Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-15, 20:28

Dzień dobry.
Pracuję w liceum od 6 lat, jestem nauczycielem kontraktowym,kończę drugi rok stażu na nauczyciela mianowanego. Wczoraj dyrektor wezwała mnie i zakomunikowała, że jedna z nauczycielek wraca z urlopu macierzyńskiego, powstaje problem z etatami i w zwiazku z tym sugeruje mi rozwiązanie umowy. Powiedziała, że nie ma nic do zarzucenia mojej pracy, ale wydaje jej się, że nie podoba mi się to co robię.
Wiem, że nie jest to kwestia braku godzin, bo za osobę ktora wraca z macierzyńskiego jest zatrudniona młoda dziewczyna na zastepstwo (ja mam umowę na czas nieokreslony). Dyrektor poprosiła mnie zebym napisala podanie o rozwiazanie umowy za porozumieniem stron, bo "nie chce jej się" szukać czegoś, co mogłoby uzasadnić zwolnienie (sugestia, że jak poszuka, to znajdzie).
Nie chcę stracic tej pracy, nigdy nie mialam zadnej nagany ani upomnienia, co robić?
Bardzo prosze o pomoc, to dla mnie duży stres.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: magmar555 » 2012-05-15, 20:48

Dlaczego dyr uważa, że nie podoba Ci się Twoja praca? Formalnie pracę traci nauczyciel zatrudniony na zastępstwo-dla mnie to jest oczywiste.

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-15, 22:21

Nie wiem dlaczego tak uwaza, moze dlatego ze robie doktorat (historia) i pracuję jeszcze na prywatnej uczelni, ale wyraznie powiedzialam, ze chcę dalej pracowac w LO.
Wiem że formalnie powinna odejsc osoba zatrudniona na zastępstwo, nie ja, dlatego chcę wiedziec, czy mam jakies możliwosci manewru w tej sprawie, zanim nastapi koniec maja.
Czy jeżeli nie złożę wypowiedzenia, dyrektorka rzeczywiscie moze mnie zwolnic, skoro nigdy nie udzielila mi zadnej nagany ani upomnienia? Czy może coś "wyszukać" i dać mi naganę w ostatnich dniach maja. Nie wiem co robic...:(

mrrooffka
Posty: 14
Rejestracja: 2007-03-14, 22:13

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: mrrooffka » 2012-05-15, 22:33

Może pogadać z kims ze związków zawodowych, na ogół mają tam radcę prawnego...
Albo popytać jakiegoś prawnika?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: Yoka » 2012-05-16, 08:01

przede wszystkm nie ułatwiaj jej zadania - ona chce Ciebie zwolnić, więc niech da Ci wypowiedzenie, tylko na tym zyskasz w porównaniu z tym, gdybyś złożyła podanie o rezygnazjęz pracy, bo w przypadku jak dyr. da Ci wypowiedzenie:

-należy Ci się odprawa 3-miesięczna
-możesz złożyć wniosek o przejście w stan nieczynny
-możesz pójść do sądu.

Gdy sama zrezygnujesz, nici z powyższego, a do tego wówczas ona miałaby wolną rękę i mogłaby zatrudnić na Twoje miejsce kogo zechce, i o nic nie będziesez się mogła upomnieć, bo pzecież "sama z siebie zrezygnowałaś z pracy".

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-16, 10:14

Czy przysluguje mi odprawa, jeżeli jestem nauczycielem kontraktowym z umową na czas nieokreślony, nie mianowanym (drugi rok stażu na mianowanego)?
Dyrektorka powiedziała, że w przypadku zwolnienia z jej strony żadna odprawa mi nie przysługuje, więc "lepiej" dla mnie, żeby rozwiązanie umowy odbylo się za porozumieniem stron :/
Co to znaczy przejść "w stan nieczynny"? Nigdy nie słyszalam o takiej możliwosci...
Dziękuję za wszystkie sugestie, trochę mnie podnoszą na duchu.

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-16, 10:20

Z tego co wyczytalam w przepisach, przejscie w stan nieczynny przysluguje tylko nauczycielowi mianowanemu.
Odprawa należy się na pewno, jeżeli zwolnienie jest z powodów "organizacyjnych".... Jeżeli dyrektorka wyszuka mi jakies "przewinienia" (nie wiem czy moze to zrobic w ciagu 2 tygodni?) to chyba odprawa mi nie przysługuje....

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: Yoka » 2012-05-16, 10:53

atykuł 20 Karty Nauczyciela

http://karta-nauczyciela.org/nawiazanie ... unku-pracy

chce się Ciebie pozbyć bezboleśnie, bo jak sama się zwolnisz, to nawet jak się dowiesz, że na Twoje miejsce kogoś sobie zatrudniła, to nic nie zrobisz, bo "sama zrezygnowałaś".

