zwrot za godziny ponadwymiarowe

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: zkt » 2012-03-13, 12:35

Jestem nauczycielem w szkole ponadgimnazjalnej. W bieżącym roku szkolnym zostało mi przydzielono 19 godzin, czyli 18 godzin etatu + 1 godzina ponadwymiarowa. W miesiącach maj - czerwiec, z powodu odejścia klas maturalnych pozostanie mi niepełny etat. W związku z tym w okresie wrzesień - kwiecień dyrekcja €žpotrąca€ z wynagrodzenia nadgodziny, których brakuje do etatu w okresie maj - czerwiec.
Obecnie jestem w ciąży, planowany termin porodu – koniec kwietnia 2012 roku, czyli w miesiącach maj – czerwiec będę na urlopie macierzyńskim. Świadczenie na urlopie macierzyńskim wypłaca ZUS. Czy w tej sytuacji dyrektor powinien mi zwrócić wynagrodzenie za przepracowane potrącone wcześniej godziny? Wiem, ze w innych szkołach takie godziny są zwracane, natomiast u nas - nie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: Yoka » 2012-03-13, 13:14

ale przecież to się uśrednia. Nie miałam pojęcia, że coś powinno być zwrócone.

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: ninka30 » 2012-03-18, 10:35

Na urlopie macierzyńskim dostaje się średnią z 12 ostatnich miesięcy, którą oblicza i wypłaca ZUS. Możesz sobie łatwo policzyc - dodac wszystkie wypłaty do marca i podzielic na 12. Pod uwagę bierze się także nadgodziny.

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: zkt » 2012-03-19, 09:53

Tak, wiem, że macierzyński płaci ZUS i jak go oblicza się. W pytaniu chodzi o kwestie "potraconych" mi w miesiącach wrzesień - styczeń godzin ponadwymiarowych na poczet maja i czerwca, kiedy z powodu odejścia klas maturalnych nie "wyrabiam" etatu, wtedy "płaci się" potraconymi godzinami. I właśnie dlatego, ze płacić mi będzie ZUS i bierze średnią z 12 mies z okresu zdolności do pracy, wydaję się, ze powinni mi w szkole zwrócić potracone godziny (bo one "zostały" tak jak by w szkole. U nas dyrekcja tego nie robi, w innych szkołach wiem, ze zwracają, ale potrzebny mi jest jakieś przepis prawny.

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: zkt » 2012-07-23, 21:42

podnoszę temat i proszę o pomoc

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: edzia » 2012-07-23, 22:53

Tak, oczywiście wynagrodzenie za okres od września do czasu, gdy poszłaś na zwolnienie lekarskie lub zasiłek macierzyński, powinno być ponownie przeliczone i wypłacone wyrównanie. Wykonałaś pracę -> należy się wynagrodzenie. Myślę, że można tu zastosować przepis art. 80 zdanie pierwsze k.p.: "Art. 80. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną."

Napisz pismo do dyrektora z prośbą o wypłacenie zaległego wynagrodzenia.

Zasiłek macierzyński też powinnaś mieć ponownie przeliczony.

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zwrot za godziny ponadwymiarowe

Postautor: zkt » 2012-09-18, 09:35

Ponownie proszę o poradę w mojej sprawie.
Otóż złożyłam pismo do dyrektora, w którym wyłożyłam swój punkt widzenia, czyli to co napisałam na poczatku watku.
W odpowiedzi dyrektor napisał, że godziny potrącone są słusznie, a takie jest wyjaśnienie:
"Informuję, ze godziny zaplanowane do potracenie były uzupełnieniem etatu w miesiącach maj i czerwiec 2012 r.
Dyrektor szkoły i pani podpisali umowę, w której jest zapis o pełnym wymiarze czasu pracy tj. 18godzin tygodniowo.
Gdyby zwrócono potrącone nadgodziny, to czas pracy w umowie powinien być pomniejszony w okresie maj - czerwiec w drodze aneksu.

ZUS wypłaca zasiłek macierzyńskim na podstawie odrębne przepisy. ZUS nie ingeruje w sprawy zatrudnienia."

Czy to rzeczywiście tak jest, logika tu jest. Z drugiej strony, wiem, ze winnych szkołach w takich przypadkach zwracają potrącone godziny.


Wróć do „Prawo oświatowe”