Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: Cytryn » 2009-11-19, 11:34

Długo mnie tu nie było, ale czytam od czasu do czasu...i myślę, że to, czy krzyż wisi czy nie, faktycznie dla doskonałej większości nie ma żadnego znaczenia.
Ja to bym się cieszyła, gdyby tak ludzie w swoim życiu szanowali krzyż Chrystusa- ale nie przez noszenie go na szyi, ale poprzez starania, aby żyć uczciwie, nie kłamać, być uprzejmym i w ogóle zachowywać nauki Chrystusa. I wtedy żadne symbole na ścianach czy w innych miejscach nie byłyby potrzebne. Człowiek miałby Boga w sercu i po całym jego zachowaniu byłoby to widać. A symbole...no, cóż. Ani się od tego lepiej nie robi nikomu, ani gorzej.
Co do świąt religijnych- skoro w szkole jest jakaś religijna większość i dzieci( oraz rodzice) chcą obchodzić jakieś uroczystości( wigilia, Miłkołajki, jajeczko czy co tam), no to dlaczego nie? Byle tylko nie zmuszać do tego tych, co nie chcą no i stworzyć im jakąś alternatywę.
Jeśli nikt nie widzi przeszkód w tym, aby pogańskie Andrzejki świętować( i wierzącym ludziom też to nie przeszkadza)? A w niektórych szkołach to i Haloween czy Walentynki?
( krzyże znikną, wigilie znikną, a to zostanie? :lol: )
Natomiast jestem absolutnie przeciwna celebrowaniu mszy na szkolnym holu czy rekolekcjom w szkole.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: Jolly Roger » 2009-11-19, 11:54

Jeśli nikt nie widzi przeszkód w tym, aby pogańskie Andrzejki świętować


Sporo świat kościelnych ma żródło pogańskie z Wigilią na czele.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-19, 14:17

Wiele szkół w Polsce organizuje nawet pogańskie haloween. To oburzające przecież to kpina ze śmierci te święto.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: Cytryn » 2009-11-19, 16:43

Sporo świat kościelnych ma żródło pogańskie z Wigilią na czele

No, zgadza się. Ale jak ludzie chcą i lubią, co mi do tego. Chodzi mi tylko o to, że jak usuną wigilię, a zostawią powiedzmy Walentynki i Haloween, to trąciłoby troszkę absurdem...
A tak może się skończyć, jeśli zaczniemy od wyrzucania krzyży...

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: koma » 2009-11-19, 17:16

Cytryn pisze:usuną wigilię, a zostawią powiedzmy Walentynki i Halloween, to trąciłoby troszkę absurdem...
A tak może się skończyć, jeśli zaczniemy od wyrzucania krzyży...

Noooo....to i kółko graniaste może usuną?? :shock:

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-19, 20:41

Krzyże są niepotrzebnym elementem w szkołach takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: Andulencja » 2009-11-19, 21:06

przyszlyhistoryk pisze:Krzyże są niepotrzebnym elementem w szkołach takie jest moje zdanie.
gryzą w oczy?
Zapytałam dziś moich gimnazjalistów, gdzie w pracowni angielskiego wisi krzyż (lekcja miałam w sali informat). Powiedzieli, że chyba nad drzwiami, bo przecież wszędzie tak wiszą. Oczywiście nie mieli racji - wisi nad tablicą, koło godła.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: dushka » 2009-11-19, 21:10

przyszlyhistoryk pisze:To oburzające przecież to kpina ze śmierci te święto.


A skąd taki pomysł?

Awatar użytkownika
ZazziXi
Posty: 132
Rejestracja: 2009-08-11, 00:35
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: ZazziXi » 2009-11-19, 22:01

przyszlyhistoryk pisze:Wiele szkół w Polsce organizuje nawet pogańskie haloween. To oburzające przecież to kpina ze śmierci te święto.


Jestem innego zdania.
Halloween to super święto!Ma swój klimat, taką przedświąteczną atmosferę.Dzieci się przebierają za duszki i odwiedzają domy-mają z tego frajdę.Zazdroszczę USA takiego święta.Nie powiedziałabym, że to jest kpina.Fantazyjne święto - przecież nikt za topielca się nie przebiera.Są to rzeczy nie realne czyli duchy itp ."Cukierek albo psikus" jak dla mnie to też takie nawoływanie do święta obchodzonego następnego dnia czyli wszystkich świętych aby odwiedzić groby.
( :

grzegorzartur
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-21, 18:06
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: grzegorzartur » 2009-11-21, 20:06

ZazziXi pisze:
przyszlyhistoryk pisze:Wiele szkół w Polsce organizuje nawet pogańskie haloween. To oburzające przecież to kpina ze śmierci te święto.


Jestem innego zdania.
Halloween to super święto!Ma swój klimat, taką przedświąteczną atmosferę.Dzieci się przebierają za duszki i odwiedzają domy-mają z tego frajdę.Zazdroszczę USA takiego święta.Nie powiedziałabym, że to jest kpina.Fantazyjne święto - przecież nikt za topielca się nie przebiera.Są to rzeczy nie realne czyli duchy itp ."Cukierek albo psikus" jak dla mnie to też takie nawoływanie do święta obchodzonego następnego dnia czyli wszystkich świętych aby odwiedzić groby.


