Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-15, 19:41

Jakie moge miec wyjscie w danej sytuacji? Jestem nauczycielem mianowanym w trakcie stazu na uzyskanie awansu na stopien nauczyciela dyplomowanego. Staz pracy- 10 lat. Zero spraw dyscyplinarnych, zero spoznien, praktycznie ciagla obecnosc w pracy .
Duzo tez dzialam- konkursy, imprezy szkolne. Wyksztalcenie wyzsze magisterskie.
Zostalam zwolniona z pracy ,zabraklo dla mnie godzin. Zostaly stworzone etaty za to dla nauczyciela kontraktowego, 4 lata pracy.Drugi nauczyciel kontraktowy w trakcie stazu na stopien awansu na stopien nauczyciela mianowanego, 5 lat pracy. Takze wyksztalcenie magisterskie kierunkowe,
Reszta nauczycieli mego przedmiotu- mianowani i dyplomowani takze dostali etat.
Co moge w mojej sytuacji zrobic? Wziac odprawe, przejsc w stan nieczynny czy pojsc do sadu?

Drugie pytanie dotyczy zwolnienia chorobowego a zaleglych niewpisanych ocen do dziennika. Tak jak wiekszosc moich nauczycieli wpisuje oceny partiami co jakis czas. Zostaje po lekcjach i uzupelniam dziennik.Czesto nie ma dziennika na lekcji bo jest on w drugiej sali na informatyce a nauczyciel zapomina przyniesc. Czy bedac na zwolnieniu lekarskim trwajacym do czasu wustawienia ocen, moge przyjsc do szkoly i wpisac zalegle oceny aby uniknac jakies nagany? Obawiam sie ze w tej sytuacji dyrekcja moze przyczepic sie nawet szczegolow aby tylko uchronic sie przed sprawa sadowa.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: magmar555 » 2012-05-15, 20:55

Rozumiem, że zabrakło godzin i ktoś musiał zostać zwolniony. Zanim pójdziesz do Sądu poproś dyrekcję o kryteria zwolnień pracowników, stosowane w waszej szkole. Zapewne tak jak w większości szkół główne to stopień awansu i staż pracy. Jeśli się to potwierdzi, postaraj się najpierw pokojowo rozwiązać sprawę z dyr tj. zasugerować, że najpierw powinni zostać zwolnieni kontrakt. Jak to nic nie da to Sąd i moim zdaniem ogromne szanse na wygraną.

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: mirek7777 » 2012-05-18, 08:22

Kryteria dla Sądu Pracy do zwolnienia.
1.Stopień nauczyciela.
2. Wykształcenie.
3. Staż pracy w danej szkole.
4.Opinia i ocena dyrektora.
5. Sytuacja materialna.
Sąd pracy i powodzenia.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: b.hunter » 2012-05-18, 14:20

mirek7777 pisze:Kryteria dla Sądu Pracy do zwolnienia.


Niekoniecznie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i czasem okazuje się, że te kryteria ulegają zmianie. Różne są też poglądy składów orzekających w poszczególnych instancjach.

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-21, 15:46

a co w przypadku gdy nauczyciel taki jak ja przed wreczeniem wypowiedzenia wreczy wniosek o przyznanie urlopu zdrowotnego wraz z zaswiadczeniem lekarskim?

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: mirek7777 » 2012-05-21, 23:47

Jeżeli już zostałaś poinformowana o wypowiedzeniu nawet ustnie,albo arkusz godzin przedstawiony na radzie,to niestety już po ptakach.Ps chyba,że masz super dyrektora i organ prowadzący to Ci udzielą.

