Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: belfegorr » 2011-09-06, 17:29

Lada dzień zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie nowych standardów ksztalcenia nauczycieli. Projekt rozporządzenia jest pod adresem http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/14 ... _9c%29.pdf

Nowe standardy zaczną obowiązywać od roku akad. 2012/2013.

Na uwagę zasługuje taki zapis (str. 29):
kształcenie na studiach pierwszego stopnia obejmuje wyłącznie przygotowanie do pracy w przedszkolach lub szkołach podstawowych, a na studiach drugiego stopnia - do pracy we wszystkich typach szkół i placówek.


Do tej pory licencjat wystarczał do nauczania w gimnazjum, szkole zawodowej i języka obcego w liceum/technikum. Z powyższych przepisów wynika, że do nauczania w tych szkołach będzie wymagane skończenie studiów magisterskich.

Oznacza to, ze nauczyciel po studiach licencjackich, który już teraz uczy w w/w szkołach, straci swoje kwalifikacje i prawdopodobnie zostanie zwolniony. Podobnie, nauczyciel który skończył studia ale jeszcze nie zaczął pracy w szkole, to tej pracy nie zacznie i będzie musiał zapisać się i ukończyć studia 2. stopnia, co zajmie mu 2 lata. Z rozporządzenia wynika, że będzie to też dotyczyło nauczycieli języków obcych.

Zastanawiam się, od kiedy ta zmiana wejdzie w życie. Czy już w 2012 roku z licencjatem nie będzie można uczyć w gimnazjum, czy dopiero od 2015 roku, gdy pierwsi studenci skończą licencjat zgodnie z nowymi standardami?
Miałem zamiar pracować w gimnazjum po skończeniu licencjatu jeszcze na starych przepisach, ale wygląda na to, że na pracę w szkole będę musiał poczekać jeszcze 2 lata dłużej.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: Andulencja » 2011-09-06, 20:08

Zaraz, zaraz.
Czy dotyczyć to będzie przyszłych nauczycieli, czy obecnych?
Bo rozumiem, że jest to projekt kolejnych etapów studiów dla przyszłych nauczycieli. Pokazuje jak poszczególne przedmioty kształcenia pojawiać się będą na poszczególnych etapach.

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-09-06, 20:12

belfegorr pisze:Czy już w 2012 roku z licencjatem nie będzie można uczyć w gimnazjum, czy dopiero od 2015 roku, gdy pierwsi studenci skończą licencjat zgodnie z nowymi standardami?


Hmm..no niby prawo nie działa wstecz i zatrudnieni nauczyciele nie powinni stracić pracy, ale w wielu zawodach, na skutek nowych przepisów, ludzie muszą się (do/prze) kwalifikowywać, więc kto wie...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: vuem » 2011-09-06, 20:33

No ale przecież ulega zmianie rozporządzenie w sprawie kształcenia nauczycieli, a nie rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli itd.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: Yoka » 2011-09-06, 20:37

link się nie otwiera

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: haLayla » 2011-09-06, 20:42

SZYSZKA88 pisze:
belfegorr pisze:Czy już w 2012 roku z licencjatem nie będzie można uczyć w gimnazjum, czy dopiero od 2015 roku, gdy pierwsi studenci skończą licencjat zgodnie z nowymi standardami?


Hmm..no niby prawo nie działa wstecz i zatrudnieni nauczyciele nie powinni stracić pracy, ale w wielu zawodach, na skutek nowych przepisów, ludzie muszą się (do/prze) kwalifikowywać, więc kto wie...


Ale to nie jest retroakcja prawa. Jeżeli nałożymy na kogoś dodatkowy obowiązek, to jest to dozwolone. Gdyby ta ustawa uznawała zatrudnienie kogoś w 2009 np. za nieważne, to działałaby wstecz. A tak jedynie zmienia stosunek istniejący w chwili jej wejścia w życie.
<3

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: belfegorr » 2011-09-06, 21:06

Yoka pisze:link się nie otwiera

U mnie się otwiera: przeglądarka Firefox, system Windows 2000.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: mateoo » 2011-09-06, 22:18

Ja zrozumiałem w ten sposób, że ci nauczyciele, którzy studiowali wg starego systemu kształcenia nauczycieli- w starym porządku- nadal będą mogli uczyć po licencjacie do gimnazjum. Natomiast tutaj zmiany tyczą się właśnie tych standardów kształcenia na studiach - studia I stopnia będą przygotowywały do nauczania w przedszkolu i SP, zaś II st. w każdym typie. Prosta logika więc, że po licencjacie, wg nowych standardów, nawet w gimnazjum nie będzie można uczyć. Taka jest przynajmniej moja interpretacja :roll:
Sztuka jest pokarmem duszy.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: belfegorr » 2011-09-06, 22:25

mateoo pisze:Ja zrozumiałem w ten sposób, że ci nauczyciele, którzy studiowali wg starego systemu kształcenia nauczycieli- w starym porządku- nadal będą mogli uczyć po licencjacie do gimnazjum. Natomiast tutaj zmiany tyczą się właśnie tych standardów kształcenia na studiach - studia I stopnia będą przygotowywały do nauczania w przedszkolu i SP, zaś II st. w każdym typie. Prosta logika więc, że po licencjacie, wg nowych standardów, nawet w gimnazjum nie będzie można uczyć. Taka jest przynajmniej moja interpretacja :roll:

