Edukacja finansowa Polaków

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

konris
Posty: 120
Rejestracja: 2009-02-24, 21:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

Edukacja finansowa Polaków

Postautor: konris » 2009-11-11, 10:24

Polecam uwadze czteroczęściowy artykuł na powyższy temat.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bled...4-1975493.html

Podany link odsyła do ostatniej części , ale w tekście są odsyłacze do wcześniejszych części, więc bez problemu można zapoznać się z całością
Ostatnio zmieniony 2010-05-04, 22:00 przez konris, łącznie zmieniany 1 raz.

pmsady
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-11, 20:40
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

mbank

Postautor: pmsady » 2010-01-30, 18:04

pewnie, że warto mieć konto internetowe, nawet żeby nie płacić nic za przelewy i w dodatku nie stać w kolejkach i co ważne, szybkość takiego przelewu ( max. na drugi dzień ). Polecam Wam eKonto w mbank, własnie to konto spełnia te wszystkie pozytywy wymienione, polecam blog mbankkonto.blogspot.com

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: adner » 2010-01-30, 20:28

miwues pisze:Wprawdzie jesteś wrednym spamerem, ale co mi tam... ;)
Też od ponad miesiąca mam konta w mbanku, i osobiste, i firmowe. Moje pierwsze wrażenia: podoba mi się system smsowych haseł jednorazowych, podoba mi się mtransfer, nie podoba mi się zupełny brak oprocentowania środków na ekoncie, nie podoba mi się złotówka prowizji za każdy przelew z konta firmowego i opłata 5 zł za papierowy wyciąg z konta. Wyciągi przychodzące e-mailem mają tak wielką czcionkę, że wydruk do ksiąg rachunkowych zajmuje mi ładnych kilkanaście stron.


A nie możesz sobie zmniejszyć? :mrgreen:
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: adner » 2010-01-30, 21:55

miwues pisze:W PDF-ie?

Zawsze przy drukowaniu można sobie zrobić skalowanie(np. dwie strony dokumentu na jednej rzeczywistej), chociaż w sumie nie wiem czy można by takiego czegoś używać w księgach rachunkowych.

Można też wybrać sobie format np. HTML.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Jedliński » 2010-05-17, 20:35

nie wiem czy spotkaliście się z takim czymś....

Dlaczego niektórzy na allegro wysyłają numer konta dopiero po zakupie w "dodatkowym" meilu ? Czy to nie jest lekko podejrzane np. że nie prowadzą DG?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: edzia » 2010-05-17, 21:10

Nie wszyscy sprzedający na allegro muszą prowadzić DG.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: Jedliński » 2010-05-18, 08:45

dz za info...dzisiaj pogrzebię w necie na ten temat, ale czy ja jako osoba prywatna nie prowadząca DG mogę sprzedawać książki?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: edzia » 2010-05-18, 16:00

Możesz.

Jednak, jeśli będziesz to robił w sposób zorganizowany i ciągły, musisz założyć DG.

eMdominik
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-14, 00:35
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Co o tym myślicie? Nauczanie o finansach

Postautor: eMdominik » 2011-05-14, 01:12

Witam,
chciałbym was spytać co myślicie o dodatkowym nauczaniu dzieci/młodzieży "rachunkowości"? a raczej, jak osiągnąć sukces finansowy.
Żyjemy teraz w bardzo szybko zmieniającym się świecie, a nie oszukując się, szkoła ma system nauczania dobry dla ludzi którzy urodzili się przed rokiem 40 poprzedniego stulecia...
Bez podstaw finansowych ludzie po szkole nie są przygotowani na spotkanie ze światem i większość z nich wpada w ten "wyścig szczurów" nie mając żadnego wyboru, bo jak można wybrać nie mając bladego pojęcia jak obchodzić się z pieniędzmi??

Musiałbym się bardzo rozpisać, żeby wszyscy dokładnie zrozumieli czego chcę uczyć ale teraz nie o tym..
Wracając do początku tekstu
1. Co myślicie o dodatkowym nauczaniu dzieci/młodzieży "rachunkowości"?
2. W jakim wieku będą najbardziej chłonąć tą wiedzę?

To uczenie miałoby wyglądać tak, że dogadałbym się z gminami i szkołami aby udostępniły mi jakieś miejsce na takie spotkanie po godzinach szkolnych raz lub dwa razy w tygodniu.

Muszę dodać, że chciałbym aby ten cały kurs był darmowy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: vuem » 2011-05-14, 07:13

eMdominik pisze:Musiałbym się bardzo rozpisać, żeby wszyscy dokładnie zrozumieli czego chcę uczyć


Zamiast tych 4 wcześniejszych zdań wystarczyło napisać dwa, które w sposób właściwy nazywają umiejętności, wiedzę, których wg Ciebie ludziom brakuje, a Ty chcesz ją im przekazać...choć zakładam, że planujesz najpierw sam się czegoś nauczyć.

