Newsy związane z edukacją

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: vuem » 2012-02-07, 22:28

Wypowiedź z drugiej strony barykady:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,1110 ... lona_.html

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-02-08, 00:25

Basso profondo pisze:pogłębione kształcenie ogólne.


Pogłębione? Czyżby pan Żurawski poszukiwał dna?
<3

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: malgala » 2012-02-08, 12:03

Dno to już prawie osiągnięto.
Jeszcze trochę i będzie się od czego odbić (tylko przy okazji można utonąć).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: vuem » 2012-02-08, 18:11

Jeszcze parę postów i poczuję, że moja dalsza praca nie ma sensu...szukam już w razie W czegoś w branży gastronomicznej... :wink:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: malgala » 2012-02-08, 19:06

vuem pisze:Jeszcze parę postów i poczuję, że moja dalsza praca nie ma sensu..

Ma, mimo wszystko jednak ma.
Gdyby było inaczej już dawno bym z niej zrezygnowała :mrgreen:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: vuem » 2012-02-08, 19:45

Basso profondo pisze:Było wyciągać nam tu Żurawskiego z menowskiego bagna?


No masz...chciałem jedynie równowagi ... :wink:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: malgala » 2012-02-18, 10:37

Taka jest prawda o edukacji.

Dobry artykuł

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-02-18, 14:24

malgala pisze:Taka jest prawda o edukacji.

Dobry artykuł


Cytat z arytkułu:

Szkoły ponadgimnazjalne przeszły również swoje tornado i dzięki temu nie mamy wykwalifikowanych pracowników, tylko intelektualistów marzących o studiach i wielkich karierach. Zdetronizowano technika i szkoły zawodowe, a pojawiły się stworki potworki, czyli pseudo licea profilowane: profil wojskowy, policyjny, architektury krajobrazu, prawniczy, ratunkowy, dziennikarski, aktorski, etc. Dziś system wmawia dziecku, że jest zdolne oraz wyjatkowe i zachęca do dalszej nauki. A fakt jest taki, że tylko część z nich powinna skończyć studia i pracować w kadrze zarządzającej. Reszta powinna pracować na produkcji i w usługach i w tym kierunkach kształcić się na prawdziwych specjalistów w danym fachu. Brakuje elektryków, spawaczy, górników, hutników, mechaników i tysięcy innych specjalistów, którym studia zupełnie są niepotrzebne, a zapewniają przyzwoite zarobki.


Jakie to smutne, a jakie prawdziwe...
<3

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: marek474 » 2012-02-18, 16:08

Artykuł, bardzo dobrze opisuje rzeczywistość. Ale zastanawiam się w ogóle nas sensem tego wątku, wyszukujemy w większości szykanujące i obrażające pracę nauczycieli artykuły, lub artykuły pokazujące bezmyślność kolejnych reform, po co? by tylko się poużalać nad sobą nawzajem, takie moje wrażenie. W tym zawodzie nie zmieni się nic na plus, bo nauczyciele nie walczą o swoje, cały czas są wykorzystywani i się na to zgadzają, np. godziny kartowe, władza wybadała grunt, to poszła za ciosem, jak nauczyciel pracuje za darmo, to zabieramy godziny płatne (godziny dyrektorskie) i mimo, że zapłacimy nauczycielowi za 15/18 etatu zamiast za cały, to i tak zrobi resztę za darmo na kartowych, a nawet więcej dorzuci mu się ewaluację i pomoc psychologiczną, co jest fikcją, już wiadomo, że większej ilości godzin z tej racji nie będzie, zwyczajnie z uczniem potrzebującym pomocy popracujemy na godzinach kartowych, tylko stworzy się tony papieru dla każdego uczęszczającego. Kolejne reformy dokonywane pod szyldami dobra dziecka, mają na celu tylko i wyłącznie uzyskanie oszczędności, jak np. nowe ramowe plany nauczania. Ciągła nagonka na nauczycieli w jakichkolwiek mediach ma tylko na celu uzyskać przychylność społeczeństwa do tych zmian, a jakby się nauczyciele zbuntowali, to chętnie w ramach czyny społecznego pomogliby policjantom pałować demonstrujących, a w wakacje zesłali by ich najchętniej do kamieniołomów, tak niestety myśli większość społeczeństwa (patrz komentarze choćby pod powyższym artykułem). Ja pomimo dopiero 5 lat pracy w szkolnictwie, jestem całą ta otoczką coraz bardziej zniechęcony. Ciągłe wypominanie nauczycielskich przywilejów, a jakie on to ma przywileje, 13 ma każdy urzędnik, nauczyciele praw nabytych do wcześniejszych emerytur jak policjanci nie mieli, a i kiedy była 300 zł podwyżka, bo nie pamiętam, dużo by jeszcze wymieniać.
Rodzice tak jak w tym artykule są wpatrzeni w swoje dzieci jak w obrazek, nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że ich dziecko mówi nieprawdę. Dzieciak wymyśli sobie fikcyjną historyjkę, podrasuje fakty, wie, że rodzic we wszystko uwierzy i załatwi sprawę. Osobiście mam z tym do czynienia, rodzic nie przyjmuje do wiadomości wersji nauczyciela, moje dziecko ma racje i koniec i idziemy w zaparte, piszemy od razu skargi gdzie się da, a uczniowie są zadowoleni, bo mu dowalimy. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach nie da się rzetelnie wykonywać swojej pracy, zwłaszcza jak się uczy trudnego przedmiotu i chce się by uczniowie coś wynieśli, chyba trzeba zacząć udawać, że się uczy, a uczniowie będą udawali, że się uczą i wszyscy będą zadowoleni. I tak jak w artykule podkreślono ogromne znaczenie ma tu feminizacja zawodu nauczyciela, obserwuje to i w swoim otoczeniu, najlepiej przymknąć oko na wszystko co się dzieje wokoło, nieważne czy chodzi o zachowanie dzieci, czy żądania rodziców, a jak sobie ktoś nie pozwoli wmówić, że białe jest czarne, to niestety traci nerwy i jest tym najgorszym.
Jak widać też musiałem dzisiaj ponarzekać i odreagować.
Chodzi mi tylko o to, że nie możemy biernie się przyglądać wszystkiemu dookoła i nie chodzi mi tu tylko o odgórne wymysły ministerstwa, ale trzeba zacząć od swojego podwórka, odważyć się przeciwstawić się rodzicom, nie przymykać oczu na chore sytuacje, których nie chcemy nieczęsto widzieć, z obawy przed dyrekcjom, rodzicem, bo mi się oberwie.
Pozdrowienia i wytrwałości! :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-02-18, 20:25

