Studiować filologię...

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

roxi92
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 22:22
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Studiować filologię...

Postautor: roxi92 » 2012-05-10, 23:17

Witam. Jestem studentką pierwszego roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na UG. W tym roku mozna ostatni raz podjąc studiowanie drugiego kierunku za darmo.
Biorę pod uwagę filologię angielską, skandynawistykę, socjologię, turystykę i rekreację... W przyszłości chciałabym pracować w marketingu/reklamie, coś pokrewnego.
Bardzo lubię uczyć się języków obcych i dlatego pomyslalam, ze warto otworzyc sobie inną furtkę w przyszlosci, gdyby nie wyszlo cos z moim MSG. Mam na myśli nauczanie języka obcego. Lubię angielski, lubię mówić i czytać po angielsku... ale średnio przepadam za gramatyką. Lubię uczyć innych. Przez 5lat uczylam sie takze niemieckiego. Od pazdziernika na uczelni zaczynam hiszpanski.

Właściwie, moje pytanie brzmi... czy muszę kończyć filologię, by uczyć powiedzmy w szkole panstwowej/prywatnej/jezykowej? I przede wszystkim: jakiego języka opłaca się teraz uczyć? Czy anglisci nadal maja najwyzsze stawki w szkolach jezykowych?
Poradźcie mi prosze. Tak na prawde jestem otwarta na wszystkie(!) jezyki obce i zadna filologia mi nie straszna.

Uprzejmie prosze o rady.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Yoka » 2012-05-10, 23:53

studiowanie jakiejkowiek filologii nie jest kursem języka obcego:)Bardzo się zdziwisz, ale tam nie będą Cię uczyć jak w szkole językowej na kursie...

W szkole żadnej bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje Cię nie przyjmą w charakterze nauczyciela- w szkole państwowej musi to być dyplom uczelni wyższej. Pracy nie ma, boom na anglistów dawno minął.

Angliści nigdy nie zarabiali więcej w żadnym typie szkoły, nie wiem, skąd te mity? To raczej lektorzy rzadkich języków mają wyższe stawki w szkołach językowcych, bo jest ich niewielu na rynku, to mogą sobie stawiać warunki.Wszkołach zwykłych wg wykształcenia i stopnia awansu a nie wg nauczanego przedmiotu.

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Belfrzyca » 2012-05-11, 09:13

W szkołach językowych zatrudniają również na podstawie certyfikatu językowego + kurs pedagogiczny. Z tym, że musi to być certyfikat biegłej znajomości, a nie jakieś FCE.
Na studiach filologicznych gramatyka Cię nie ominie. Nie dość, że będzie, to jeszcze w różnej postaci.
Zamiast filologii można ukończyć nauczycielskie kolegium języków obcych, ale nie wiem czym to się dokładnie różni od licencjackich studiów filologicznych.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Yoka » 2012-05-11, 11:43

zasadniczo niczym choć większy nacisk kładą na przedmioty typu metodyka, no i jest więcej praktyk w szkołach

roxi92
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 22:22
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: roxi92 » 2012-05-11, 18:30

W takim razie jaką filologie oplaca sie studiowac jesli nie anglistyke? Myslalam o skandynawistyce, mama mowi o filologii rosyjskiej... jak sadzicie?

I gdzie mozna ukonczyc taki kurs/kolegium, o ktorym mowicie? Na uczelni szukac czy raczej prywatnie?

abilidian
Posty: 123
Rejestracja: 2010-01-19, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: abilidian » 2012-05-12, 07:44

roxi92 pisze:W takim razie jaką filologie oplaca sie studiowac jesli nie anglistyke? Myslalam o skandynawistyce, mama mowi o filologii rosyjskiej... jak sadzicie?

I gdzie mozna ukonczyc taki kurs/kolegium, o ktorym mowicie? Na uczelni szukac czy raczej prywatnie?


Sprawdź w internecie, nauka w kolegium trwa 3 lata więc to kurs nie jest ;)

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Belfrzyca » 2012-05-12, 09:42

roxi92 pisze: mama mowi o filologii rosyjskiej... jak sadzicie?


Ja jestem po rosyjskiej i nie narzekam na nadmiar pracy. W szkołach państwowych, jak i językowych, jest mało, więc stanowiska są poobsadzane głównie przez osoby pochodzenia rosyjskiego. Ja miałam najwięcej godzin prywatnie i w firmach, ale to dlatego, że byłam polecana. Tak więc nie jestem pewna czy polecać.

roxi92
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 22:22
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: roxi92 » 2012-05-12, 10:52

hmmm.. no dobra dzieki :) A co sadzicie o skandynawistyce?

