Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Opinie o podręczniku z j. polskiego Operon

Postautor: fajnyprofesor » 2009-08-20, 22:18

Dyrekcja wybrała dla mnie podręcznik Jesyk polski do IV klasy wyd. Operon. Czy ktos z Was na nim pracował, proszę o opinie.

annakama
Posty: 9
Rejestracja: 2009-08-28, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: annakama » 2009-09-05, 11:45

Ejwa proponowałaś wysłanie rozkładu materiału do "Słowa na start" Mogę też prosić :) annakama@gmail.com

fileborn
Posty: 5
Rejestracja: 2010-03-08, 16:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

podręcznik do języka polskiego?

Postautor: fileborn » 2010-03-08, 16:28

Zastanawiam się nad podręcznikiem do języka polskiego do szkoły podstawowej. Proszę o Wasze opinie. Rozważam Słowa na start i Język polski Operonu. A może macie jakieś inne sugestie. Proszę o pomoc.

nauczpol
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-01, 16:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: nauczpol » 2010-04-13, 17:27

Poloniści! Pomóżcie! Też nie wiem jaki wybrać podręcznik do szkoły podstawowej. Czekam na Wasze rady.

Joaśka20
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-14, 21:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: Joaśka20 » 2010-04-14, 21:17

Hej :D Jestem nauczycielką języka polskiego i pracuję z książkami "Słowa na czasie" w gimnazjum. Polecam
Do podstawówki jest jakby odpowiednik tych książek "Słowa na start".

anniaak
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-08, 17:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

czarowanie słowem WSIP

Postautor: anniaak » 2010-05-13, 14:39

Witajcie!czy ktos moze korzysta z tych podreczników?co o nich sadzicie?musze wybrac jakies podreczniki dla klas 4-6 bo te na ktorych teraz pracuję to koszmar. Mam "Oglądam świat" Nowej Ery. Juz nie wspomnę o tym ze sa stare i nudne. Pomozcie cos wybrać.Pozdrawiam

nauczpol
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-01, 16:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: nauczpol » 2010-05-26, 19:23

Zdecydowałam się na podręczniki Słowa na start Nowej Ery. Mam nadzieję, że to dobry wybór.

zaraza18
Posty: 1
Rejestracja: 2010-12-09, 11:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: zaraza18 » 2011-01-09, 19:35

Stary wątek, ale ja tak z oddalenia... Przerobiłam zarówno serię "To lubię!" jak i "Słowa na start!". Pierwsza - wymaga sporo od uczniów i nauczyciela, uczy myśleć, ale na wsi sprawdza się średnio, bo Rodzice za wiele pociechom nie pomogą. Druga seria - "łopatologiczna"-wystarczy tylko trochę nad nią przysiąść, ale... rozleniwiła mi uczniów, którzy mając w nich wszystko podane "na tacy" przestali poszukiwać na własną rękę. No cóż - specyfika środowiska. Dlatego czytając Wasze opinie wrócę do WSiP-u, który wydaje mi się kompromisem między tymi seriami :lol:

nauczpol
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-01, 16:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: nauczpol » 2011-01-10, 18:15

A co sądzicie o Czarowaniu słowem WSiPu? Uczy ktoś z tych podręczników?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: iluka » 2012-08-04, 00:03

koma pisze:Wybór podręcznika nie jest sprawą dowolną nauczyciela
Oczywiście, że jest tylko i wyłącznie jego indywidualnym wyborem , tak jak wybór programu.
fajnyprofesor pisze:Dyrekcja wybrała dla mnie podręcznik
To niemożlwe...
Uczyłam dawno temu Nagajową, potem Arką ,,Ogladam świat,, a obecnie i w przyszłości tylko ,,MIĘDZY NAMI,, GWO. Nie zamieniłam na inne nawet za cenę lekkiego poróżnienia się z dyrekcją :) ,,Słowa na start,, przejęte przez Nową Erę po wykupieniu Rożaka też znam, bo jedna z nas pięciu wybiera sobie je :roll:
Autorki MIĘFZY NAMI zgodnie z zalecanymi warunkami i sposobami realizacji podstawy programowej zwracają uwagę na istotę sprawności komunikowania się w aspekcie praktycznym i kulturowym, rozwijanie zainteresowań i zdolności, budowanie poczucia tożsamości i systemu wartości, kształtowanie postaw samokształcenia i samodzielnego docierania do informacji, tworzenia spójnej wizji świata z uporządkowanym systemem wartości poprzez integrację treści z zakresu kształcenia polonistycznego (kształcenie literackie, językowe, kulturowe) oraz korelację z innymi przedmiotami w zakresie umiejętności i postaw. Włączają w proces edukacji kształtowanieu uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
Problematykę, która została wpisana w cele edukacyjne i wychowawcze programu, Autorki wywodzą z tekstów kultury. Poza kanonem określonym podstawą programową proponują bogatą listę lektur dla dzieci i młodzieży z podziałem na poszczególne lata edukacji szkolnej. Różnorodne gatunkowo propozycje (opowiadania, powieści, baśnie, legendy, mity, bajki, wiersze i inne teksty kultury, tj. filmy, przedstawienia teatralne, teatr telewizji, komiksy, obrazy, freski, fotografie, fotoreportaże, rzeźby, plakaty: społeczny i teatralny, reklamy komercyjne) stanowią podstawę do rozwijania umiejętności odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji. Wprowadzają w analizę i interpretację tekstów kultury, by rozwijać umiejętność wypowiadania się w mowie i piśmie na tematy poruszane na zajęciach, związane z poznawanymi tekstami kultury i własnymi zainteresowaniami. Tym samym dają możliwość realizacji celów kształcenia określonych w podstawie programowej.
GWO jako jedyne przeanalizowanych przeze mnie 8 pozycji wymieniło ponad 30% materiału. SŁOWA NA START praktycznie bez zmian.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: ann » 2012-08-04, 08:50

iluka, nie bardzo rozumiem potrzebę przytaczania tutaj żywcem wyjętego ze strony GWO fragmentu opinii o podręczniku... Wygląda to na reklamę
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: iluka » 2012-08-04, 10:37

Może i jest, ale ze szczerego serca i umysłu po 10 latach owocnej i radosnej pracy z tym podręcznikiem :!: :!: :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: koma » 2012-08-08, 00:27

iluka pisze:koma napisał/a:
Wybór podręcznika nie jest sprawą dowolną nauczyciela
Oczywiście, że jest tylko i wyłącznie jego indywidualnym wyborem , tak jak wybór programu.

Radziłabym nie wyjmować zdań z kontekstu, zwłaszcza sprzed kilku lat, bo ryzykujesz przekłamania.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron