Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

em_20
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-23, 08:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: em_20 » 2012-04-23, 09:56

Witam
Jestem nauczycielka od trzech lat. W roku 2009/2010 odbyłam staż w szkole A, było to zastępstwo więc od razu miała powiedziane że umowa będzie tylko na rok bez możliwości przedłużenia.
W roku 2010/2011 podczas rozmowy kwalifikacyjnej w szkole B dyrektor wspomniał że mam dużo szczęścia ponieważ etat który oferuje nie jest na zastępstwo tylko na stałe.
Jednak przy podpisywaniu umowy we wrześniu rozmowę rozpoczął od tego że nie wie czy ten etat będzie w następnym roku, czy będzie miał godziny dla mnie i niestety musi mi dać umowę na czas określony na jeden rok.
W roku szkolnym 2011/2012 również otrzymałam umowę na rok dokładnie z tego samego powodu.
W pierwszym roku pracy oraz drugim w tej szkole miałam 23 godziny tygodniowo, szkoła nie jest duża jednak etat dla matematyka jest na 100%.
Jestem nauczycielem kontraktowym.
1) Czy moja druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
2) Ile razy dyrektor możne przedłużać mi tak umowę na rok?

W karcie nauczyciela jest napisane że umowę z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na czas nieokreślony.
3) Czy jestem jakoś w stanie wymodź egzekwowanie tego zapisu na moim dyrektorze?

Bardzo proszę o pomoc ponieważ dyrektor chce ze mną porozmawiać w najbliższym czasie o przyszłym roku szkolnym i obawiam się że znowu otrzymam umowę tylko na rok :(

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2012-04-23, 13:40

A czytałaś forum? Ta kwestia była poruszana wielokrotnie.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: Ignatius » 2012-04-23, 15:35

em_20 pisze:1) Czy moja druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
2) Ile razy dyrektor możne przedłużać mi tak umowę na rok?

W karcie nauczyciela jest napisane że umowę z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na czas nieokreślony.
3) Czy jestem jakoś w stanie wymodź egzekwowanie tego zapisu na moim dyrektorze?



1) Tak.
2) Ile razy chce, ale zależy to od specyfiki szkoły i przedmiotu (nie obowiązuje tu PP i trzecia umowa na stałe).
Jeśli miałbym coś radzić, to proponuje poczytać forum i jeszcze teraz przy ustalaniu arkusza iść na rozmowę z dyrektorem, ale mieć oczywiście mocne argumenty.
Można też poczekać do września, a po dostaniu do podpisania umowy niezgodnej z prawem, rozmawiać do skutku i przekonać dyrektora o tym, że umowa powinna być na czas nieokreślony.
Moja żona miała kilka lat z rzędu umowę podpisywaną na czas określony. Doradziłem jej żeby jej w kolejnym oku nie podpisywała i pracowała tak do lutego (pół roku bez umowy), aż w końcu dyrektor dał jej do podpisania poprawną umowę (bo jednak można było!).

em_20
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-23, 08:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: em_20 » 2012-04-24, 12:22

I chyba sprawa ze strony dyrektora się wyjaśniła. Właśnie się dowiedziałam (oczywiście nieoficjalnie) że moja posadę dyrektor zaproponował swojej koleżance ze szkoły obok :(
Moja umowa obowiązuje do końca sierpnia.
Czy istnieje jakiś sposób aby uznano moja obecna umowę na czas określony za niezgodna z KN? Co za tym idzie uznano ja jako umowę na czas nieokreślony skoro to co dyrektor mówił przy podpisywaniu umowy (nie mogę zapewnić etatu na przyszły rok) było nieprawdą.
Jeśli tak to jak to zrobić?
Obecnie zamykają bardzo dużo szkół i o prace będzie bardzo ciężko więc trzeba spróbować zawalczyć o moja posadę.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: Ignatius » 2012-04-24, 12:39

Jeśli arkusz nie był jeszcze zatwierdzany trzeba koniecznie iść na rozmowę do dyrektora.
Jeśli pomimo rozmowy dyrektor będzie się upierał przy swoim, pozostaje sąd pracy.
Jakie zapadnie w nim rozstrzygnięcie to już inna sprawa, bo różnie to bywa, ale jeśli godziny fizycznie są w arkuszu (np. dla innego nauczyciela) to możesz być pewna wygranej.

Te godziny dla koleżanki z innej szkoły to chyba nie jest uzupełnianie etatu na które skierował OP?

em_20
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-23, 08:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: em_20 » 2012-04-26, 10:51

Koleżance z innej szkoły zaproponował moje stanowisko. Szkoła w której ona obecnie pracuje będzie zamykana więc znajoma dyrektora nie możne zostać bez pracy a Ja tak :(

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: Afroditte » 2012-04-26, 16:22

Skoro w każdym roku pracy miałaś cały etat i jesteś nauczycielem kontraktowym to powinnaś mieć umowę na czas nieokreślony. W świetle prawa, nawet jeśli masz teraz umowę na czas określony to jest ona umową na czas nieokreślony i wygrasz w każdym Sądzie Pracy. Tłumaczenie dyrektora o niepewności godzin jest bezzasadne. Ja byłam w identycznej sytuacji. Pomogła szczera rozmowa z dyrektorem, w której poinformowałam go o swoich prawach i że zamierzam z nic skorzystać, tzn udać się do sądu. Dostałam umowę na czas nieokreślony.

Poczytaj dokładnie forum, taki wątek już był.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: linczerka » 2012-05-05, 18:25

Polonistka 77 pisze:świetlicowa opieka przedszkolna

Nie ma czegoś takiego w czasie zajęć. "Świetlicowa opieka" jest po zajęciach dla dzieci rodziców pracujących. Ciekawe, jak panie z tej świetlicowej opieki zrealizują program przedszkolny. Panie ze świetlicy nie mają uprawnień do prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym.
Radziłabym Ci napisać pismo odwoławcze do organu prowadzącego.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: linczerka » 2012-05-05, 20:21

Polonistka 77 pisze:jak rozpoczęłam pracę to poszłam na studia podyplomowe Wychowanie przedszkolne bo wcześniej miałam tylko ukończoną Edukację zintegrowaną O- III

W zerówce pracujesz? Jeśli tak, to miałaś uprawnienia, nie musiałaś robić podyplomówki.
Polonistka 77 pisze:Ona mi sama ją doradziła bo powiedziała, że będę bezpieczniejsza na tym stanowisku.

To masz dodatkowy atut. Jesteś wykwalifikowana "wzdłuż i wszerz". :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-05-05, 21:20

Ja nie wiem czy dobrze zrozumiałam? Pracujesz 2 lata w Przedszk. w niepełnym wymiarze, a w przyszłym roku już nie będziesz tam pracować? Z jakiego powodu? Zmniejszyła się liczba dzieci i co za tym idzie godzin, czy jak? Dlaczego nie jesteś ujęta w organizacji? Dlaczego druga umowa nie była na czas nieokreślony?Czy była to umowa na zastępstwo?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: linczerka » 2012-05-05, 21:21

Polonistka 77 pisze:Czy można miec podwójne wychowawstwo?????

Można. Ja byłam tego żywym przykładem. Inna sprawa, że nikt nie chciał jednej z tych klas. :twisted:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-05-06, 10:07

Zasada 3ciej umowy na czas nieokreślony obowiązuje prawconików zatrudnionych na podstawie Kodeksu Pracy. Kwestie związane z zatrudnieniem nauczyciela reguluje Karta Nauczyciale. Zgodnie z KN nauczyciel kontraktowy jest zatrudniany na czas nieokreślony chyba, że uniemożliwia to organizacja nauczania, przy czym zgodnie z wyrokim Sądu Najwyższego za przyczyny wynikające z org. nauczania nie można uznać obaw dyrektora co do przyszorocznego naboru. Zakladam, że jesteś nauczycielem kontraktowym, zatem Twoja druga umowa powinna już być zawarta na czas nieokreślony. Jeśli nie zostala podana przyczyna zawarcia umowy na czas określony, Twoja umowy z mocy prawa jest umową na czas nieokreślony tj. przy zwalnianiu obowiązują procedury, jakby byla ona umową na czas nieokreślny-mam nadzieję, że to jasne:) Zatem jesteś nauczycielm zatrudnionym de facto na czas nieokreślony, w niepelnym wymiarze godzin, zatem przy rozwiązaniu stosunku pracy obowiązują przepisy zawarte w art.27 KN tj. jesteś zatrudniona na końca roku szkolnego, 3 miesiące przed powinnaś dostać wypowiedzenie tj. do końca marca, jednak go nie dostaaś i dla mnie sytuacja jest jasna. W dochodzeniu swoich praw radzę poprosić o pomoc Związki Zawodowe i z ich przedstawicielem udać się do dyrekcji i przedstawić jak wygląda sytuacja w świetle prawa.
Powodzenia!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: linczerka » 2012-05-06, 11:23

Tu jest wyjaśniona sprawa zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony z podaniem wykładni prawnej http://www.edufakty.pl/download/ef05/47.pdf
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego

Postautor: Ignatius » 2012-05-06, 16:27

Dostałaś odpowiedz na priva.


Wróć do „Prawo oświatowe”