Domi_ang
Posty: 10
Rejestracja: 2011-09-01, 13:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Domi_ang » 2012-05-12, 19:48

roxi92 pisze:Sprawdź w internecie, nauka w kolegium trwa 3 lata więc to kurs nie jest ;)

Ja kończę właśnie filologię angielską w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, które właśnie są zamykane przez Ministerstwo...Jak to powiedziała jedna z wykładowczyń 'Jak się chciało uczyć gramatyki to trzeba było iść na kurs.' i miała rację. Na filologii każdego języka masz zajęcia z kultury, z literatury itp. itd. które jakby nie patrzeć są częścią języka, aczkolwiek uczymy się szczegółów, które nie zawsze przydadzą się w nauczaniu... Nie żaluję, że wybrałam filologię angielską. Był czas, że się załamywałam, myślałam, że juz nie dam rady, ale już na trzecim roku dostałam pracę w szkole językowej, ale wątpię by była szansa dostać etap w szkole państwowej, bo będąc na praktykach i rozmawiając z nauczycielami słyszałam tylko, że ucinają etaty doświadczonym nauczycielom a co dopiero myśleć o przyjmowaniu nowym.
Co do języków skandynawskich, to słyszalam, ze jest na nie niezly popyt :)

roxi92
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 22:22
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: roxi92 » 2012-05-12, 22:25

dzieki piekne za odpowiedz :)
a mam jeszcze pytanie, czym sie rozni amerykanistyka od filologii ang? :>

no i jeszcze jedno, moze niezbyt na temat... ale co sądzicie o studiowaniu socjologii?

Domi_ang
Posty: 10
Rejestracja: 2011-09-01, 13:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Domi_ang » 2012-05-12, 22:47

Na Amerykanistyce studiujesz American English, czyli uczysz się wymowy amerykańskich, poznajesz amerykańskie słownictwo, amerykanską literaturę, kulturę.
Ja teraz studiuje filologię angielską, mam brytyjską w wymowę ( w Polsce w szkołach państwowych uczy się brytyjskiego angielskiego, a przynajmniej takie założenie), ale mam przedmioty takie jak zarówno British i American Studies, American Culture, British Culture, American/British Literature...

Socjologia...nie jestem jakoś specjalnie przekonana do tego kierunku. W ostatnich latach jakiś szał na to jest, duzo moich znajomych skończyło, ale pracy nie mają.

roxi92
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 22:22
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: roxi92 » 2012-05-13, 15:19

Dzieki piekne :) A Skandynawistyka? Co sądzicie?
Jeszcze co do amerykanistyki: czy do szkol czy to panstwowych czy prywatnych czy jezykowych, przyjmuja pracownikow wlasnie po amerykanistyce a nie po filologii ang?

Kefas P.
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-03, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Studiować filologię...

Postautor: Kefas P. » 2012-05-13, 22:26

roxi92, zależy, ale wiem z doświadczenia że (szczególnie na wsiach) tam gdzie brakuje anglistów (głównie do gimnazjów i podstawówek) przyjmują osoby które jedynie posiadają certyfikaty lub po samym kolegium.
Mi np. swego czasu do nauki j.niemieckiego starczyło podyplomówka z lingwistyki stosowanej.

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studiować filologię...

Postautor: bossik » 2012-05-14, 22:05

Cześć
Dobra szkoła językowa nie zatrudni nikogo bez wykształcenia filologicznego. Czasy gdzie wystarczyło świadectwo zdania jakiegoś egzaminu na poziomie średnio zaawansowanym chyba już są za nami.

Co do języków- angielski trzeba znać. Znać i to na bardzo dobrym poziomie. Tu zgadzam się z przedmówcami. że filologia do tego jest zbędna.

Dziś żeby być konkurencyjnym na rynku proponuję jakąś filologię orientalną.

Dali
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-23, 19:00
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubuskie

Nauczyciel i drugi kierunek studiów

Postautor: Dali » 2012-07-23, 19:06

Witam! Szukam odpowiedzi na moje pytanie i nigdzie nie mogę go znaleźć... Może tutaj się czegoś dowiem. Od kilku lat jestem nauczycielem języka polskiego. Mam zamiar podjąć studia licencjackie z języka obcego. Czy aby uczyć tego języka w szkole, muszę na tych studiach również wybrać kierunek nauczycielski? Czy wystarczą moje uprawnienia pedagogiczne z poprzednich studiów i nawet jeśli wezmę np. spezj. translatorykę, to i tak będę mogłą uczyć tego języka w szkole?

Może wie ktoś coś na ten temat?

Pozdrawiam!


Wróć do „Języki obce”