Newsy związane z edukacją

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MarciM
Posty: 20
Rejestracja: 2012-01-16, 20:58
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: MarciM » 2012-01-16, 21:17

Rzeczywiście podłapałbym ten wątek zastraszenia. W szkolnictwie panuje jednak układ hierarchiczny i dlatego większość placówek wydaje się cechować konserwatywnym podejściem. Można chociażby wspomnieć manifest Konarzewskiej. Nauczyciel się nie wychyli bo dyrektor a ta najczęściej też robi raczej minę do złej gry żeby nie podpaść lokalnym politykom.


Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: dushka » 2012-01-17, 14:34

A ja się zgadzam. Jeśli ciągle chwalimy, to w uczniu wyrabiamy też postawę "jestem super, wszystko umiem, to po co się uczyć, skoro jestem genialny".

Pochwała jak najbardziej - zasłużona. Nagada tak samo. Za COŚ, nie za nic. I stopień chwalenia i ganienia musi być współmierny do czynu. Jeśli mi dziecko zarobi 1, bo kolejny raz nie przyniosło zadania domowego, objadę z góry na dół. ALe nie pochwalę ogniście, gdy wreszcie przyniesie - bo to jest obowiązek ucznia, a nie dobra wola.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: katty » 2012-01-17, 18:47

Ja też nie chwalę ogniście, gdy uczeń, który wiecznie lekceważy swoje obowiązki, po moim ciągłym i nieustannym suszeniu głowy wreszcie mi coś przyniesie - bo i za co mam chwalić, za to, że nareszcie udało mu się zrobić coś, co dawno temu powinno być zrobione? Za taką postawę jednak ja zbieram regularnie ochrzan "z góry" i od pedagogów, bowiem "niedostatecznie motywuję dziecko i niedostatecznie wzmacniam właściwe zachowania". Z drugiej strony inni nauczyciele aż nadto wzmacniają "właściwe" postawy, czego efektem są dość kuriozalne postawy, jak choćby ta: uczeń na sprawdzianie rozwiązał 2 zadania z 10 (i to wcale nie idealnie, z dużą ilością błędów), na resztę nawet nie spojrzał. Jak nietrudno się domyślić, uczeń otrzymał ocenę niedostateczną. W momencie rozdawania sprawdzianów tenże uczeń wszczyna awanturę, że jak to, że co to za głupi sposób oceniania, bo przecież on coś zrobił, a jak COŚ zrobił to już z zasady powinien mieć dwójkę i skoro tak nie jest i nauczyciel jego "wysiłku" nie chce docenić to następnym razem w ogóle nic nie zrobi, bo się nie opłaca. Niestety, tego właśnie nauczyli ucznia pozostali nauczyciele.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: dushka » 2012-01-17, 20:38

No to niech nie robi, co cię to? :D Mniej sprawdzania.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-01-17, 21:15

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: Peonia » 2012-01-17, 21:32

paranoja

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-01-17, 23:11

Słusznie. To nie jest przedmiot ani potrzebny, ani poszerzający horyzonty. Jak ktoś chce się uczyć o religii, którą wyznaje, to w tym celu istnieją kościoły.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: vuem » 2012-01-18, 06:23

haLayla pisze:Słusznie. To nie jest przedmiot ani potrzebny, ani poszerzający horyzonty. Jak ktoś chce się uczyć o religii, którą wyznaje, to w tym celu istnieją kościoły.


Są osoby, którym jest potrzebny, może poszerzyć horyzonty.

Pytanie, czy te lekcje powinny być prowadzone w szkołach to zupełnie inny problem.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: katty » 2012-01-18, 10:07

Oczywiście, że jest potrzebny i oczywiście, że poszerza horyzonty, jednak szkoła nie jest w żadnej mierze odpowiednim miejscem. Przydałaby się za to nauka o religiACH.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-01-18, 11:02

vuem, może inaczej sformułuję swoją tezę. Nie widzę możliwości, by ten przedmiot poszerzał horyzonty w swej obecnej formule. Z doświadczenia wiem, że poza ludźmi, którzy autentycznie są zainteresowani wykładaną tam tematyką, to większość chodzi tylko dlatego, że albo są na etapie bierzmowania, lub potrzebują zaświadczenia z liceum na wypadek ewentualnego ślubu, lub traktują tę lekcję jako możliwość odrobienia zadań i pouczenia się na przedmioty w dalszej części dnia.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: vuem » 2012-01-18, 13:46

katty pisze:Przydałaby się za to nauka o religiACH.


I niektórzy nauczyciele religii o nich z ludźmi rozmawiają, traktując te zajęcia jako przedmiot szkolny o nazwie religia, a nie "katechezę"
Sam też pamiętam, że uczęszczając na katechezę -oczywiście wtedy to było poza szkołą- miewaliśmy rozmowy, czy dyskusje na temat innowierców, innego postrzegania Boga, czy bardzo uniwersalnych zasad moralnych.

Niestety wielu tego nie robi, stąd powszechne przekonanie, czy stereotyp, że lekcja religii to katecheza, "zaliczanie przedmiotu" poprzez uczestniczenie w mszach itd.

Religie świata, a chrześcijaństwo jest jednym z punktów treści podstawy programowej, jeśli się nie mylę.

haLayla pisze:vuem, może inaczej sformułuję swoją tezę. Nie widzę możliwości, by ten przedmiot poszerzał horyzonty w swej obecnej formule. Z doświadczenia wiem, że poza ludźmi, którzy autentycznie są zainteresowani wykładaną tam tematyką, to większość chodzi tylko dlatego, że albo są na etapie bierzmowania, lub potrzebują zaświadczenia z liceum na wypadek ewentualnego ślubu, lub traktują tę lekcję jako możliwość odrobienia zadań i pouczenia się na przedmioty w dalszej części dnia.


Tak się pewnie często dzieje, wiele zależy od nastawienia uczestników - tj. uczniów i prowadzącego zajęcia.
natomiast mnie chodziło o przedmiot ogólnie, sens jego prowadzenia.

Natomiast - obrazowo pokazując swe zdanie - nie można ucinać reki w przypadku zmiażdżenia nawet palca. ;)

Tak więc spore tu widzę pole do popisu dla tych, co podstawę programową takich zajęć tworzą (nie ograniczanie się do decydentów z szeregów oficjeli kościoła) i sposobu ich przeprowadzania.

Niestety, gdyby popatrzeć na problem z punktu widzenia "typowych zajęć", to można odnieść wrażenie, że nie odbywa się to tak, jak by sobie tego człowiek życzył...choć i to sprawa względna, nasze gusta, czy oczekiwania mogą się różnić. :wink:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: dushka » 2012-01-19, 20:01

A na wypadek ślubu wcale świadectwo nie jest potrzebne - nie miałam, ślub wzięłam.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-01-19, 22:30

Możliwe, że to jakaś kościelna legenda, a ja głupi ją rozpowszechniam :mrgreen: Ale tak czy siak, nawet ksiądz na lekcjach mówił, że jak się teraz tego nie zaliczy, to potem są kursy dodatkowe.
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-02-07, 07:54

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Pogaduszki”