Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

iwon_a
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-29, 21:07
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: iwon_a » 2012-05-03, 17:52

Dziękuję za odpowiedź. Moja dyrekcja już "wie", że najprawdopodobniej pójdę na urlop pz. Pochorowałam się dość mocno i było trochę L4 i dyskusje... ale jakoś nie mam weny do konkretnych rozmów z nią (ona działa wedle siebie... nie chcę się naciąć na jej argumenty które mogą okazać się dla mnie niekorzystne).

U mnie problem polega na tym, że w gminie kazano dyrektorom kwestionować potrzebę pójścia nauczyciela na ten urlop, a jak powiedziała moja dyr już na pewno zakwestionuje jak będzie od lekarza pierwszego kontaktu, musi być od specjalisty.
Sama oceniam, że urlop jest proporcjonalnie potrzebny do stanu mojego zdrowia - ale podobno nauczyciele nadużywają i stąd weryfikacje. Wybieram się na całe wakacje na urlop daleko od domu. Jak złożę pod koniec czerwca, to do ilu dni mogą to weryfikować do 14 od daty złożenia, a powołanie komisji weryfikującej? Nie chcę wakacji spędzić na dowodzenie, że mi się należy.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-05-03, 23:22

W wielu przypadkach przekonałam się o tym, że wspominanie o swoich planach lub rozwiązaniach w towarzystwie osób "uprzejmie donoszących" jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba samemu stawać oko w oko z niezbyt uprzejmą dyrekcją, która czasem wszędzie węszy spisek lub nadużycie. A takie "niezamierzone" sygnały na pewno do odpowiednich uszu dotrą. Dlatego wydaje mi się, że głośne utyskiwania na zdrowie, na dolegliwości, wspominanie o sugestiach lekarza nt. urlopu, no i oczywiście pokazanie troski o zajęcia uczniów w czasie Twojej ewentualnej nieobecności przez cały rok - oto zestaw koniecznych działań "wyprzedzających".
Dyrektor na wniesienie odwołania od orzeczenia ma 2 tygodnie. Z kolei lekarz, który wydał Ci to orzeczenie znowu ma chyba 2 tygodnie na dostarczenie całej dokumentacji medycznej do WOMP, a tam znowu mają 2 tygodnie na rozpatrzenie odwołania, zbadanie dokumentacji, dodatkowe konsultacje lub badania. Tak więc cała sprawa może ciągnąć się nawet kilka tygodni. Decyzja lekarza woj. ośrodka medycyny pracy jest ostateczna i nie ma od niej odwołania!

tomopola
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-08, 17:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: tomopola » 2012-05-08, 17:36

Witam, proszę o pomoc. Jestem na urlopie dla porat. zdrowia od 2. stycznia 2012, powodem jest wypalenie zawodowe, nerwica,stany lękowe. Dyrektor teraz uprzedził mnie że ma obowiązek odwołać się do organu odwoławczego. Zaznaczam,że mój dyrektor już od stycznia przyznał mi ten urlop. Czy on może jeszcze się odwoływać, mimo że już dawno minęło 14 dni? A czy dyrektor może skrócić UDPZ?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-05-09, 00:27

Możesz spokojnie patrzeć na konwulsyjne gesty i ruchy dyrektora. Obudził się nagle, ale z ręką w nocniku! Typowy przykład ubezwłasnowolnionego "stołkowca"! Niektóre samorządy "przebierają nogami", byleby tylko nauczycielom coś odebrać, czegoś im nie przyznać itp. W tym też koncercie jest chóralna ich śpiewka o konieczności weryfikacji składanych orzeczeń lekarskich o potrzebie udzielenia nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia. Powysyłali do dyrektorów szkół pisma zobowiązujące do takich działań, a posłuszni "stołkowcy" bezmyślnie wykonują te polecenia! Jak bardzo niektórzy są bezmyślni pokazuje przykład Twojego dyrektora! Przepis odpowiedniego rozporządzenia ministra zdrowia brzmi: "§ 4. 1.Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2.Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia. " ...
I koniec! I kropka! Teraz to on sobie może ....
I druga sprawa: nie ma czegoś takiego, jak skrócenie urlopu dla poratowania zdrowia! A już na pewno nie może tego dokonać dyrektor szkoły!
Ty śpij spokojnie i wypoczywaj! Masz regenerować swoje zdrowie, a nie je ciągle rujnować takimi wymyślonymi przez kogoś farmazonami. :lol2:

