Mała poradnia języka polskiego

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-25, 23:39

agazuz pisze:Wyjaśnienia na temat "Ci" jako zwracania się w trzeciej osobie nie zrozumiałam

Ja też :mrgreen: Może dlatego, że sama autorka nie zrozumiała o co mi chodzi.
malgala pisze:Moim zdaniem "Ci" jest tu wyraźnie skierowane do ojca.

Tak, jest to zacytowanie słów wypowiadanych przez dziecko do rodzica, wielka litera bezzasadna, no chyba, że się mylę, to chciałabym aby ktoś mi sprawę wyjaśnił :mrgreen: Wiem, że nie na temat, ale ostatnio często poruszamy kwestie językowe.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: haLayla » 2010-08-25, 23:47

Skoro jesteśmy w temacie językowym, to ja piszę Ci, gdy zwracam się do kogoś:
-Kupić Ci coś w sklepie?
-Pomóc Ci przy zadaniu?

Małą literą piszę to słowo w zdaniach typu:
Właśnie ci ludzie wykupili wszystkie cwibaki!
To ci górnicy strajkują, nie tamci.

W pierwszym przypadku zwracam się bezpośrednio do danej osoby, więc okazuję jej szacunek poprzez użycie wielkiej litery. Robię to zarówno w tradycyjnej korespondencji (którą nawiasem mówiąc wręcz uwielbiam) jak i w tej nowszej, wychodząc z założenia, że SMS lub mejl to także element sztuki epistolarnej.

W drugim przypadku, nie zwracam się bezpośrednio do nikogo, jedynie opisuję pewną osobę trzecią.

Tak na marginesie - nie rozumiem w ogóle sensu tego sporu :P
<3

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-25, 23:56

Ojej, haLayla, wiadomo, że między Ci (Tobie) a ci (oni) jest różnica. Ale nie o to mi chodzi. Zastanawiam się, czy jeżeli cytujemy czyjeś słowa, gdzie jeden człowiek zwraca się do drugiego (a nie my zwracamy się do kogoś), też należy stosować zasadę grzeczności? To mija się z celem. A dla mnie, drogi kolego, jest to istotne, bo poprawiam dziecięce wypracowania, w związku z czym dążę do perfekcji w pisowni! ;)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: haLayla » 2010-08-26, 00:01

iTulka, ja uważam, że tak. Cytat jest dokładny odwzorowaniem słów autora. Jeżeli osoba cytowana popełnia błędy ortograficzne, to nie poprawia się ich w cytacie, a co najwyżej opatruje ślicznym słowem sic!
<3

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-26, 00:07

haLayla pisze:Cytat jest dokładny odwzorowaniem słów autora. Jeżeli osoba cytowana popełnia błędy ortograficzne, to nie poprawia się ich w cytacie, a co najwyżej opatruje ślicznym słowem sic!

Ale zastosowanie małej litery w zwrocie bezpośrednim nie jest błędem ortograficznym. A skąd wiadomo, że dziecko zwracając się do rodzica chciało wyrazić szacunek? Otwórz sobie dowolną książkę i sprawdź, czy gdziekolwiek w zapisie rozmów między osobami autor stosuje wielką literę w zwrocie bezpośrednim? Nie :D Stąd moje zdziwienie, że pani polonistka tak zrobiła. Może zna inną zasadę, którą chetnie poznam.

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: agazuz » 2010-08-26, 00:16

iTulko, masz rację i tak zrozumiałam Twoje pytanie, jak to teraz wyjaśniasz.
Tu jest cytowany dialog, rozmawiając z kimś nie używamy wielkiej litery ;) i dialogów ustnych (przytaczanych przez, powiedzmy, narratora) tak się nie zapisuje.
Tu przecież nie chodzi o zacytowanie pisemnej wymiany zdań ucznia i rodzica (list, SMS czy jeszcze coś innego).

Rozumiem, że pytanie zadałaś, chcąc upewnić się co do zasady, a nie próbując coś komuś wytknąć :-)
Autorka wspomniała, że jest humanistką; nie założyłam, że polonistką.
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-26, 00:40

agazuz, dzięki, bo już myślałam, że z moim tłumaczeniem coś nie w porządku. A zwróciłam na to uwagę, bo wczoraj w innym wątku poruszaliśmy temat grzecznościowej wielkiej litery. Nie, nie chcę się czepiać i wytykać komuś błędów ;) Sama się cieszę, gdy mnie ktoś poprawi. Uważam, że jeśli coś jest niepewne, to lepiej to tu od razu między sobą wyjaśnić, niż potem stanąć przed uczniem i mieć wątpliwości - tego nie znoszę.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-26, 00:51

haLayla pisze:Właśnie ci ludzie wykupili wszystkie cwibaki!