Dobrze by było, ale za rozporządzeniem o standardach wyjdzie pewnie rozporządzenie o kwalifikacjach. Logiczne by było, aby ci co ukończyli studia licencjackie na starych przepisach mieli nadal prawo uczyć w gimnazjum, ale znając naszą władzę to pewnie zrobią tak, żeby było dla nas źle.
To później niech wprowadzą, że w liceum może uczyć tylko nauczyciel ze stopniem doktora, w końcu studia doktoranckie to też studia ale III stopnia :D

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: Roxi » 2011-09-07, 21:13

Zatem od 2015go roku, kiedy to pierwsi absolwenci studiów licencjackich trafią na rynek pracy, będzie jeszcze trudniej o angaż w szkole. Jestem ciekawa jak to będzie wyglądać w przypadku mojego kierunku, czyli filologii germańskiej. W przedszkolu i SP języka niemieckiego jest raczej mało, zatem trzeba będzie czekać 2 lata, by móc pracować chociażby w gimnazjum. W sumie to oczywiste, skoro podczas pierwszych 3ech lat studiowania nabędzie się jedynie wiedzę z zakresu nauczania w przedszkolu czy też SP właśnie. :lol: Ja na trzecim roku studiów odbyłam praktykę we wszystkich typach szkół, więc spokojnie mogłam uczyć w gimnazjum. Szczerze mówiąc, studia magisterskie uzupełniające zbyt wiele wiedzy mi nie dostarczyły, także może dobrze, że w końcu się coś zmieni w tym względzie i po 5ciu latach kształcenia, człowiek wyjdzie z uczelni " porządnie wyedukowany". :wink:


belfegorr pisze:Oznacza to, ze nauczyciel po studiach licencjackich, który już teraz uczy w w/w szkołach, straci swoje kwalifikacje i prawdopodobnie zostanie zwolniony. Podobnie, nauczyciel który skończył studia ale jeszcze nie zaczął pracy w szkole, to tej pracy nie zacznie i będzie musiał zapisać się i ukończyć studia 2. stopnia, co zajmie mu 2 lata.



Jeśli ktoś ma mgr, ale obecnie nie pracuje w szkole, ale powiedzmy za rok, czy dwa planuje powrót do zawodu, to będzie musiał robić 2letnie studia uzupełniające? :shock: Co to za dziwoląg? Czy to chodzi o to, że kto obecnie pracuje w szkole tylko i wyłącznie z licencjatem i nie rozpocznie w tym roku nauki na uzupełniających magisterskich, to od roku 2012/2013 będzie musiał obowiązkowo takie studia podjąć lub zostanie zwolniony z pracy? W sumie to by się zgadzało. Tak na dobrą sprawę, to chyba mało jest tzw. "wiecznych licencjatów". Zazwyczaj każdy od razu kontynuuje naukę, bo mgr prędzej czy później jest wymagany..

Jak byk jest w rozporządzeniu napisane, że " studenci kontynuujący studia rozpoczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz przyjęci na studia w roku akademickim 2011/2012 studiują według programów na podstawie dotychczasowych przepisów w zakresie standardów kształcenia nauczycieli do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów. " Także rozporządzenie tyczy się tylko i wyłącznie tych, którzy w roku akademickim 2012/2013 rozpoczną pierwszy rok studiów, a nie tych, którzy już studiują. Podobna afera była w przypadku nowej i starej matury. Wszyscy się zamartwiali, co to będzie, że pewnie abiturienci ze starą maturą będą mieć problem ze studiowaniem, a się okazało, że tych z nową przyjmują na studia według punktów ze świadectwa tak samo jak tych ze starą, choć w niektorych przypadkach stara matura dodatkowo wymaga jeszcze małych egzaminów. :wink:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: mateoo » 2011-09-21, 23:28

Co 2 lata będą zmieniać rozporządzenie o kwalifikacjach? Całkiem bym chyba rzucił te szkolnictwo.
Sztuka jest pokarmem duszy.

tome
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-16, 18:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: tome » 2012-05-09, 21:39

Mam pytanie odnośnie nowych standardów kształcenia nauczycieli. Jeśli już pracuję w szkole (gimnazjum) na licencjacie, od października 2012 będę musiał podjąć studia magisterskie, tak?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: belfegorr » 2012-05-09, 23:07

Jeszcze nie wyszło nowe rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli, więc nic nie wiadomo jak to zostanie rozwiązane. Możliwe, że nauczyciele z licencjatem od razu utracą kwalifikacje do nauczania w gimnazjum albo będzie jakiś okres przejściowy - trudno przewidzieć, co Sz.P. Minister wymyśli. Moim zdaniem, dla bezpieczeństwa lepiej by było już teraz zacząć studia magisterskie.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: mateoo » 2012-05-10, 10:08

Przecież nie było mowy o zmianie rozporządzenia odnośnie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Nadal obowiązuje to z 2009 roku. Zmiana dotyczy programów studiów nauczycielskich i to rozporządzenie obowiązuje od października 2012.
Sztuka jest pokarmem duszy.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nowe standardy kształcenia nauczycieli od 2012 r.

Postautor: belfegorr » 2012-05-10, 15:21

Moim zdaniem lepiej już teraz zacząć studia magisterskie, niż za 2 lata obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Poza tym wyższe kwalifikacje to i wyższa wypłata :)


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron