Edukacja finansowa Polaków

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Przelewy bankowe -czas przelewu

Postautor: Jedliński » 2009-02-13, 09:56

sorry mam pytanie ekonomiczne (a jestem trochę ignorantem ekonomicznym)...chodzi mi o przelewy bankowe.

Ja idę w archaiczny sposób na pocztę wypełniam tam druk i załatwiam sprawę w okienku (wpłatę na rachunek).
Pani w okienku powiedziała mi ,że pieniądze wpłyną na te konto do dwóch dni roboczych.
Dla mnie to to trochę trwa to zbyt dużo czasu.Mam pytania czy istnieje jakaś inna szybsza alternatywa ?
Wiem,że istnieją te konta internetowe i można sobie przelewać ,ale jak długo to trwa ?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Zakupy przez internet,allegro ,porównywarki cen itd.

Postautor: Jedliński » 2009-02-13, 10:14

Ostatnio coraz częściej zdarza mi się coś kupować przez internet czy to aukcje na allegro czy coś innego.Zacząłem też korzystać z różnych porównywarek cen.
Jestem trochę lekko nieufny (jak wiadomo do czegoś nowego dla mnie) .Ciekawią mnie Wasze doświadczenia z tytułowymi zagadnieniami. Same pozytywne doświadczenia ?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Ataegina » 2009-02-13, 10:26

Mam konto bankowe z dostępem do internetu. Opłaca mi się robić przez nie przelewy, bo za jeden płacę tylko 0,90 gr, a nie 2,5 (albo 3 zl) jak na poczcie. Poza tym takie przelewy idą o wiele szybciej. Pieniądze są zazwyczaj na drugi dzień, a nawet jeśli zrobisz przelew rano, to mogą być w miejscu docelowym już wieczorem :D Poza tym, mając dostęp do konta przez net, można sobie na bieżąco sprawdzać przelewy, stan konta itp. :)

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Aleksandra08 » 2009-02-13, 10:27

To zależy od rachunku. Na niektóre rachunki pieniądze wpływają od razu (chyba wtedy, gdy rachunek odbiorcy jest w tym samym banku), a na inne po kilku godzinach. Jeśli wysyłam po południu, to czasem nawet kolejnego dnia. Bardzo wygodne są konta internetowe. Polecam. Sama mam od 6 lat.

matmeg3
Posty: 154
Rejestracja: 2008-09-06, 17:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: matmeg3 » 2009-02-13, 11:49

W banku, gdzie mam otwarty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, mam również tzw. polecenie opłaty stałej. Wypełniłam dokument, na podstawie którego bank automatycznie przelewa należności na wskazane konta, nie pobierając prowizji (odbywa się to w ramach opłaty za prowadzenie rachunku). I tak, np. otrzymuję do domu informację od operatora tel. komórkowej o wysokości kwoty do zapłaty za dany miesiąc i dodatkową informację, że należność zostanie pobrana z mojego konta. Wygodnie, na czas, bez wychodzenia z domu :D

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Jedliński » 2009-02-13, 11:57

dz...
btw. a jeśli chodzi o konta internetowe ,to nie boicie się,że ktoś się Wam włamie i zrobi przelewy na konta somalijskich piratów :).Jakie są zabezpieczenia w przypadkach kont internetowych ? To bezpieczne jest ?
I czy takie konta nie zachęcają Was do "mniejszej oszczędności" (zakupy w necie -łatwiej wydawać kasę) ?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: edzia » 2009-02-13, 12:07

Przelewy internetowe mają w zasadzie same zalety:
- bez wypisywania kwitków i późniejszego ich przechowywania
- bez wizyt w banku, czy na poczcie
- są dużo tańsze lub nawet darmowe w porównaniu z tradycyjnymi przelewami na poczcie czy w banku
- są szybsze (dobrze jest znać godziny tzw. sesji wychodzących i przychodzących w danym banku, wówczas bardzo szybko można zrealizować przelew)
- możliwość zdefiniowania przelewu
- możliwość zlecenia stałego
- możliwość ustanowienia lokaty (oczywiście bez wizyty w banku)
- możliwość zlecenia przelewu z datą przyszłą
- możliwość wykonania przelewu z telefonu
- dostęp do konta 24 h na dobę.

