Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rosolek4
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-05, 09:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: rosolek4 » 2012-03-05, 09:48

W związku z wejściem do klas 4 nowych podstaw, chciałbym dowiedzieć się z jakich podręczników do przyrody korzystaliście i jakie macie zamiar wybrać. Do tej pory pracowałem na "Przyrodo witaj!"- trochę się już "zmęczyłem" i chyba popadłem w rutynę -zastanawiam się nad zmianą.... Podręcznik i ćwiczenia nie są złe, oprawa metodyczna daje radę, chociaż cięzko ją było wyciągnąć w gratisie od wydawnictwa - nie wiem czy tylko mnie to spotkało -W sumie niby ok,ale...chyba czas na zmiany.
Czekam na wasze opinie, spostrzeżenia...
Dzięki. Pozdrawiam.
Maciej

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: synapsa » 2012-03-09, 16:09

rosolek4 pisze: Do tej pory pracowałem na "Przyrodo witaj!
ja również i podjęłam decyzję o rezygnacji. W mojej opinii podręcznik jest przeładowany treściami. Niektóre propozycje ćwiczeń beznadziejne. Jest trochę chaosu np: tematy o pogodzie są przed lekcjami z kierunków świata. Jak więc tłumaczyć kierunki wiania wiatrów? Treści nie zawsze dostosowane do poziomu dzieciaków. Ogólnie jestem bardzo niezadowolona. Nie ja wprowadzałam podręcznik. Na szczęście teraz go zmienię. Mam nawet typ :) Pracowałam już na Wikingu, Nowej Erze, Operonie i aktualnie na WSiP-ie, dzięki temu mam porównanie i pełniejszy obraz. Pozdrawiam.

Verbin
Posty: 34
Rejestracja: 2011-10-17, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: Verbin » 2012-03-22, 13:17

Witam.Też jestem zainteresowana o jakich podrecznikach przyrody myślicie.Pracowałam z Nowa Erą-Przyroda,teraz zastanawiam się nad Tajemnice Przyrody też tego wydawnictwa.

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: ana221 » 2012-03-27, 21:53

Witam. W moim mieście i regionie wszyscy uczą z Wyd. Nowa Era, ja też :-P konkretnie "Przyroda" Nie podobał mi się rozkład materiału w poszczególnych klasach, a mianowicie np skala w kl 4, za dlugie rozdziały do przeczytania dla kl 4, sprawdziany układałam sama, taka sobie szata graficzna.
Po obejrzeniu podręczników i zwiastunów ( to kpina, że nie ma na razie do oglądnięcia nawet na stronie internetowej podręcznika np nowej ery) mam takie przemyślenia:
1.Tajemnice przyrody Nowa Era przeładowane, za trudne. Plus - nie ma skali w klasie 4.
2. Klett "Przyroda z klasą" Fajny zeszyt ćwiczeń, dostosowany dla małych dzieci, nie odpowiada mi układ materiału, jest skala w kl 4.
3. WSiP dostałam tylko małe fragnemty podręcznika, na www też nie ma pełnego podręcznika więc nawet nie wiem jak to ocenić, na konferencję nawet nie wysłali zaproszenia, jak zadzwoniłam sama to okazało się ze bylo wczoraj. Na konferencji nawet nie rozdali obecnym nauczycielom podręczników tylko była prezentacja.
A szkoda bo zapowiada się ciekawie. Zobaczymy bo ma przyjechać osobiście do mnie pani z wyd.
4. Nowa Era "Na tropach przyrody" też mam tylko zwiastun czyli fragmenty podręcznika, ale jest tego więcej niż ma WSiP. Pasują mi tematy lekcji i układ materiału w kl 4 zeszyt ćwiczeń może być.

Odnośnie innych wydawnictw innych ofert nie było.

Napiszcie coś więcej.
Pzdr.

Napiszcie coś więcej

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: ana221 » 2012-03-27, 21:59

Zapomniałam: na razie mój faworyt to "Na tropach przyrody" Nowa Era.

katusza
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-09, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: katusza » 2012-04-20, 16:49

Jeżeli chodzi o mnie to moim faworytem jest Wydawnictwo Klett szczególnie jeśli chodzi o interaktywną wersję. Podręcznik do „Przyrody” poleciła mi moja koleżanka po fachu, która była na konferencji zorganizowanej przez to wydawnictwo. Myślę, że trafnie wpisuje się to w plany ministerstwa odnośnie cyfryzacji. Dodatkowo teraz przeprowadzają bardzo ciekawy konkurs przy wykorzystaniu podręczników

https://www.facebook.com/wydawnictwoklett

Verbin
Posty: 34
Rejestracja: 2011-10-17, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: Verbin » 2012-05-07, 23:50

Czy ktoś jeszcze ma opinie na temat nowych podręczników?Zastanawiam się nad WSiP :roll:

stepane
Posty: 7
Rejestracja: 2008-05-21, 16:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: stepane » 2012-05-21, 19:25

Wybrałam "Na tropach przyrody" Nowa Era. Ppracowałam z tym wydawnictwem na podręczniku "Mój świat" i "Na tropach" odrobine jest do niego podobny.