Nie zwróciłam na to wcześniej uwagi... Co to są cwibaki? :shock: :D

PS. malgalo, nie złość się, że znów pod Twoją nieobecność myszy harcują :mrgreen: Oj, będzie czytania ;)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: haLayla » 2010-08-26, 01:00

Taki rodzaj wypieku. Nie mów, że nie znasz cwibaka! Chyba, że na Śląsku się to jakoś inaczej nazywa :D To takie ciasto kruche i słodkie, na kształt chleba, z zatopionymi rodzynkami, owocami itp. w środku.
<3

barwa
Posty: 27
Rejestracja: 2009-01-20, 20:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: barwa » 2010-08-26, 10:30

Pisanie zaimków osobowych dużą literą jest zasadne, gdy zwracam się bezposrednio do Państwa, Ciebie.Stanowi to wyraz naszego szacunku do rozmówcy. TO JEST ZWROT DO ADRESATA
"Niezależnie od tego, czy adresat jest piszącemu znany, czy nie, oraz niezależnie od tego, czy jest on pojedynczy, czy zbiorowy, nasza grzeczność wymaga, by zaimki do niego się odnoszące – osobowe i dzierżawcze – zapisywać wielkimi literami. Taki zapis świadczy o tym, że adresata szanujemy jako człowieka, bez względu na jego cechy osobowe, zachowanie, stosunek do prawa itd. "
Pisanie, przytaczanie wypowiedźi nie jest bezpośrednim zwrotem do mego adresata, a więc nie należy pisać tego "Ci" , ponieważ przytaczam czyjąś wypowiedź :mrgreen:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=6& ... isz%B1cemu
Polecam tę stronkę, wrazie wątpliowsci :wink:

barwa
Posty: 27
Rejestracja: 2009-01-20, 20:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: barwa » 2010-08-26, 10:40

Nie jest :lol: Pisownia tegoz zaimka jest zgodna z normą jezykową :mrgreen:

barwa
Posty: 27
Rejestracja: 2009-01-20, 20:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: barwa » 2010-08-26, 10:45

W sumie tam powinno być "ci". To wynik częstej korespodencji drogą elektroniczną.Tak mi to już wlazło do głowy, że wszystkie "Ci" i zaimki drugiej osoby(a także inne krótkie wyrazy na "t") machinalnie napisałambym wielką literą.
Miwues, gdybyś to napisał dziecku, to jak najbardziej z wielkiej
"wrazie wątpliowsci "- oczywiście "w razie".(Nie mogłam już poprawic , bo Miwues tak szybko odpisał

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-26, 11:23

barwa pisze:W sumie tam powinno być "ci". To wynik częstej korespodencji drogą elektroniczną.Tak mi to już wlazło do głowy, że wszystkie "Ci" i zaimki drugiej osoby(a także inne krótkie wyrazy na "t") machinalnie napisałambym wielką literą.

Nie przejmuj się, to dobrze o Tobie świadczy, masz nawyk grzecznościowy po prostu :)
Mam nadzieję, że "Jolką" też się już nie przejmujesz?

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: iTulka » 2010-08-26, 11:36

barwa pisze:Miwues, gdybyś to napisał dziecku, to jak najbardziej z wielkiej

Tak, ale tylko, gdyby pisał bezpośrednio do dziecka, np. na laurce: Bardzo Cię kocham.
Ale już, gdyby pisał list do żony: ...i wtedy powiedziałem dziecku: "bardzo cię kocham", to już mała literka.

haLayla pisze:Nie mów, że nie znasz cwibaka!

Teraz już znam :lol: Ale tylko w teorii. Mówiłam Ci, że kiepska ze mnie Ślązaczka.

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mała poradnia języka polskiego

Postautor: agazuz » 2010-08-26, 13:22

barwa pisze:Taki zapis świadczy o tym, że adresata szanujemy jako człowieka, bez względu na jego cechy osobowe, zachowanie, stosunek do prawa itd. "

Zapis. Tam przytaczano słowa wypowiedziane ustnie i stąd czyjeś dopytanie.

barwa pisze:Pisanie, przytaczanie wypowiedźi nie jest bezpośrednim zwrotem do mego adresata, a więc nie należy pisać tego "Ci" , ponieważ przytaczam czyjąś wypowiedź

Powiem, jak to zrozumiałam:
Zapytano, dlaczego użyłaś tam wielkiej litery, a Ty tłumaczysz, dlaczego tam nie powinno być wielkiej litery. Na to mi wychodzi ;)

miwues pisze:Chcesz powiedzieć, że jak mówię do swojego dziecka "Bardzo cię kocham", to należy użyć tu wielkiej litery?

Być może poprzez głośniejsze wypowiedzenie tej głoski? ;)

barwa pisze:to jak najbardziej z wielkiej

Jak już tak ciągniemy i odwołujemy się do poradni językowych, to może jednak "wielką"? :)
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?


Wróć do „Pogaduszki”