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-22, 00:00

Dyrektora nie mam fajnego:( Bardzo interesowny i nie tylko mnie tak potraktował.
Jedną biologiczkę z gimnazjum przesunąl na świetlicę a drugą zwolnił a na ich miejsce ma wskoczyć nauczycielka która uczyła do tej pory innego przedmiotu a zrobiła podyplomowe z biologii ...bardzo zle sie dzieje w tej szkole
mozliwe ze pojde z tym do sadu

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-22, 00:03

Dyrektor robi takie roszady juz od kilku lat, zatrudnia ludzi po znajomosciach a potem zwalnia. Nauczyciele sa przesuwani do swietlicy, biblioteki, ci co robia podyplomowe wskakuja na ich miejsca.
Mnie zwolnil po tylu latach pracy mimo ze powinnam kontynuowac nauczanie klas,wychowawstwo a kolezanka ktora pracuje kilka lat krocej z nizszym stopniem awansu wskakuje na moje miejsce mimo ze wypuszcza klasy i nie ma wiekszych ode mnie osiagniec:(

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: mirek7777 » 2012-05-22, 10:51

Sąd Pracy !!!!!!!
Nie trzeba się bać,a szanse na wygraną bardzo duże,albo odszkodowanie.Dyrektor musi tam udowodnić dlaczego właśnie Ty. Pamiętaj,że masz tydzień od dostania papierka!!!!!!
Spytaj się dyrka,czy ma kryteria zwolnień.[/list]

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: b.hunter » 2012-05-22, 14:47

Czy mogłabyś przedstawić argumentację, którą posłużył się dyrektor w celu uzasadnienia zamiaru wręczenia wypowiedzenia?

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-22, 16:59

Wiec wszystko jasne. Podpisalam wypowiedzenie i ida do prawnika.
Moja przelozona, wicedyrektorka nie potrafila mi uzasadnic jakie kryteria zwolnien zastosowano wiec jej ostro powiedzialam ze jako wicedyrektor ma obowiazek znac takie kryteria. W koncu po szczerej rozmowie ,przyznala mi ze nie miala tu nic do gadania i ze wie ze wygram sprawe w sadzie.
Natomiast glowny dyrektor zaczal przebakiwac pod nosem ze rozne kryteria sa stosowane. Jako argument mi podal ze jakis nauczyciel ma uprawnienia egzaminatora maturalnego a ja nie( polowa nauczycieli mego przedmiotu nie ma).
Potem jakajac sie wspomnial ze tu kiedys byly rozne opinie rodzicow na moj temat. Zapytalam sie kto i kiedy.Nie potrafil odpowiedziec. Powiedzialam mu ze przez tyle lat pracy mialam tylko dwie scysje z rodzicami ,ktorzy zreszta ciagali tez innych nauczycieli na dywanik dyrektorski.
Tu zamilkl i na koniec dodal ze kogos musiano zwolnic
Tak wygladala moja rozmowa z przelozonymi.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: b.hunter » 2012-05-22, 22:38

Zatem walcz o swoje, nie poddawaj się i, w miarę możliwości, zdawaj relacje :)

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-23, 12:09

Wiec zwrot sytuacji.Zostalam wezwana do dyrekcji i znalazl sie dla mnie etat a dyrekcja przeprosila mnie za strate nerwow. Jestem w szoku

marta_33
Posty: 9
Rejestracja: 2012-05-15, 19:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: marta_33 » 2012-05-23, 13:23

Moja rozmowa z dyrekcja byla bardzo stanowcza i mialam duzo argumentow przeciw. Do tej pory siedzialam cicho, bylam przykladna nauczycielka i widocznie mieli mnie za slaba ,ktora mozna zwolnic. Rozmowa dala dyrekcji do myslenia. Wszystko niby dobrze sie skonczylo a jak bedzie naprawde okaze sie od wrzesnia.[/i]

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienie nauczyciela mianowanego a sprawa w sądzie- pomocy

Postautor: jinks » 2012-05-24, 09:32

No to gratuluję. Czasem jak widać warto być stanowczym, bo dyrektorzy w szkołach robią co chcą, często mając gdzieś prawo.
Przy okazji małe sprostowanie: wicedyrektor nie jest Twoim przełożonym. Twoim przełożonym jest dyrektor szkoły i we wszystkich tego typu sprawach należy rozmawiać z szefem a nie jego sługusami, którzy praktycznie mają o sobie wysokie mniemanie, ale w szkołach niewiele znaczą.


Wróć do „Prawo oświatowe”