Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: haLayla » 2011-05-27, 21:21

Chciałbym, w szczególności nauczycieli uczących w szkołach podstawowych i gimnazjach, poprosić, by uczulili swoich podopiecznych z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą barszcz Sosnkowskiego. Jest to rodzina jednoroczna, dość szybko rozpleniająca się w Europie, przez wielu uznawana za gatunek inwazyjny.

Pod żadnym pozorem nie należy do tej rośliny zbliżać się, bądź co gorsza jej zrywać. Przy temperaturach wynoszących ponad 20 stopni roślina ta uwalnia do swojego otoczenia olejki eteryczne o działaniu drażniącym, które mogą wywoływać oparzenia skóry. Oparzenia takie bardzo źle rokują podczas leczenia, zaś skóra podrażniona w danym miejscu przez olejki eteryczne tej rośliny może być wrażliwa na słońce nawet przez kilka lat.

Poruszam ten problem, gdyż w związku z wakacjami często się zdarza, iż dzieci spędzają czas poza domem, w szczególności na wsi i mogą dla zabawy zrywać rosnący barszcz.

Jeżeli znajdziemy rosnący gdzieś na terenie nie będacym terenem prywatnym barszcz należy natychmiast powiadomić Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jeżeli wyrośnie on na naszej działce, najlepiej jest zaczekać do kwitnienia rośliny, a następnie ściąć ją. Ścięcie jej wcześniej spowoduje, iż odrośnie. Ścięcie w późniejszym okresie spowoduje z kolei rozsianie nasion.

Bardzo proszę poważnie potraktować przedstawione przeze mnie informacje jako, iż nauczycielom najłatwiej jest dotrzeć do dzieci i zaznajomić je z zagrożeniami okresu wakacyjnego. Zagrożenie to, co gorsza pozostaje także poza powszechną świadomością środowisk lekarskich, mimo odnotowania w ostatnich latach wzrostu poparzeń spowodowanych przez barszcz Sosnkowskiego.

Zdjęcia tej rośliny można znaleźć na Wiki, tam również jest szczegółowy artykuł na temat barszczu Sosnkowskiego, jak i w Google.
<3

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: Belfrzyca » 2011-05-27, 23:39

Dobrze, że roślinka jest charakterystyczna. Ale aż zamarłam jak zobaczyłam ilu ludzi strzela sobie pod nią foty :/

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: haLayla » 2011-05-29, 00:30

W zasadzie, to zdarza się ją pomylić z dwoma innymi gatunkami barszczu. Ale wszystkie gatunki tej rośliny są niebezpieczne dla zdrowia i należy unikać z nimi kontaktu.
<3

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: Jolly Roger » 2011-05-30, 19:57

sprostuję, że to barszcz Sosnowskiego. Znam, bo mój kumpel ma tak na nazwisko i robi świetny żur, który z przekory nazywa barszczem. :wink:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: pilot Pirx » 2011-05-30, 22:28

W zastępstwie proponuję barszcz czerwony.
A ja lecę i lecę .... od lat

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: haLayla » 2011-05-31, 00:29

Ech, złośnicy. Wy tu żarciki, a to poważny temat :roll:
<3

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-06-03, 16:01

U nas w Białym Dunajcu nie ma takiej rosliny,więc serdecznie zapraszamy na wakacje i zielone szkoły :)

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Istotna informacja dla nauczycieli w związku z wakacjami

Postautor: pilot Pirx » 2011-06-03, 16:58

A żurek jest ? :wink:
A ja lecę i lecę .... od lat


Wróć do „Pogaduszki”

cron