Dysleksja w świecie komputerów

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Dysleksja w świecie komputerów

Postautor: katty » 2010-09-18, 11:00

Naszła mnie pewna refleksja. Pamiętam, że "za moich czasów" orzeczenie o dysleksji było pewnego rodzaju wyrokiem, bo oznaczało dużo dodatkowej pracy. Teraz wszystko się tłumaczy dysleksją, musimy łagodnie oceniać pisownię, bo przecież to nie dzieci wina, że mają dysleksję. Słyszę opinie, że pisownia nie jest istotna w dzisiejszym świecie, w świecie komputerów. Wszystko przecież komputer poprawi. A jednak nieuważne pisanie może przyczynić się do dość prozaicznych problemów. Szóstoklasiści dostali u nas zadanie, które należało przesłać e-mailem i nagle niespodzianka:połowa e-maili nie dotarła, gdyż dzieci porobiły błędy przy wpisywaniu adresu :D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dysleksja w świecie komputerów

Postautor: vuem » 2010-09-18, 18:42

katty pisze:Pamiętam, że "za moich czasów" orzeczenie o dysleksji było pewnego rodzaju wyrokiem, bo oznaczało dużo dodatkowej pracy


Ja pamiętam czasy, gdy dysleksję (choć ta przypadłość nosiła wtedy inna nazwę...coś podobnego do obiboka) leczyło się codziennymi dyktandami...skutecznie :wink:

Olać te wszystkie nowe trendy i mody, trzeba robić swoje, czyli wycisnąć z każdego ile się da - zaobserwowane trudności, mniej lub bardziej obiektywne, zdeterminuja jedynie metody pracy.
Ale zero odpuszczania!
Gdy w późniejszym życiu popierniczy coś w fakturach, to skarbówka mu dowali karę bez względu na dysleksję, a szef za błędy na zbity pysk wywali.

pocachontas
Posty: 36
Rejestracja: 2010-06-17, 10:46
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dysleksja w świecie komputerów

Postautor: pocachontas » 2010-09-27, 11:57

A ja zauważyłam, że od kiedy zaczęłam dużo pracować na komputerze, więcej zastanawiam się nad ortografią, często mam problem z pisownią prostych wyrazów. I to pomimo tego, że cześniej nie miałam z tym problemu, a dodatkowo dużo czytam...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dysleksja w świecie komputerów

Postautor: vuem » 2010-09-27, 13:38

Ja tego nie zauważam. Gdy popełniam błąd, czy to ewidentny błąd ortograficzny, czy literówkę, po prostu widzę podkreślenie...to jedyna chyba różnica.


Wróć do „Pogaduszki”