Po polsku w internecie

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

janmar
Posty: 2
Rejestracja: 2008-12-02, 18:26
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Po polsku w internecie

Postautor: janmar » 2008-12-02, 18:47

Witam

Od lat prowadzę różne serwisy internetowe na których młodzież publikuje swoje treści.

Kilka lat temu musiałem poprawiać błędy w nadesłanych tekstach sporadycznie.
Na dzień dzisiejszy poprawiam podstawowe błędy w 99% nadesłanego materiału.

Najczęściej jest to interpunkcja: spacja przed kropką i przecinkiem, brak spacji po kropce, nadmierna ilość wykrzykników, wielokropki zamiast przecinków (złożone zresztą z nadmiernej ilości kropek), błędne stosowanie myślników itp.

Używanie emotikon w treści artykułu (emotikony są oczywiście dozwolone w internecie na forach i w komunikatorach, natomiast nigdy w treści artykułu)

Początek zdania z małej litery.

Brak polskich liter w treści.

Szczerze mówiąc zaczynam się bać, co będzie za kilka lat, gdy na większości stron będzie akceptowana taka polszczyzna, czy nie stanie się standardem ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: malgala » 2008-12-02, 19:12

A może warto zamieścić w regulaminie zapis informujący, że teksty zawierające liczne błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne i interpunkcyjne nie będą publikowane?

janmar pisze:Szczerze mówiąc zaczynam się bać, co będzie za kilka lat, gdy na większości stron będzie akceptowana taka polszczyzna, czy nie stanie się standardem ?

Już się nim staje. Jak jeszcze ministerstwo zafunduje gimnazjalistom laptopy, to styl prezentowany na GG lub w wiadomościach sms stanie się powszechny.
Nawet na tym forum mamy przykłady postów pisanych przez nauczycieli (nawet języka polskiego), w których nie tylko brak polskich znaków.
Rozumiem, literówki mogą zdarzyć się każdemu. Błędy ortograficzne nauczycielom nie powinny.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Po polsku w internecie

Postautor: edzia » 2008-12-02, 19:30

malgala pisze:Nawet na tym forum mamy przykłady postów pisanych przez nauczycieli (nawet języka polskiego), w których nie tylko brak polskich znaków.
Rozumiem, literówki mogą zdarzyć się każdemu. Błędy ortograficzne nauczycielom nie powinny.
Mnie również bardzo to razi i zastanawiam się, jak walczyć z tym brakiem staranności i celowym niedbalstwem w postach na forum. Może wspólnie coś wymyślimy?

janmar
Posty: 2
Rejestracja: 2008-12-02, 18:26
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: janmar » 2008-12-02, 20:45

malgala pisze:A może warto zamieścić w regulaminie zapis informujący, że teksty zawierające liczne błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne i interpunkcyjne nie będą publikowane?


Oczywiście ze jest taki regulamin, niestety, nie mogę go przestrzegać zbyt rygorystycznie, bo naprawdę niewiele mógłbym opublikować.

I tak już dość często czytam skargi na moje przywiązanie do poprawnej pisowni.

Zastanawiam się czy właśnie szkoły nie mogłyby pomóc w zatrzymaniu tego internetowego analfabetyzmu - popularyzując informacje o tym jak poprawnie pisać w internecie.

Będzie coraz więcej stron internetowych i coraz więcej młodych ludzi będzie czytało treści zawarte w internecie.

Jest już kilka internetowych akcji "Pisz poprawnie", ale to zdecydowane za mało.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Po polsku w internecie

Postautor: Jolly Roger » 2008-12-06, 08:31

Jeśli ambicją jest publikacja to trzymać się restrykcyjnych reguł. Natomiast w dziale pitu-pitu niech sobie wrzucają wszelkie pokemonskie znaczki. Poprowadzić wyraźną granicę między sacrum a profanum, a wtedy może i wilk (poprawna polszczyzna) syty i owca (nowomowa) cała
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Mówmy poprawnie

Postautor: koma » 2009-03-01, 19:07

Pracujemy głosem - na dodatek uczymy mówiąc. Także sprawności i poprawności językowej.
Tymczasem dość 'lekce' traktujemy swój własny język :cry:
Niektórzy uważają, że w Internecie można pisać z błędami ortograficznymi (!) i interpunkcyjnymi. Nie można! I co do tego jesteśmy tutaj mniej więcej zgodni.
Jednak są jeszcze inne błędy, na przykład stylistyczne czy gramatyczne.

