tematy.
Jedak aby wątek był zrozumiały muszę wkleić wypowiedź apolonii aby reszta wypowiedzi była zrozumiała.

apolonia napisała:
"Powiedzmy w prost - dzieciom niechce się cwiczyc [ szczególnie dziewczyną ] bo nie chca się męczyc a potem siedziec spocone przez 5,6 h albo i dluzej. jA ZAWSZE PO LEKCJI W miare czasu oczywiscie udostępniam prysznice - nie chodzi oczywiście o kąpiel ale o odświerzanie się i co lepsza połowa osób z nich korzysta )
Jeśli jednak problem tkwi w lenistwie to chyba nie idzie nic poradzic, mozna mymyślic ciekawe zajęcia a nie jak niektórzy w-fiści daja pilkę i każa grac ; |
a może tak udzial nauczyciela podczas gry ? jeśli wymagacie od uczniów by grali bądzcie dla nich przykładem. Uczeń widzi że my sie plaszczymy i ma pretensje ,że oni musza grac. Dodatkowo komentuj każdego ucznia, dopinguj go... [ świetnie ci idzie, wystaw, a teraz gooll ;dd] zobaczysz że ławka zacznie swiecic pustkami ; ]"

W odpowiedzi na ten wpis malgala napisała:

A jak zachęcić nauczycieli do starannego posługiwania się językiem polskim? :cry:
Ostatnio zmieniony 2009-08-04, 16:21 przez malgala, łącznie zmieniany 2 razy.

apolonia
Posty: 48
Rejestracja: 2009-07-28, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: apolonia » 2009-08-02, 10:45

malgala, Ja na forum niestety nie pisze poprawnie, ale myślę że to wina pośpiechu ponieważ staram się pomóc innym forumowiczą ,a nie dociekac różnych rzeczy. To nie temat matematyki ale problemy w-fistyczne więc jeśli nie umiesz w tej kwesti pomóc to nie udzielaj się na forum...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: malgala » 2009-08-02, 11:16

apolonia pisze:Ja na forum niestety nie pisze poprawnie

Chyba nie tylko na forum.
apolonia pisze:jeśli nie umiesz w tej kwestii pomóc, to nie udzielaj się na forum...

Skoro zdecydowałaś się zarejestrować na tym forum, trzeba było dokładnie zapoznać się z jego regulaminem
8. Pisz rzeczowo i konkretnie, tak żeby każdy Cię zrozumiał. Zwracaj uwagę na poprawność językową oraz czytelność zapisu.

Od nauczycieli każdego przedmiotu należy wymagać starannego posługiwania się językiem polskim. Dotyczy to również nauczycieli wychowania fizycznego.

apolonia
Posty: 48
Rejestracja: 2009-07-28, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: apolonia » 2009-08-02, 13:12

malgala, A jak zachęcić nauczycieli do starannego posługiwania się językiem polskim?
Nie wiem, spytaj jakiegoś polonisty ; ]

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-02, 13:23

malgala pisze:A jak zachęcić nauczycieli do starannego posługiwania się językiem polskim? :cry:


Post nie na temat

miwues pisze:
apolonia pisze:innym forumowiczą

Lepiej się weź za siebie, jakiś edytor tekstu sobie spraw, bo to aż zęby bolą.


Post nie na temat

malgala pisze:
apolonia pisze:Ja na forum niestety nie pisze poprawnie

Chyba nie tylko na forum.
apolonia pisze:jeśli nie umiesz w tej kwestii pomóc, to nie udzielaj się na forum...

Skoro zdecydowałaś się zarejestrować na tym forum, trzeba było dokładnie zapoznać się z jego regulaminem
8. Pisz rzeczowo i konkretnie, tak żeby każdy Cię zrozumiał. Zwracaj uwagę na poprawność językową oraz czytelność zapisu.

Od nauczycieli każdego przedmiotu należy wymagać starannego posługiwania się językiem polskim. Dotyczy to również nauczycieli wychowania fizycznego.


Post nie na temat, ale wracając do regulaminu:
...
Regulamin forum:
...
13. Posty niepasujące do tematu forum będą przenoszone lub kasowane.
...
17. Do wymiany uwag, pytań prywatnych i wszelkich uwag niezwiązanych z tematem winno służyć PW oraz e-mail.

Ktos chyba żartuje sobie, pisząc:

malgala pisze:Skoro zdecydowałaś się zarejestrować na tym forum, trzeba było dokładnie zapoznać się z jego regulaminem


Administratorko malgalo nie zaśmiecaj tematów związanych z W-F...

A jak zachęcić Administracje... :cry:

Co się tyczy tematu:

"Jeśli wszedłeś między wrony, musisz krakać tak jak one." - oczywiście odpowiednie relacje muszą być zachowane...

Nauczyciel przede wszystkim musi znaleźć wspólny język z uczniami. 3 klasa Gimnazjum to już pannice. Cycki urosły i chłopcy w głowie. Inne priorytety...Niech wspomniany nauczyciel zapyta wprost, co te dziewczyny chciałyby robić na lekcjach wuefu...Może jakieś wspólne tańce ( to akurat działa), pytanie tylko czy nauczyciel ma jakąś wiedzę w tym temacie ( w to akurat wątpię). Niech poszukuje nowych rozwiązań. Sport = szerokie pole manewru. Martwi mnie tylko stwierdzenie:"Nauczyciel wf-u skarżył mi się na nie, ponieważ chciał on, aby oceny z tego przedmiotu wypadły jak najlepiej". Egoista. Patrzy na siebie, nie na potrzeby swoich podopiecznych. Mogę się oczywiście mylić... Mało też jest informacji co takiego ten wuefista proponuje tym dziewojom...itd.


Wróć do „Pogaduszki”