Nie wróżę Ci tłumów chętnych... :wink:

Ale podoba mi się ambicja i chęć zrobienia czegoś dla bliźnich, tak trzymać. :D

eMdominik
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-14, 00:35
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: eMdominik » 2011-05-14, 07:58

choć zakładam, że planujesz najpierw sam się czegoś nauczyć.


Uczę się cały czas czegoś nowego ale z całą stanowczością mogę stwierdzić, że moja obecna wiedza wystarczy do nauczenia młodzieży, a nawet dorosłych jak osiągnąć finansową niezależność.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: edzia » 2011-05-14, 08:43

eMdominik pisze:Nauczanie o finansach
eMdominik pisze:jak osiągnąć sukces finansowy
eMdominik pisze:jak obchodzić się z pieniędzmi
eMdominik pisze:Co myślicie o dodatkowym nauczaniu dzieci/młodzieży "rachunkowości"?
eMdominik pisze:jak osiągnąć finansową niezależność

Rzeczywiście, musiałbyś się bardzo rozpisać, żeby wszyscy zrozumieli czego chcesz uczyć, bo na razie, widzę, jesteś na etapie poszukiwania. To są raczej różne dziedziny wiedzy. A pisanie, że rachunkowość jest niby o finansach... ;) No, w jakimś tam stopniu jest...

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: haLayla » 2011-05-14, 19:36

eMdominik pisze:
choć zakładam, że planujesz najpierw sam się czegoś nauczyć.


Uczę się cały czas czegoś nowego ale z całą stanowczością mogę stwierdzić, że moja obecna wiedza wystarczy do nauczenia młodzieży, a nawet dorosłych jak osiągnąć finansową niezależność.


Wystarczy skończyć dobre studia z przyzwoitą średnią. Ot cała filozofia.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Edukacja finansowa Polaków

Postautor: vuem » 2011-05-14, 20:36

eMdominik pisze:Uczę się cały czas czegoś nowego ale z całą stanowczością mogę stwierdzić, że moja obecna wiedza wystarczy do nauczenia młodzieży, a nawet dorosłych jak osiągnąć finansową niezależność.


Takimi tekstami rodem z reklam Amwaya, to prędzej odstraszysz raczej niż zachęcisz. A już młodzieży na pewno nie zaciekawisz.

No i pamiętaj, że kilka zasłyszanych teorii wiedzy jeszcze nie stanowi.
Ale ucz się dalej, nie trać ambicji, chłoń wiedzę, szybko zweryfikujesz obecną :wink:
Potem przyjdzie kolej na praktykę.

Gdy przejdziesz i przez ten etap, wróć tu na forum szukając pomysłu na zaoferowanie pomocy tym nieporadnym i nie przedsiębiorczym...do zobaczenia koło 2030 :wink:

siemieniako
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-05, 13:34
Kto: rodzic
Lokalizacja: pomorskie

Informowanie młodzieży o długu publicznym

Postautor: siemieniako » 2012-04-05, 13:46

Witam,
mam 30 lat. Moja mama jest nauczycielką. O problemie, który poruszę pierwszy raz usłyszała ode mnie. Trochę mnie to zdziwiło, gdyż wydaje mi się że nauczyciele jako pierwsza grupa powinna drążyć istotne tematy. Ale do sedna. Dużo w ostatnich czasach było protestów a to na pensje pielęgniarek, nauczycieli, paliw.... Wszyscy protestują wokół swojej 'sprawy'. A czy zastanowiliście się co jest przyczyną problemu ? Co powoduje, że szkoły są zamykane ? Że ogranicza się ilość historii ? Że paliwa drożeją ? Jedna i ta sama rzecz. Otóż moi Drodzy wpiszcie na wikipedii dług Polski. Wiecie, że średnio Państwo Polskie zadłuża się w naszym imieniu 50 MILIARDÓW zł rocznie ? Jest tak już od dobrych kilku lat. Logicznie rozumując skoro ciągle się zadłużamy nie ma opcji na poprawę 'życia'. Zawsze ktoś będzie musiał wziąć na barki ciężar spłaty. Ktoś czyli my ! Piszę na tym forum, bo jako nauczyciela macie najbliższy kontakt z młodym pokoleniem. Zauważcie jak mało ludzi wie o tym ile rocznie się zadłużamy ? A jest to główny problem Polski. W przyszłości Wasze dzieci będą musiały ten dług spłacić. Czy widzicie jakiś sposób by doinformować młodzież ? Żeby powiedzieć czemu tak ostatnio w naszym kraju ciężko ? Może dało by rade wprowadzić do szkoły godzinną lekcję, na której młodzi ludzie dowiedzieli by się o naszym prawdziwym problemie ?
Ostatnio zmieniony 2012-04-07, 13:02 przez siemieniako, łącznie zmieniany 2 razy.


Wróć do „Pogaduszki”