BARDZO mnie razi, gdy czytam w postach na forum nauczycielskim:

"świetliczanka" (zamiast nauczycielka świetlicy)
" na świetlicy" (zamiast w świetlicy) :oops:

Ludkowie, chociaż o sobie mówmy gramatycznie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: malgala » 2009-03-01, 19:38

Zgadzam się z tym w 100%.
Jako dysortograficzka, wcześniej nie zdiagnozowana, gdyż o żadnej dys... nikt wtedy jeszcze nie słyszał, bardzo się pilnuję. Z ortografią radzę sobie całkiem dobrze, a wymagało to wiele wysiłku. Gorzej jest trochę z interpunkcją. Zdarza mi się czasami przecinek postawić nie tam, gdzie trzeba, a czasami przecinka brak.
Bardzo nie podobają mi się posty, w których nie można rozpoznać końca jednego zdania i początku następnego, a takie taż na naszym forum czasami się trafiają. Przeczytać to trudno, a zrozumieć zupełnie się nie da.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: marakuja » 2009-03-01, 19:51

Miwues , wyprzedziłeś mnie :)
Dodam jeszcze :
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/? ... 9Bwietlicy
Forma "na świetlicy" jest dopuszczalna :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Po polsku w internecie

Postautor: koma » 2009-03-01, 20:18

To, że funkcjonuje środowiskowo, nie znaczy, że jest poprawna.

W poradniku przeczytaliście chyba:
Środowiskowo: Siedzieć na stołówce, na świetlicy, na portierni, lepiej: w stołówce, w świetlicy, w portierni.

A ja mówię właśnie o poprawności językowej tych, którzy uczą mówić, a nie używaniu języka środowiskowego.

Słownik stwierdza fakt (opisuje zjawisko językowe), a jednocześnie radzi, jak to robić lepiej.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: marakuja » 2009-03-01, 20:42

koma pisze:A ja mówię właśnie o poprawności językowej tych, którzy uczą mówić, a nie używaniu języka środowiskowego.

To dlaczego w jednym z postów użyłaś słowa "sorry"? W języku polskim nie występuje takie słowo...

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Po polsku w internecie

Postautor: koma » 2009-03-01, 21:07

W języku polskim nie występuje

Ale w innym występuje. I jest poprawne :P
Przeczytałaś w podanym linku, że nie należny używać słów angielskich?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Po polsku w internecie

Postautor: dushka » 2009-03-01, 21:10

Jeśli chcesz dbać o rodzimy język, to dbaj również nie wtrącając bez ładu składu słów angielskich.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Po polsku w internecie

Postautor: edzia » 2009-03-01, 21:28

Oj, nie czepiajcie się! koma ma trochę racji i dobrze, że zainicjowała taki wątek.

Mnie bardziej, niż używanie form środowiskowych, razi niedbalstwo i niestaranność językowa, z jaką często spotykamy się na forum. Ja to odbieram jako lekceważenie odbiorcy. Niektórzy zupełnie nie troszczą się o interpunkcję, a przecież ona w znaczący sposób wpływa na zrozumienie sensu wypowiedzi. Niektórzy też w ogóle nie używają polskich znaków diakrytycznych, jakby to był jakiś techniczny problem.

Dawać przykład?
hmm,tylko problem w tym,ze mi powiedziano,iz w tym tyg mam sobie darowac lekcje jezykowe,ze raczej na pewno nic z tego nie bedzie,a ze jeszcze nie rozmawialam o tym z dyr.jestem ciekawa,czy moge poprostu w tym tyg te 18 h jako jezykowiec odpracowac jako wych.przedszkolny,zwlaszcza,ze i tak na pol etatu pracuje jako wychowawca wlasnie.


Może więc opracujmy razem jakieś reguły, zasady, coś w rodzaju netykiety, którą będziemy podrzucać do przeczytania takim niesfornym i roztargnionym forumowiczom? Chyba, że dalej będziemy udawać, że nie zauważyliśmy?

Moja propozycja - błędy ortograficzne "wytykać" na priva (by nie zaśmiecać wątków) oraz poprosić ich autora lub moderatorki o poprawę. Co do ogólnej niestaranności językowej - sama nie wiem, jak się z nią "rozprawić".

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: marakuja » 2009-03-01, 21:33

Cytaty Twoich wypowiedzi: "podaj do protokołu", "załamka"...
Nie sądźmy, a nie będziemy sądzeni...
// dotyczy komy

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Po polsku w internecie

Postautor: marianka » 2009-03-01, 21:42

Edzia! Cytat niesamowity! Skąd go wytrzasnęłaś! Nie wierzę, że z forum nauczycielskiego :?
Co do poprawności językowej; każdemu z nas może zdarzyć się wpadka, myślę, że zauważonych błędów nie musimy wytykać nawet na priva. Moja propozycja: (w miarę możliwości) konstruując odpowiedź na post, w którym zauważymy błąd, starajmy się użyć tego samego wyrazu - stosując poprawną pisownię.


Wróć do „Pogaduszki”