Ręce opadają, proponuję przeprowadzkę . Mnie osobiście halloween drażni swoją płytkością i prymitywnością.
Co do krzyża w szkole , to w naszym kraju jest on nie tylko symbolem wiary ale także wolności. Do wiadomości młodzieży i nie tylko .....
Przedstawię fragment pracy "Z historii naszej szkoły." Agnieszki Hartung i Oskara Krzesickegoi cytuje:
"Historia szkoły w okresie PRL obfitowała w liczne spory z ówczesną władzą ludową. Eksponowanie jej przedwojennych tradycji i odwoływanie się do antyrusyfikacyjnej postawy młodzieży w okresie III rozbioru nie było mile widziane. W szkole znajdowała się egzekutywa PZPR, złożona z profesorów mających czuwać nad "poprawnością ideologiczną" przekazywanych uczniom treści i donosić władzy o wszystkich próbach "przemycania" przez "zbuntowanych" nauczycieli niezgodnych z ideologią partii idei. W 1981 roku na prośbę uczniów i za zgodą Rady Pedagogicznej na ścianie I L.O im Marii Konopnickiej zawisł Krzyż. Historia tego Krzyża stała się symbolem walki młodzieży z zakłamaną rzeczywistością ówczesnych czasów. "

„ 1. Niedopuszczalny jest udział nauczycieli i wychowawców szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych w organizowaniu wśród powierzonej im młodzieży praktyk religijnych bądź też oddziaływanie na młodzież w tym kierunku
2. Dekoracja izb lekcyjnych, innych pomieszczeń szkolnych nie powinna naruszać świeckiego charakteru szkoły. W związku z tym izby lekcyjne i inne pomieszczenia szkoły nie powinny być dekorowane emblematami religijnymi. Sprzeczne ze świeckim charakterem szkoły jest odmawianie modlitwy w szkole przed rozpoczęciem i po zakończeniu przedmiotów obowiązkowych. Praktyka taka nadaje bowiem modlitwie, będącej sprawą prywatną każdego obywatela, charakter urzędowy, naruszający zasady swobody i tolerancji ( ... )
3. Należy ściśle przestrzegać wytycznych, że lekcje religii mogą się odbywać tylko po godzinach zajęć obowiązkowych a tam, gdzie wymagają tego warunki – również przed rozpoczęciem zajęć obowiązkowych, jednak nie wcześniej niż o godz. 8.00. W związku z tym lekcje religii nie mogą odbywać się w godzinach przeznaczonych na zajęcia obowiązkowe”.

Brzmi znajomo i współcześnie? to fragment okólnika nr 26 z dnia 4 sierpnia 1958 roku w sprawie przestrzegania zasad świeckości szkoły.




Zapraszam do zapoznania się :
http://wykluczeni.salon24.pl/139038,jak ... m-w-szkole

A tak skomentowali orzeczenie sądu członkowie włoskiego rządu :
"Minister oświaty Mariastella Gelmini oświadczyła: Obecność krzyża w klasie nie oznacza przyłączenia się do katolicyzmu, lecz jest symbolem naszej tradycji.

Historię Włoch wyznaczają także symbole, których wykreślenie oznacza przekreślenie części nas samych - dodała.

Jako aberracyjne i do stanowczego odrzucenia określił orzeczenie trybunału w Strasburgu katolicki polityk, lider Unii Centrum i wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Rocco Buttiglione.

Ten, kto do nas przybywa musi zrozumieć i zaakceptować naszą kulturę i historię - powiedział Buttiglione. W jego opinii wypowiedzenie się przeciwko obecności krzyża to przejaw dominacji wizji społeczeństwa, które nie ma historii, kultury i tradycji."


Pod ostatnią wypowiedzią podpisuje się obiema rękoma . :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: dushka » 2009-11-21, 20:13

Aaa rozumiem, iż brak krzyża w szkole to brak kultury/historii/tradycji?

A gdybyśmy tak w 50% tylko byli Chrześcijanami co wówczas?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: malgala » 2009-11-21, 20:23

Wypowiedź grzegorzartura przypomina mi trochę ostatni program z Tomaszem Lisem.
Biedny ten nasz naród, skoro jedynym symbolem jego historii, kultury i tradycji jest krzyż.
Szkoda tylko, że jego obecność nie zobowiązuje zadeklarowanych katolików do właściwych zachowań i postawy zgodnej z dekalogiem.
Może w miejscu kultu religijnego byłby właściwie odbierany, a w szkole zdecydowana większość nawet go nie zauważa.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: dushka » 2009-11-21, 20:32

OOo Malgalo, otóż to :] Nie zauważa - tak samo zresztą, jak Godła, wiszącego przy krzyżu. Ale o ile Godło jest symbolem narodu, krzyż - absolutnie już nie.

grzegorzartur
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-21, 18:06
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: grzegorzartur » 2009-11-21, 20:37

Ciesze się że są komentarze :wink:
Programu T, Lisa nie oglądam . Staram się jak najmniej oglądać telewizji szczególnie programów informacyjnych z powodu nadciśnienia :lol:
Myślę że nie trzeba wyznawać jakiejkolwiek wiary aby szanować jej symbole???
I pewnie zaskoczę jeśli wyznam że jestem ateistą.
Po prosu nie znoszę nakazów i zakazów taaaaa

grzegorzartur
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-21, 18:06
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skończmy z obchodzeniem świąt religijnych w szkołach

Postautor: grzegorzartur » 2009-11-21, 20:40

dushka pisze:OOo Malgalo, otóż to :] Nie zauważa - tak samo zresztą, jak Godła, wiszącego przy krzyżu. Ale o ile Godło jest symbolem narodu, krzyż - absolutnie już nie.

Przepraszam ale nie rozumiem Pani wypowiedzi...... chyba nie za bardzo się zrozumieliśmy?


Wróć do „Pogaduszki”