Utrata godzin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Utrata godzin

Postautor: Ignatius » 2012-03-23, 16:06

gieniun pisze:
Ignatius pisze:Zacznijmy od tego, że twoje ograniczenie dotyczyło jednego roku szkolnego. Czy co roku zgadzałeś się potem na ograniczenie?


Uważam, że ustawodawca nie wprowadził w tej materii żadnych odniesień do lat szkolnych. W przypadku spełnienia warunków, o których wcześniej pisałem, następuje przekształcenie warunków umowy z pierwszym dniem miesiąca, po którym te warunki zostały spełnione (nie jest sprecyzowane jaki ma to być miesiąc). Jeśli w kolejnym roku szkolnym dalej nie ma godzin to w dalszym ciągu obowiązuje umowa na czas nieokreślony.

Ignatius pisze:Jeśli tak, to i tak cały czas jesteś zatrudniony na podstawie mianowania na cały etat.


W przypadku ograniczenia wymiaru godzin u nauczyciela mianowanego następuje przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy ( umowa o pracę na czas nieokreślony-a czasem nawet na określony- w niepełnym wymiarze).

Pozostaje kwestia, że w przypadku Tomka, moim zdaniem spełnione zostały warunki art. 10 ust. 5a pkt 2 KN. Dlatego dobrze by było gdyby Tomek porozumiał się z prawnikiem (zz ?) w kwestii ewentualnego roztrzygnięcia sądowego.


W sumie to nie jestem ekspertem, ale twierdzę coś całkiem innego.


Witam. Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym w gimnazjum na podstawie mianowania na czas nieokreślony. Od 2009 roku w związku ze zmianami organizacyjnymi spowodowanymi zmniejszeniem liczby oddziałów wyraziłem zgodę na ograniczenie mi etatu do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia.


Jeśli pan Tomek zgodził się na ograniczenie etatu (a nie było to wypowiedzenie warunków umowy i pewnie nie dostał odprawy itd) to w tym ograniczeniu powinno być napisane do, kiedy obowiązuje. Jeśli nie było, to domyślnie dotyczy ono roku!

Panie Tomku, proszę sobie koniecznie przejrzeć linki forum oskko.
Jestem przekonany że znajdzie pan odpowiedzi na swoje pytanie.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-03-23, 17:19

Ignatius pisze:W sumie to nie jestem ekspertem


Ja tym bardziej :wink:

Jednak interpretuję tutaj konkretne przepisy, z których, w moim mniemaniu, wprost wynikają fakty, o których piszę.

Ignatius pisze:ale twierdzę coś całkiem innego.


A mógłbyś zacytować konkretny przepis? Oczywistym jest, że mogłem coś pominąć lub (sic!) czegoś kompletnie nie zrozumieć :?

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Utrata godzin

Postautor: Ignatius » 2012-03-23, 18:51

Tu chyba nie chodzi o zatrudnianie (czyli art. 10), ale o art.22, gdzie jest mowa o ograniczeniu.
Jeśli ktoś dostał ograniczenie to zgodnie z arkuszem organizacyjnym dotyczy ono roku.
Jeśli dyrektor wie, że nie znajdzie w następnych latach godzin to powinien dać od razu w 2009 roku wypowiedzenie, a nie ograniczenie.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-03-23, 19:53

Możesz mieć rację. Ja chyba też :twisted:

link1

tutaj jest "mój" pogląd

link2

a tu "Twój" :D

No i który lepszy?

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-03-24, 12:51

Po mocnym przemyśleniu, chyba jednak za bardzo połączyłem kwestie zatrudniania z ograniczaniem. Chyba nie powinienem. Wątpliwości jednak wciąż pozostają :?

Pan Ogórek
Posty: 9
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: Pan Ogórek » 2012-03-25, 23:59

Panie Tomku

Jest Pan nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie i Pana zgoda na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nie zmieniła warunków Pana zatrudnienia. Zatem myślę, że jeżeli istnieją warunki do zapewnienia Panu pełnego pensum, dyrektor powinien uczynić to w pierwszej kolejności i niezwłocznie.