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ninjaczyjt » 2012-05-09, 08:50

Witam, ostatnio dużo się pisze o tym, że gminy zmuszają dyrektorów do podważania urlopów dla poratowania zdrowia poprzez odsyłanie na komisje lekarskie.
Pytanie brzmi, czy maja do tego prawo?
Ma ktoś z was może jakieś dobre linki do tego tematu?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-05-09, 10:50

Tutaj jakiś przykład artykułu, a ponadto wzór pisma wójta w tej sprawie do dyrektorów szkół z podaniem podstawy prawnej:
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... m=81072261

tomopola
Posty: 2
Rejestracja: 2012-05-08, 17:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: tomopola » 2012-05-09, 15:33

Witajcie Wszyscy :* , Krg54 - serdeczne dzięki za odpowiedź,teraz mogę spać spokojnie i dochodzić do siebie. Wszystkiego dobrego.

satovanhorn
Posty: 5
Rejestracja: 2011-10-26, 00:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Jak wygląda sprawa odwołania dyr. od orzeczenia o udpz

Postautor: satovanhorn » 2012-05-16, 05:12

Witam. mam pytanie w swojej sprawie. Złozyłam wniosek 9 maja br u mojej Dyr., zapowiedziała odwołanie,bo twierdzi, że musi. Procedura jest mi znana, czyli Dyr ma 14 dni na wniesienie odwołania za pośrednictwem do lekarza, ten ma kolejne 14 dni i komisja kolejne 14dni. Co w przypadku, gdy dyr jednocześnie złozy odwołanie do komisji i do lekarza, który termin się liczy-czy 14 dni od daty doręczenia pisma od Niej do komisji czy do lekarza? Jak sprawa wygląda , gdyby pominęła lekarza i bezpośrednio złożyła do komisji. Czy procedura odwoławcza musi byc zachowana czy jest to bez znaczenia, bo ważne, że jest samo odwołanie i komisja je otrzymała? Co takiego może napisać Dyr. w odwołaniu? Na oko patrzy czy jestem zdrowa, czy analizuje L4 czy też arkusz organizacyjny, w którym ponoć zabrakło dla mnie miejsca ( o udpz złozyłam wcześniej)? Czy ja mam prawo przeczytać to odwołanie gdy już je wyśle? Proszę o pomoc.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-05-16, 14:10

Przede wszystkim dyrektor musi zachować odpowiednią drogę odwoławczą. Jeśli tego nie uczyni, to WOMP w ogóle takiego odwołania nie będzie rozpatrywał, gdyż nie ma po temu żadnych podstaw – ani prawnych, ani merytorycznych! Nie posiada bowiem żadnej dokumentacji medycznej, która mogłaby być podstawą dalszego procedowania odwoławczego. Moim zdaniem takie odwołanie byłoby na pewno odesłane z powrotem do dyrektora z pouczeniem o konieczności zachowania właściwych procedur odwoławczych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a które mówi, że:
§ 4. 1.Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2.Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
3.Lekarz, za pośrednictwem którego jest wnoszone odwołanie, przekazuje je w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia do właściwego organu odwoławczego, o którym mowa w ust. 2, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.

Odwołanie dyrektora powinno dotyczyć tylko kwestii związanych z orzeczeniem lekarskim, a nie spraw organizacyjnych szkoły. Jednak nawet jeśli w odwołaniu poruszy temat organizacji pracy szkoły, ale zachowa wszelkie procedury odwoławcze, to WOMP zweryfikuje orzeczenie lekarskie o urlopie zdrowotnym nauczyciela, choć będzie oczywiście badał tylko jego zasadność z medycznego punktu widzenia.

satovanhorn
Posty: 5
Rejestracja: 2011-10-26, 00:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: satovanhorn » 2012-05-16, 14:49

