Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: linczerka » 2012-07-25, 20:01

magda_krakow pisze:Ale najbardziej boję się pytań z zakresu prawa oświatowego

Jeśli będą, to z pewnością jakieś proste, ogólnie znane. Od prawników wymaga się głębszej znajomości. Osobiście uważam, że wystarczy znać je na tyle, by móc się swobodnie poruszać w przepisach, znaleźć je, jeśli zajdzie taka konieczność.
Trzymam kciuki. :) Będzie dobrze!
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Oinone81 » 2012-07-26, 07:24

Ile czasu przeznacza się zwyczajowo na prezentację? Do 15 minut?

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: dora8201 » 2012-07-26, 08:36

magda_krakow pisze:dora8201

Aaa, obawiam się też pytania, które tutaj wspomniano: "Czego nauczyłam się od opiekuna stażu?" - bo szczerze mówiąc ja od swojego to nie nauczyłam się niczego...dłuuuga i przykra historia. I teraz co - mówić prawdę przed komisją...? Eh.


oj skąd ja to znam - na szczęście ja miałam super opiekuna (choć hospitacje, obserwacje zajęć i inne wzajemne korelacje, które są założone przy awansie u nas też nie miały miejsca - ale nie z braku chęci tylko po prostu raczej możliwości formalnej - ale opiekun poświęcił mi poza tym mnóstwo czasu) ale koleżanka, która się mianuje również w tym roku miała opiekuna od czapy - nie dość, że innej specjalizacji (logopedka - pedagożkę) to jeszcze nie dowiedziała się od niej nic a wiele razy musiała wyprowadzać z błędu, przez te 3 lata zero współpracy a wręcz unikanie

i wybrnęła z tego, że a autoprezentacji nie wspomina o opiekunie stażu - a jeśli dostanie pytanie o nią to będzie lawirować między faktami tak, żeby za wiele złego nie powiedzieć - w końcu sprawa placówki i dyrektor to jest a nie komisji egzaminacyjnej

magda_krakow
Posty: 18
Rejestracja: 2007-06-15, 23:10

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: magda_krakow » 2012-07-26, 13:47

Oinone81 pisze:Ile czasu przeznacza się zwyczajowo na prezentację? Do 15 minut?

Mnie napisali w zawiadomieniu z urzędu, że czas na prezentację to 10 minut.

ale koleżanka, która się mianuje również w tym roku miała opiekuna od czapy - nie dość, że innej specjalizacji (logopedka - pedagożkę) to jeszcze nie dowiedziała się od niej nic a wiele razy musiała wyprowadzać z błędu, przez te 3 lata zero współpracy a wręcz unikanie
- jakbym o sobie czytała... :( Co prawda moja opiekunka tej samej specjalizacji, ale cała reszta się zgadza...
I też w razie czego będę lawirować, choć szczerze, to miałabym ochotę wygarnąć wszystko, co myślę - ale chyba nie ma sensu, bo narobiłabym tylko problemów sobie i dyrektorce...

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: daughter » 2012-07-26, 16:05

magda pamiętaj, że nie musisz znać całej ustawy o systemie oświaty ani KN na pamięć. Ważne jest to, że wiesz gdzie znaleźć potrzebne Ci informacje. Jednak nie radzę 'oczerniać' opiekuna stażu podczas egzaminu, jakkolwiek beznadziejny był w swojej roli.

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: dora8201 » 2012-07-26, 18:22

no to ja już po:) dzierżę dumnie w ręku zaświadczenie że jestem mianowana:)

było bardzo miło i sympatycznie ale bardzo długo - miałam prezentację w PP taką czasowo ok 15min ale się rozgadałam , nikt nie przerywał i wyszło, że prezentowałam się prawie 40min :shock: a mogłabym dłużej tylko się maksymalnie hamowałam :roll:

Potem nasłuchałam się pochwał (czyli jednak zainteresowała ich moja praca) i dostałam 5 pytań (4 od ekspertów, 1 od naczelnika wydziału oświaty OP, reprezentant kuratorium nie zdążył dojechać):
- na czym polegała moja współpraca z opiekunem stażu (i tu znów popłynęłam)
- o czym mówi karta nauczyciela (pani dopytywała bo hasło, że reguluje prawa i obowiązki nauczycieli, a potem że jest to ustawa regulująca zawód nauczyciela nie wystarczało, chciała żebym powiedziała, że mówi kogo i w jaki sposób można zatrudnić jako nauczyciela, rozwiązać stosunek pracy. Potem też o nagrodach i przywilejach ale tu uparłam się, że są to prawa i było ok)
- jakie nauczyciel może otrzymać oceny (wiedziałam o co chodzi ale uważam, że pytanie jest źle sformułowane)
- jak radzę sobie z agresywnym rodzicem (tu znów się rozgadałam)
- do których form pomocy w bezpośrednim kontakcie z klientem podchodzę najbardziej emocjonalnie, co mnie najbardziej w tym boli czy czym się przejmuje (coś w tym stylu)

ogólnie rzecz biorąc trwało to od początku do końca prawie 1,5 godziny.. ale naprawdę było dość przyjemnie (na tyle na ile sytuacja egzaminu może być przyjemna) i sympatycznie - trzymam kciuki za resztę!