Pogląd mój w tej sprawie nie wynika wprost z zapisu ustawowego. Karta nauczyciela nie reguluje precyzyjnie trybu i okoliczności w jakich powinno nastąpić przywrócenie pełnego wymiaru zatrudnienia. Jednak podstawą zatrudnienia przez mianowanie jest spełnienie określonych warunków, w tym przede wszystkim „możliwość zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć”. Zatem utrzymywanie stanu zmniejszenia Pana wymiaru zatrudnienia przy jednoczesnym zatrudnieniu na podstawie mianowania oraz wobec opisanych okoliczności, które sprawiają że zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć jest możliwe, jest sprzeczne same w sobie.

O konieczności zatrudnienia Pana na poprzednich warunkach pracy, można również wynosić z Art. 20 ust 7 KN, mówiącego o konieczności przywrócenia do pracy nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym. Bowiem zgoda na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia jest rozwiązaniem niejako pośrednim pomiędzy zatrudnieniem w pełnym wymiarze zajęć a pozostawaniem w stanie nieczynnym.

Uważam, że ma Pan duże szanse na dochodzenie swoich praw w sądzie pracy. O rozstrzygnięciu sprawy na Pana niekorzyść mogą jednak zadecydować szczegóły, dotyczące zatrudnienia i kwalifikacji drugiego nauczyciela, a których dokładnie Pan nie opisał.

Pozdrawiam.

Tomek C.
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-19, 20:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: Tomek C. » 2012-04-02, 20:05

Witam. Pragnę wszystkim serdecznie podziękować za zainteresowanie moją sprawą. Początkowo straciłem już nadzieję na pomoc na tym forum, jednakże myliłem się. Cieszę się, że są ludzie, którzy chcą mi pomóc.
Dodam, iż etat mam ograniczany od 3 lat pomimo, od roku jest już pełny etat godzin z "mojego" przedmiotu. W dniu dzisiejszym zostałem ustnie poinformowany, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie dla mnie nawet pół etatu. Z moich wyliczeń wynika, że w następnym roku szkolnym powinno być z mojego przedmiotu 18 godz. Jednak ze słów dyrektora nie wystarcza to dla 2 nauczycieli. Dyrektor chce zapewnić pełny etat drugiemu nauczycielowi. Nauczyciel ten też jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania. Wprawdzie nauczyciel ten posiada ogólny staż pracy pedagogicznej dłuższy, ale w tej szkole to ja pracuję dłużej o 2-3 lata i początkowo to ja byłem jedynym nauczycielem tego przedmiotu. To ja mam ukończone 5-letnie studia magisterskie z tego przedmiotu, drugi nauczyciel ma ukończone 2-letnie studnia podyplomowe i kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu ( 5-letnie studia dzienne ). Cały czas "łatano" mu etat z różnych przedmiotów. Jeśli chodzi o osiągnięcia z "mojego " przedmiotu to ja mam większe. Muszę jednak stwierdzić, iż ten nauczyciel był bardziej zaangażowany w działalność na rzecz szkoły. Jest bardzo dobrą "koleżanką" dyrektora. Należy do zz, a ja nie. Dodatkowo nauczyciel ten jest po rozwodzie i sam utrzymuje studiujące dziecko. Dowiedziałem się, że nauczyciel ten pracuje też w innej szkole ( nie wiem w jakim wymiarze godz.). Dziwi mnie, że dyrektor nie proponuje temu nauczycielowi ograniczenia etatu tak jak mi co roku. Jak mam postąpić ? czy pozostał mi tylko sąd pracy ? Czy mam szansę odzyskać cały, czy pół etatu ?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Tojka
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-25, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Ograniczenie etatu i uzupełnianie.