W przepisach nie ma mowy o stopniu awansu w momencie przejśćia w stan nieczynny - warunek to umowa na czas nieokreślony. Gdzie wyczytałaś, że to tylko tyczy mianowanych?

w KN nie ma nic o odprawie dla kontraktowego teraz ,a było jeszcze jakiś czas temu, ale jest zapis o otzymaniu świadczeń wynikających z przesiów ogólnych, poczytaj sobie:
http://praca.gazetaprawna.pl/porady/951 ... prawa.html

więc należy Ci się. Dyrekcja chce zaoszczędzić, żeby OP nie narzekał na nią.

Nie daj sobie wmówić, że masz sama się zwolnić, jak chce to niech Ci da wypowiedzenie.

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-16, 17:07

Ale w tym artykule napisano, ze odprawa należy się nauczycielowi mianowanemu, kontraktowego dotyczą tylko zasady tzw "zwolnien grupowych", co zupelnie nie pasuje do mojej sytuacji (jeżeli sama się nie zwolnię, zostanę zwolniona z "uzasadnieniem")
Podobnie jest z przejsciem w stan nieczynny: moglabym przejsc wtedy gdyby zwolnienie uzasadniono brakiem godzin, wiec jezeli rozwiazanie umowy odbędzie sie z opisem rzekomych wad czy zaniedban pracownika, nie moze przejsc w stan nieczynny.
:(
Chyba pozostaje mi tylko sąd pracy:(

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: Yoka » 2012-05-16, 17:14

ale jaki inny powód niż art. 20 KN poda Twoja dyrekcja?

Nie wpadaj w panikę. Przecież nie spreparuje oczernień na Twój temat, teraz zostało jej 2 tygodnie do końca maja, aby Ci wręczyć wypowiedzienie, więc nie ma innej podstawy.

A poza tym, jak sama się zwolnisz składając rezygnację, to do sądu nie pójdziesz, bo na jakiej podstawie?

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-16, 17:42

Właśnie nie wiem jakie przyczyny może podać, bo ni powiedziała mi nic konkretnego, zasugerowała tylko, że jakoś musiałaby to zwolnienie uzasadnić i że to chyba "nie jest w moim interesie".
Nie zrobiłam nic złego, nie miałam żadnej nagany ani upomnienia, rok wcześniej przeprowadzała wsrod uczniów ankiety (przygotowane przez pedagoga i specjalnie powołany zespół) na temat pracy nauczycieli poszczegolnych przedmiotow i wyniki ankiet mialam dobre...Ale czy moge sie powolywac na wyniki ankiet sprzed dwoch lat?
Nie wiem czy może coś znaleźć w ciagu dwoch tygodni; może jakies niezgodnosci w dzienniku (rownolegle prowadzimy dzienniki papierowe i librus), albo że się nie rozwijam jako stażysta na mianowanego (w tym roku nie bralam udzialu w szkoleniach zewnetrznych, ale w wewnetrznych tak, poza tym robie doktorat)- czy to moze być podstawą do negatywnej oceny nauczyciela?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: malgala » 2012-05-16, 18:02

emilybronte, czekaj cierpliwie na ruch dyrekcji.
Sama absolutnie nie rezygnuj z pracy, bo tak, jak napisała @Yoka zamkniesz sobie wszystkie możliwe środki odwoławcze i tylko stracisz.
emilybronte pisze:zasugerowała tylko, że jakoś musiałaby to zwolnienie uzasadnić i że to chyba "nie jest w moim interesie"

Musiałabyś mieć wcześniej negatywną ocenę pracy, a od takiej też przysługuje nauczycielowi odwołanie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: Yoka » 2012-05-16, 18:13

uważam, że chce Cię zastarszyć, no i widać, że jej się to udaje.

Czekaj na jej ruch. Absolutnie nic sama od siebie nie składaj.

emilybronte
Posty: 10
Rejestracja: 2012-05-15, 20:15
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: emilybronte » 2012-05-16, 19:18

malgala pisze:emilybronte,

Musiałabyś mieć wcześniej negatywną ocenę pracy, a od takiej też przysługuje nauczycielowi odwołanie.



W mojej szkole nigdy nie dokonywano takich ocen, albo ja nic o nich nie wiem. Były ankiety na temat nauczania poszczegolnych porzedmiotow w klasach, potem wyniki prezentowano na radzie, w wykresach. W przypadku mojego przedmiotu były bardzo dobre. Czy dyrektor musi dokonywac takiej indywidualnej oceny rokrocznie, czy powinien to robić tylko w przypadku kiedy chce kogos zwolnić?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zażadano ode mnie złożenia wypowiedzenia- proszę i pomoc

Postautor: linczerka » 2012-05-16, 19:37

emilybronte pisze:W mojej szkole nigdy nie dokonywano takich ocen

Nawet oceny dorobku zawodowego nie miałaś?

"Zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) praca nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu."
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Prawo oświatowe”