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: iluka » 2012-07-26, 18:33

Gratulacje! :pom:
,,w bezpośrednim kontakcie z klientem,, :jupi:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: linczerka » 2012-07-26, 18:50

dora8201 pisze:trwało to od początku do końca prawie 1,5 godziny..

:shock: Ale magiel!
Gratulacje. :D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: malgala » 2012-07-26, 20:19

Gratuluję.

magda_krakow
Posty: 18
Rejestracja: 2007-06-15, 23:10

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: magda_krakow » 2012-07-26, 23:25

daughter pisze:magda pamiętaj, że nie musisz znać całej ustawy o systemie oświaty ani KN na pamięć. Ważne jest to, że wiesz gdzie znaleźć potrzebne Ci informacje. Jednak nie radzę 'oczerniać' opiekuna stażu podczas egzaminu, jakkolwiek beznadziejny był w swojej roli.


Ech, wiem, wiem, ale i tak się stresuję ;) Jednak bardzo dziękuję, każda taka wypowiedź dodaje mi otuchy :)

W sprawie opiekunki stażu też nie mam zamiaru robić szopek, zresztą zarówno ona, jak i dyrekcja wiedzą już, co myślę o naszej współpracy - odbyła się już między nami dosyć nieprzyjemna, ale szczera rozmowa i nie ma sensu do tego wracać, a tym bardziej wywlekać "brudy" przed obcymi ludźmi...

dora8201 - gratuluję serdecznie!!! Ale 1.5 godziny?? OMG... :shock:

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: dora8201 » 2012-07-27, 07:28

magda_krakow, nie stresuj się moim czasem bo on był tylko i wyłącznie wydłużony przeze mnie:) jestem gadula, kocham moją pracę i mógłbym o niej godzinami opowiadać kiedy mnie słuchają więc wykorzystałam okazję:)
Dodatkowo to był jedyny egzamin w tym dniu więc nie było z żadnej strony presji żeby skończyć nie później niż o jakiejś tam określonej godzinie bo komisja już zmęczona czy ktoś czeka na swoją kolej

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Oinone81 » 2012-07-27, 07:42

dora8201

no właśnie-przynajmniej na krakowskim gruncie-dziwna to historia bo u nas jest 30minut na CAŁY EGZAMIN :)

magda_krakow dzięki za informację-dopiero wczoraj popołudniu przekazano mi ze szkoły list z tymi wytycznymi...jak się tu zmieścić w 10 minutach... pozostałe 10 pewnie na pytania - ludzie, z tym prawem...czyta to człowiek i zastanawia się jak takie ... można pamiętać... :-/ a ostatnie 10 minut to pewnie 'werdykt' :roll:

Od razu dostaniemy informacje czyśmy dostali po co żeśmy przyszli czy-jak na maturze- co kilka osób? :)

pozdrowienia i dziękujemy za tworzącą się bazę pytań :)

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Oinone81 » 2012-07-27, 07:44

dora8201a jak wybrnęłaś z tego 'kontaktu z klientem'? to jakiś straszny dziwoląg językowy...to pytanie...

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: dora8201 » 2012-07-27, 14:11

Oinone81, ja nie dostałam żadnych wytycznych co ile ma trwać - koleżanka która zdaje we wtorek również nie choć ja byłam jedyna w moim dniu a w "jej" dniu będzie kilka osób.

Co do pytania kiedy się dowiesz - u mnie było tak, że najpierw komisja przetrzepała mi dokumenty (wniosek, dyplomy, itd to co z wnioskiem się składało), potem weszłam, przewodniczący komisji odczytał formułkę, przedstawia zespół i przystąpiłam do prezentacji. Potem pytania i zostałam wyproszona (na ok 10min). Po tym czasie znów mnie poprosili, przewodniczący odczytał formułkę z zaświadczenie, że zdałam egzamin, wręczył mi je i tyle.

A jeśli chodzi o pytanie o kontakt z klientem to już wyjaśniam - pracuje w poradni, nie w szkole - stąd klient i indywidualny kontakt :D

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: dora8201 » 2012-07-27, 14:15

aha i miałam jeszcze jedno pytanie które wczoraj mi umknęło:
jakie akty prawne regulują funkcjonowanie poradni


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”