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że jeżeli nawet wyśle do komisji, to termin 14 dniowy biegnie od momentu otrzymania przez lekarza prowadzącego, a po przesłaniu przez niego dokumentacji, będzie biegł 14 dniowy termin dla komisji. Czy ktoś był na takiej komisji i mógłby się podzielić wrażeniami? Pozdr

satovanhorn
Posty: 5
Rejestracja: 2011-10-26, 00:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubelskie

najnowsze wiadomości

Postautor: satovanhorn » 2012-05-30, 00:25

Mam już częściowo odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie. Otóż Dyr. złozyła odwolanie do WOMP, z pominięciem lekarza, dzisiaj odebralam list z WOMP, w tórym informują mnie, że proszą lekarza o przesłanie ksera dokumentacji do komisji. Jest mi tylko przykro, bo Dyr. anpisała, co jest niestety nieprawdą, że złożyłam o udpz w dniu, w którym Ona zamierzała wręczyć mi wypowiedzenie.... Czy mogę się jakoś do tego ustosunkować, bo teraz w WOMP myślą sobie... być może..., że ten urlop jest ucieczką przed zwolnieniem. Czy mogą w ogóle mnie nie wezwać na wywiad, a oprzeć się na odwołaniu czy dokumentacji medycznej? Zatem dalej czekam....

eciex
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-30, 19:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: eciex » 2012-05-30, 19:13

Witam, Jestem w trakcie procedur związanych z urlopem zdrowotnym. Dyrektor odwołała się od orzeczenia lekarza i moje dokumenty już poszły do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Wiem że w ciągu 14 dni ma być zwołana komisja. Mam pytanie własnie z tym związane. Czy ktoś wie jak wygląda taka komisja? Czy ja mam się na niej stawić osobiście, czy też oni analizują tylko moją dokumentację i wydają orzeczenie. Bardzo proszę o odpowiedź

nikobar
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-30, 20:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

urlop zdrowotny a wysokość wynagrodzenia

Postautor: nikobar » 2012-05-30, 20:38

Witam serdecznie

Jestem tutaj nowy i piszę w imieniu mamy, która kocha pracę w szkole.
Z powodów o których nie chcę tutaj pisać i zaśmiecać tematu, mama od wczoraj jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Okazuje się, że organ prowadzący skutecznie naciska na dyrekcję szkoły by wręczyła mamie pismo w sprawie zmniejszenia liczby godzin od nowego roku szkolnego wobec reorganizacji szkoły- za porozumieniem stron.
Mama nie zgadza się by przejść na 12/18 zamiast pełnego etatu.

Wiem o wszystkich z tym związanych konsekwencjach i procedurach poza jedną.
Będąc na urlopie dla poratowania zdrowia od wczoraj i jutro przyjmując decyzję o zmianie wymiaru zatrudnienia na 12/18 z etatu...jakiej wysokości wynagrodzenie będzie mi wypłacane w okresie przebywania do maja 2013 roku na urlopie dla poratowania zdrowia?
Czy będzie równowartość wynagrodzenia za 12/18 czy za pełen etat?

Bardzo proszę i merytoryczną odpowiedź, bo jutro od rana albo jeszcze dziś do moich drzwi będzie dobijał się organ prowadzący wraz z zastraszoną dyrekcją.

kozłowskaewa108
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-01, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

urlop dla podratowania zdrowia

Postautor: kozłowskaewa108 » 2012-06-01, 17:07

Witam wszystkich serdecznie!!
Pracuje w szkole od 1.09. 2005r. Chce skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia. Dyrekcja nie kwapi się do udzielania informacji w tym temacie, gdy pytam się o procedury. Jasne jest to, ze niebawem mija 7 lat pracy w szkole, teraz w pełnym wymiarze godzin. Od września 2012 mam zniżkę godzin do 14/18. Pytanie brzmi, czy mogę włożyć wniosek 31 sierpnia 2012 gdy jestem jeszcze na pełnym etacie czy to dzień za szybko, którego dnia moze złożyć wniosek od lekarza? 31 sierpnia? czy 1 września. Proszę o pomoc w tej kwestii :oops:

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2012-06-01, 17:20

-Niestety, nie możesz skorzystać z tego przywileju! Musisz mieć przepracowane 7 lat w pełnym wymiarze etatu na czas nieokreślony. Obniżenie wymiaru etatu od 1.09. wyklucza możliwość złożenia orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nie trzeba było zakładać nowego tematu, bo taki już istnieje w tej zakładce od długiego czasu. Poza tym podstawowe informacje znajdziesz w Karcie Nauczyciela - art.73.


Wróć do „Prawo oświatowe”