Sama prawda w tym artykule. Moim zdaniem szkoły za szeroko otworzyły ramiona w kierunku rodziców i samych uczniów. Ciągle się słyszy o prawach a zapomina o obowiązkach. Sięgnęliśmy takiego mułu na dnie, że on nas nadal tam ciągnie. Jakoś nie widzę drogi odwrotnej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Kefas P.
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-03, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: Kefas P. » 2012-02-18, 21:27

Też muszę to stwierdzić. W mojej szkole jest bardzo dużo różnych, czasem nieco dziwnych profili, które tylko utrudniają w przyszłości przekwalifikowanie się.
A więc, ja sam uczę geografii rozszerzonej takie klasy:
- klasa przyrodnicza (biologia/chemia [do wyboru, później sekcje są łączone z innymi klasami] i geo)
- klasa policyjna (WOS, wych-fiz, geo)
- klasa ekonomiczna (PP, matematyka, geo)
- klasa lingwistyczna ( j. angielski + geografia/biologia).
Sam jednak widzę że duża część uczniów jakoś nie interesuje sie jednym przedmiotem, nie przywiązują wagi do nauki, ciągną tylko od dwójki do dwójki, ale z racji lenistwa (bo to jest lenistwo!) nie mają zamiaru iść do szkoły zawodowej czy technikum i wyuczyć się konkretnego zawodu. Wmawia im się że są zdolni, że wykształcenie da im wielkie możliwości, co jest totalną bzdurą.
Tak samo zaczyna się dziać również i na studiach. Obecnie na doktorantów biorą dosłownie każdego, nawet tych studentów co cienko przędli. Narobi się tych doktorów, którzy swoje życie rozpoczną dopiero jak będą mieć prawie 30 lat, przez co będą nieźle do tyłu ze swoim doświadczeniem. Kiedyś liceum jak i studia doktoranckie były przeznaczone dla najlepszych i tych naprawdę zdolnych, tych którzy potrafią logicznie myśleć (ostatnio przy sprawdzaniu sprawdzianów na pytanie gdzie, jakie skutki to za sobą niesie i ile razy góruje słońce tak że promienie padają prostopadle na powierzchnię ziemi, padła odpowiedź że na biegunach, 12 razy i tam jest ciepło. Idąc dalej, dowiedziałem się że miasta pełnią funkcje rolnicze. Tego nie wystarczy wiedzieć. Wystarczy minimalna wiedza ogólna i logika!) Teraz? Dno i wodorosty,

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: haLayla » 2012-02-18, 22:10

Kefas P. pisze:- klasa policyjna (WOS, wych-fiz, geo)


:lol2:
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-02-21, 22:08

haLayla pisze:Czyżby pan Żurawski poszukiwał dna?

Znalazł. Komunikat MEN http://www.men.gov.pl/
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-03-03, 09:54

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _blad.html
Dla mnie najgorsza jest biurokracja. Czasami myślę, że jest większa niż w w urzędach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Newsy związane z edukacją

Postautor: linczerka » 2012-03-03, 16:26

http://www.men.gov.pl/index.php?option= ... i&Itemid=2
"Samorząd dzielnicy planuje w najbliższych dwóch latach budowę trzech kolejnych szkół, aby uniknąć występującej obecnie w szkołach na Białołęce nauki na dwie zmiany."

Tam się zamyka, tu się buduje
Budżet oświaty się rujnuje.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Pogaduszki”

cron