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: ana221 » 2012-05-25, 21:54

Witam ponownie. Mój faworyt to "Na tropach przyrody Nowa era. Podręcznik nie jest przeladowny, napisany pod ucznia, każde zdanie przemyślane. nie ma wodolejstwa - mi to bardzo pasuje. Podręcznik napisany między innymi przez fizyka i matematyka w taki sposób w jaki ja uczę.Trochę słabo wypadają tematy biologiczne. Czy nie aby za łatwy?
WSIP przyroda z pomyslem bardzo kolorowy jak jakiś album ze zdjęciami.
Najgorsze jest to, że nie wiem jak będą wyglądać podręczniki do klasy 5 i 6.

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: ana221 » 2012-05-25, 22:05

ponad tysiąc wyświetleń a nikt prawie nie pisze!:-P

bramblemz
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-30, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: bramblemz » 2012-05-30, 18:15

Witam,
Chciałam zasięgnąć tutaj języka na temat Waszych wyborów nowego podręcznika do przyrody ... niestety mało ludzików coś tutaj napisało.
Korzystałam z Przyrodo witaj i rezygnuję ( nie podoba mi się szczególnie klasa VI)
Teraz myślę o Przyrodzie z pomysłem ale wciąż się waham. Do klasy 4 jest ładny podręcznik a cwiczeń nie widziałam jeszcze.. W trakcie uzyskiwania numeru dopuszczenia

Drugi pomysł to sprawdzone Tajemnice przyrody-rzekomo 70 % nauczycieli z niego korzysta. Ćwiczenia do 4 są dobre. Czy ktoś korzysta z tego podręcznika i jest zadowolony? Ponownie go wybiera . Jak z materiałami metodycznymi -plany wynikowe, sprawdziany? do obróbki na Cd?

padme
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-25, 08:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: padme » 2012-06-25, 09:33

1.Tajemnice przyrody Nowa Era przeładowane, za trudne. Plus - nie ma skali w klasie 4.

jest skala, prawie na samym końcu podręcznika, przed ukształtowaniem terenu ;-)

szkoda, że ten temat umarł śmiercią naturalną... bo rzeczywiście jest bardzo ciekawy, szczególnie, że znowu zmienia się program... Mam doświadczenie tylko z nową erą z "Tajemnicami przyrody" dla klasy IV. Mimo że z wykształcenia jestem m. in. biologiem nie zdecydowałam się na pracę w szkole, ale mój syn korzysta z tej serii. W mojej ocenie (głównie jako rodzica ;-) podręcznik jest dość marny - tematy omówione są bardzo powierzchownie i "wycinkowo", trzeba dużo dorabiać w domu, szczególnie jeśli dzieciak bierze udział w olimpiadach, czy konkursach przyrodniczych. Ćwiczenia takie sobie, ale prawie co drugie ćwiczenie nauczyciel syna opuścił, więc sądzę, że też nie jest zachwycony ich poziomem.
Zastanawiam się teraz nad podręcznikiem "Przyroda z pomysłem" lub "Witaj przyrodo" WSIP dla nowej podstawy programowej, do dodatkowego przerabiania w domu, bo mam wrażenie, że przekazuje informacje w bardziej usystematyzowany sposób i bardziej dogłębnie. Łatwiej też przygotować się do olimpiad. Jaka jest Wasza opinia o tych podręcznikach? Można je obejrzeć na stronie wydawnictwa, ale niestety tylko do IV klasy...
Prz okazji chciałam spytać, bo nie mogę się połapać w tych nieustających zmianach w szkolnictwie, czy ta nowa podstawa programowa obejmuje też dzieci, które idą teraz do V klasy, czy one idą do końca podstawówki starym programem?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: malgala » 2012-06-25, 11:58

padme pisze:czy ta nowa podstawa programowa obejmuje też dzieci, które idą teraz do V klasy, czy one idą do końca podstawówki starym programem?

Nowa wchodzi w klasie IV, a V i VI kontynuacja.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: iluka » 2012-07-25, 13:02

Żałuję, że ,,Przyroda z pomysłem,, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Sp. z o.o. weszła na listę MEN dopiero 23 lipca, bo miałam na nią wielką ochotę. I tak koleżanki większością głosów wybrały ,,Tajemnice przyrody,, NE. A tu się o niej naczytałam...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

katusza
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-09, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręcznik do przyrody - nowa podstawa programowa.

Postautor: katusza » 2012-11-06, 15:12

a co sądzicie o tym żeby podręcznik był przed wprowadzeniem go na rynek recenzowany, ale przez dużą grupę nauczycieli? Klett robi coś takiego (i na podstawie uwag i recenzji wprowadza zmiany), teraz można wziąć udział w recenzowaniu ich nowego podręcznika do przyrody do kl5. Tutaj jest więcej informacji http://eksperci-klett.blogspot.com/2012 ... ikipl.html


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”