Postautor: Tojka » 2012-04-13, 14:07

Witam.
Pracuję od 20 lat w tej samej szkole, uczę języka polskiego. Okazało się, że w przyszłym roku szkolnym braknie dla mnie i dla drugiej polonistki godzin. Grozi nam obu ograniczenie etatu: ja zostanę na 14/18, koleżanka 15/18. Wyjściem jest urlop dla poratowania zdrowia, ponieważ jest to kwestia dwóch lat - po 2 latach będą klasy podwójne, a więc automatycznie zwiększy się ilość godzin w szkole. Z tym że jedna z nas musiałaby się w tej chwili zdecydować na ograniczenie etatu po to, by ta druga mogła skorzystać z urlopu, potem nastąpiłaby zmiana. Powiem szczerze - wolałybyśmy uniknąć tychże urlopów, bo według nas jest to sytuacja mocno niepewna. Poza tym nie wiadomo, czy uda się jakoś obejść ograniczenie etatu i pójść na urlop tej drugiej.
Dlatego szukamy innych rozwiązań.
Wiemy, że w chwili obecnej każdy nauczyciel posiada kwalifikacje do pracy na świetlicy. Naszej szkole przydzielono jedynie pół etatu świetlicy i obecnie pracuje na tym etacie nauczycielka kontraktowa z pięcioletnim stażem pracy. My obie jesteśmy nauczycielkami dyplomowanymi z dość długim stażem pracy. Czy wobec tego dyrektor powinien podzielić między nas dwie połowę etatu świetlicy czy może zostawić na tej połówce młodą nauczycielkę? Dodam, że dyrektor nie chce tego zrobić (wiem, że może, niestety, nie wiem, czy można go do tego zmusić), planuje dopełnić tej dziewczynie etat godzinami bibliotecznymi. Czy my mamy jakieś możliwości prawne wpłynięcia na decyzję dyrektora?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-04-13, 14:30

Tojka pisze:Czy my mamy jakieś możliwości prawne wpłynięcia na decyzję dyrektora?


Ale na decyzję już podjętą czy na sam zamiar?

Awatar użytkownika
Tojka
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-25, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: Tojka » 2012-04-13, 15:36

Dyrektor takie stanowisko zajął - na razie w mowie, ale pewnie będzie to udokumentowane.

torno
Posty: 8
Rejestracja: 2012-04-13, 21:47
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Zgodzic sie na znizke czy isc na urlop?

Postautor: torno » 2012-04-13, 22:01

Dyrekcja szykuje mi znizke godzin. Jestem mianowany z prawem do urlopu dla poratowania zdrowia. Brac znizke, czy isc na urlop? Jest jeszcze jedna mozliwosc. Mam podyplomowke z innego przedmiotu, ucze w zespole szkol w gimnazjum. W liceum tego samego zespolu kolezanka uczy przedmiotu, z ktorego ja mam podyplomowke, jest tez mianowana, ale ma krotszy staz pracy niz ja o 5 lat. Komu dyrekcja ma obowiazek przeznaczyc godziny kolezanki z LO? Prosze o rady.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Utrata godzin

Postautor: vuem » 2012-04-14, 07:04

Jeśli jesteś poważnie chory, to idź koniecznie na urlop. Ratuj zdrowie, jest najważniejsze.

torno
Posty: 8
Rejestracja: 2012-04-13, 21:47
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Utrata godzin

Postautor: torno » 2012-04-14, 07:28

vuem pisze:Jeśli jesteś poważnie chory, to idź koniecznie na urlop. Ratuj zdrowie, jest najważniejsze.
tu nie chodzi o zdrowie, a o ratowanie sie przed pobieraniem mniejszego wynagrodzenia.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Utrata godzin

Postautor: vuem » 2012-04-14, 08:17

No to by wykorzystać urlop na poratowanie zdrowia w takiej sytuacji będziesz musiał
załatwić sobie "lewe" zaświadczenie od lekarza.
Jeśli miałbym radzić, jak prosisz, to odradzałbym.
Nieuczciwe byłoby to posunięcie.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-04-14, 08:23

Dyrektor prowadzi politykę kadrową i bierze za nią odpowiedzialność. Nie możesz prawnie wywierać na niego wpływu (pozostaje siła perswazji :) ); ew. po podjęciu decyzji możesz np. napisac skargę do OP lub powiadomić PIP. Zawsze pozostaje opcja skierowania sprawy do sądu jeśli uznasz, że zostałaś "wykićkana".

Fakt- nauczyciel mianowany powinien być bardziej chroniony (i orzecznictwo to potwierdza). Jednak często jest tak, że inne czynniki (możliwość przejścia na emeryturę, konflikt z pracodawcą, dobro uczniów itp.) mogą wpłynąć na korzyść nauczyciela, który posiada niższy stopień zawodowy. Musiałabyś bardzo szczegółowo opisać sprawę.

Moim zdaniem powinnaś skonsultować się z osobą, która profesjonalnie zajmuje się tymi kwestiami. Chodzi o to, żebyś nie popełniła niczego niemądrego i popadła w niepotrzebny konflikt. Jeśli jednak wyjdzie na to, że faktycznie masz być niesłusznie potraktowana, to nie odpuszczaj!


Wróć do „Prawo oświatowe”