Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

chemkor
Posty: 20
Rejestracja: 2011-09-11, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: chemkor » 2012-02-27, 18:44

Witam wszystkich.
Pracuję w dwóch szkołach, w tym w jednej tylko w nauczaniu indywidualnym. Dyrektor proponuje mi podpisanie 3 umowy na czas określony. Czy to jest zgodne z kodeksem pracy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

trzecia umow ana czas określony

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-10, 18:07

Chciałabym się poradzić forumowiczów czy poniższe zasady zatrudnienia są zgodne z prawem:

w 2007 przyszłam do pracy w szkole. Jako nauczyciel stażysta oczywiście otrzymałam umowę na czas określony:

1.09.2007 - 31 sierpnia 2008 - 11/18

następną umowę dostałam jako nauczyciel kontraktowy znowu na rok szkolny:

1.09.2008 - 31 sierpnia 2009 - 11/18

następną, trzecią umowę, znowu dostałam na rok:

1.09.2009 - 31 sierpnia 2010 - 11/18

Nie przejmowałam się tym za bardzo, bo wiedziałam, że i tak w świetle prawa ta umowa jest na czas nieokreślony. Dziwiło mnie tylko po co podpisywać umowę na rok jak i tak jest na czas nieokreśłony, ale nie drążyłam sprawy.

Wreszcie czwartą umowę dostałam na czas nieokreślony, ale tylko na 9/18 i wtedy mi się zapaliła lampka, dlaczego dostałam trzecią umowę na czas określony, aby mi zmniejszyć godziny (i w efekcie dać je komuś innemu). Moje pytanie: czy to zgodne z prawem?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: Yoka » 2012-05-10, 22:11

w szkole nie ma zasady trzeciej umowy.

A ktoś inny dostał nadgodziny?

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 12:08

tak, inny nauczyciel dostał nadgodziny (to już nawet nie chodziło o uzupełnienie etatu nauczycielowi mianowanemu czy dyplomowanemu, zrobiono mnie w konia, żeby komuś dać nadgodziny). Kodeks Pracy musi o trzeciej umowie na czas nieokreślony, a żadna karta nie może dać mniej, bo to Kodeks Pracy jest nadrzędny. Różne kary nauczyciela, górnika, itd. mogą dać więcej i zaiste Karta Nauczyciela to robi, bo mówi, że już umowa z nauczycielem kontraktowym powinna być na czas nieokreśłony (więc moja druga umowa)

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: magmar555 » 2012-05-12, 12:23

upieczona.anglistk pisze: Kodeks Pracy musi o trzeciej umowie na czas nieokreślony, a żadna karta nie może dać mniej, bo to Kodeks Pracy jest nadrzędny.

Skąd te bzdury wzięłaś? Nauczyciela obowiązuje w pierwszej kolejności KN, a jeżeli ta nie reguluje pewnych kwestii, to wtedy mają zastosowanie przepisy z KP. KN jest nadrzędnym dokumentem regulującym kwestie nauczycieli.[/u]

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: Peonia » 2012-05-12, 13:35

Tak, ale w przypadku kontraktowych, to KP.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 13:43

magmar555, te "bzdury" wzięłam ze szkolenia BHP. W zasadzie nie istotne jest jaki dokument jest nadrzędny. I tak w moim przypadku najprawdopodobniej zostało złamane prawo i proszę o pomoc, co powinnam zrobić

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: malgala » 2012-05-12, 14:19

Tak, ale w przypadku kontraktowych, to KP.

Kontraktowy tak samo jest nauczycielem i obowiązuje KN.
upieczona.anglistk pisze: te "bzdury" wzięłam ze szkolenia BHP

I znów kompetentne inaczej osoby otrzymują wynagrodzenia za prowadzenie bzdurnych szkoleń.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: b.hunter » 2012-05-12, 14:50

Niedługo się dowiemy, że w konkretnych przypadkach obowiązuje Biblia :)

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 15:25

ok, dobra, już się dowiedziałam, że w przypadku nauczycieli nadrzędnym dokumentem jest KN, i już nie rozstrząsajmy tego tematu

KN jest jeszcze "lepsza" niż kodeks pracy, bo, jak już wspomniałam, już umowa z nauczycielem kontraktowym powinna być na czas nieokreślony (więc moja druga umowa). Czy macie dla mnie jakieś rady?