Oferty różnych banków są zróżnicowane, trzeba sobie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Brać pod uwagę m.in.:
- opłaty za przelew do tego samego banku
- opłaty za przelew do innego banku
- opłatę za prowadzenie konta
- limit debetu
- oprocentowanie debetu (wiadomo, im mniejsze, tym lepiej)
- oprocentowanie konta (im większe, tym lepiej, ale nie ma to dużego znaczenia, bo i tak jest niskie, a jeśli środki na rachunku nie leżą długo, to choćby było i wysokie, to tych odsetek dużo nie naliczą)
- ważny jest też rzeczywisty dostęp do oddziału banku lub do bankomatu tego banku (w celu pobrania gotówki).

Tu można porównać konta internetowe:
http://www.money.pl/banki/online/oferty/
http://www.bankier.pl/fo/konta/narzedzia/zestawienie/
http://www.inteligo.za.pl/konta_osobist ... nanie.html
http://www.e-finanse.net/konta-internet ... ienie.html

Przykładowe sesje dla przelewów internetowych (w dni robocze):
mBank - "wychodzące": 6.00, 10.00, 13.30, 17.00 (dla ZUS) oraz "przychodzące": 12.00, 15.00, 18.15
pekao24: "wychodzące": 8.30, 12.30, 15.00 oraz "przychodzące": 11.00, 15.00, 17.30.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: ann » 2009-02-13, 20:10

Jedliński pisze:.Jakie są zabezpieczenia w przypadkach kont internetowych ? To bezpieczne jest ?

żeby zrobić przelew trzeba podać hasło jednorazowe - ja mam ustawione otrzymywanie tychże smsem ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: renati23 » 2009-02-14, 10:29

ann pisze:żeby zrobić przelew trzeba podać hasło jednorazowe - ja mam ustawione otrzymywanie tychże smsem ;)

ja mam tak samo :wink:

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Aleksandra08 » 2009-02-14, 14:33

A ja dostałam od banku kartę - zdrapkę. Gdy potrzebuję kolejnego kodu, to zdrapuję warstwę zabezpieczającą i już. :)

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: kasika » 2009-02-16, 14:49

Ćwiczysz nasze szare komórki czy pytania twoje (wszystkie) są poważne?
Jestem ostrożna ale tak przyzwyczaiłam się do przelewów internetowych, zakupów na allegro i innych tego typu portalach, że dziś trudno mi bez tego wyobrazić sobie życie.Łatwo, szybko, bezproblemowo a często też tanio.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: marakuja » 2009-02-20, 19:32

Kupowanie przez intenet to same plusy, ale trzeba to robić z głową. Nie ma co liczyć na "wyjątkowe" okazje, bo można sobie tylko napytać biedy, natomiast jeżeli sprzedający nie budzi żadnej mojej wątpliwości- kupuję śmiało. Towar dochodzi bardzo szybko, odchodzi problem z transportem i lataniem po sklepach porównując ceny. Kiedyś nie mogłam kupić jednej książki- obleciałam kilka księgarni, zamówiłam nawet, ale nie mieli w magazynie- w sumie straciłam kilka tygodni na czekanie. W końcu weszłam na Allegro- od razu zamówiłam,wysłali na wskazany ades (była to książka na prezent) i z transportem zapłaciłam mniej niż bym kupiła książkę w księgarni.
Jak na razie trafiałam na samych uczciwych ludzi i firmy, a Poczta Polska wręcz pobijała swoje rekordy w dostarczaniu przesyłki. Paczka potrafiła dotrzeć do mnie na drugi dzień rano po wysłaniu z drugiego końca Polski :)
Gdyby było możliwe, kupowałabym przez internet świeże bułki na śniadanie, no ale pewnie wtedy byłby nieprzewidziany przestój i dostałabym z dwutygodniowym opóźnieniem. :lol:

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Jedliński » 2009-02-20, 21:58

Minusem kupowania przez internet jest jednak dodatkowa cena za transport.Transport paczki kosztuje z 10 zł ,ale i tak często się opłaca.

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: arwena2 » 2009-03-16, 13:10

Uwielbiam robić zakupy przez internet,najczęściej korzystam z allegro,quelle,neckermann.
Oszczędzam czas, a także pieniądze.Jeszcze nigdy nie zawiodłam się na tego rodzaju zakupach.Według mnie są same zalety takiego kupowania.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-16, 15:18

Zależy co się kupuje przez ten internet. Droższe sprzętu kupuje w tradycyjnych sklepach. O dziwo do tej pory wcale nie wychodziło drożej niż przez internet.
Przez neta kupuję raczej drobnicę lub rzeczy używane np książki.

W internecie sprawdzam orientacyjnie ceny i czytam o towarach, ktore mnie interesują
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free


Wróć do „Pogaduszki”