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: magmar555 » 2012-05-12, 16:02

Ja właściwie nie wiem o co Ci chodzi. Masz umowę na czas nieokreślony. Powinnaś mieć wcześniej taką, ale jej nie miałaś i teraz chcesz dochodzić dlaczego 2 czy 3 lata temu nie miałaś na umowie napisane "na czas nieokreślony". Co to ma na celu lub co to zmieni? Przecież masz umowę na nieokreślony a te wcześniejsze umowy pomimo, iż nie było na nich napisane, to z mocy prawa były na nieokreślony.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 17:10

magmar555 chodzi o to, że zmniejszono mi ilość godzin (patrz: wytłuszczone fragmenty).

magmar555 pisze:Przecież masz umowę na nieokreślony a te wcześniejsze umowy pomimo, iż nie było na nich napisane, to z mocy prawa były na nieokreślony.


no właśnie skoro miałam wcześniejszą umowę na 11/18 czy zgodnie z prawem zmniejszono mi uposażenie do 9/18?

Skoro KN jest dokumentem nadrzędnym, tak więc bierzemy pod uwagę zapis, że pierwsza umowa z nauczycielem kontraktowym powinna być na czas nieokreslony, to w takim razie umowa druga jest umową obowiązującą. Czy dyrektor miał prawo dac mi mniej godzin? Teraz już rozumiesz magmar555 ?

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 17:47

Może jeszcze dookreślę o co mi chodzi. No więc pierwsze trzy umowy miałam 11/18, czwarta na 9/18. Druga umowa jest w świetle prawa umową obowiązującą, a mimo tego ograniczono mi ilość godzin. Czy z tego tytułu należy mi się jakieś odszkodowanie/ wyrównananie za te dwie godziny? na mój rozum powinnam napisac pismo o dostosowanie umowy do przepisów KN i wystąpic o wypłacenie pensji za te dwie brakujące godziny od września 2010 do maja 2012. 2hx21 miesięcy to wyjdzie naprawdę duża strata finansowa dla mnie

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: magmar555 » 2012-05-12, 17:48

Zatem chodzi Ci o to, że pierwszą umowę, którą powinnaś mieć na czas nieokreślony, miałaś na więcej godzin niż tą co teraz masz a więc czwartą. Nie zrozumiałam, ponieważ w pierwszym poście pytasz o zasadność podpisania umowy 3ciej: "dlaczego dostałam trzecią umowę na czas określony". Moim zdaniem PRZED podpisaniem umowy czwartej czyli tej, w której zmniejszono Ci liczbę godzin powinnaś, wyegzekwować traktowanie bieżącej umowy jak umowy na czas nieokreślony, czyli jeśli dyr chce Ci dać mniej godzin powinien Ci wręczyć zniżkę godzin, którą Ty podpiszesz lub nie. Moim zdaniem mogłabyś odmówić ponieważ, nie było realnych powodów aby to zrobić, skoro z tego co mówisz godziny są, tylko dostają je inni. Obawiam się, że teraz może być już na to za późno, jednak chyba nic nie stracisz, jeśli porozmawiasz o tym z dyr.

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Trzecia umowa na czas określony w tej samej szkole?

Postautor: upieczona.anglistk » 2012-05-12, 18:06

No coż, nie wiedziałam, że to jest niezgodne z prawem, dopiero jak popracowałam dłużej w szkolnictwie odkryłam, że to jest niezgodne z prawem, z tym, że myślałam, że tu obowiązuje zasada trzeciej umowy (kodeks pracy), a okazuje, że jest nawet lepiej, bo już drugą powinnam mieć na nieokreślony.

Myślę że sprawa się jeszcze nie przedawniła i o tym, aby napisać pismo o przywrócenie godzin i wypłacenie wyrównania, ale nie wiem w ogóle jak się do tego zabrać, jak sporządzić takie pismo, na jakie przepisy się powołać... Wiem, że zrobiłam błąd nie interweniując od razu, ale po prostu nie znałam swoich praw. Czy ktoś z drogich kolegów i koleżanek był w podobnej sytuacji?


Wróć do „Prawo oświatowe”