Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

willsondee
Posty: 2
Rejestracja: 2010-11-23, 10:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: willsondee » 2010-12-06, 15:51

Witam serdecznie.
Z wykształcenia jestem pedagogiem, choć życie rzuciło mnie na inne tory i obecnie pracuję w firmie Cenega, zajmującej się dystrybucją gier komputerowych. Wiadomość kieruję do nauczycieli historii chcąc zwrócić uwagę na ciekawy produkt jaki ostatnio pojawił się w naszym katalogu. Jest to gra Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu, w którą włożyliśmy wiele pracy, współpracując na przykład z Jackiem Komudą trzymającym pieczę nad merytoryczną zawartością polskiej edycji. Myślę że gry tego typu potrafią przyciągnąć uczniów do samej historii i przekazać im choćby podstawy wiedzy w przystępnej dla nich formie. Po więcej informacji o grze zapraszam tutaj: http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=49679 a filmik ukazujący grę tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=FUZR8ikvOEE

Chcemy zachęcić młodzież do korzystania z tego typu gier i tu po części kierujemy się do was. Myślę że możemy nawet przeznaczyć po sztuce gry dla konkretnych nauczycieli chcących wziąć udział w akcji. Grę można by wykorzystać jako nagrodę za najlepiej napisany sprawdzian. To oczywiście tylko przykład i czekam na wasze pomysły oraz chęć pomocy. Zainteresowanych nauczycieli historii kieruję na mój adres mailowy:
Michal.Gebski(at)cenega.com (oczywiście zamiast "(at)" należy umieścić "@")
Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: Jolly Roger » 2010-12-08, 17:02

gry uczą. To tyle jeśli chodzi o pytanie. Zachęcająca reklamówka choć w filmiku tubkowym niewiele widać. Jednak chyba mam już prezent dla młodego.

Takie gry to przyjemne połączenie nauki z zabawą. To daje doskonałe rezultaty, bo to taki motywacyjny kop dla młodych ludzi. Podświadomie uczą się wielu rzeczy. Jednak istnieje też niebezpieczeństwo, że kilka błędów w grze może mieć katastrofalne skutki. Błędy wkodowują się w chłonnym umyśle ucznia.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

willsondee
Posty: 2
Rejestracja: 2010-11-23, 10:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: willsondee » 2010-12-13, 12:38

Jolly Roger pisze:gry uczą. To tyle jeśli chodzi o pytanie. Zachęcająca reklamówka choć w filmiku tubkowym niewiele widać. Jednak chyba mam już prezent dla młodego.

Takie gry to przyjemne połączenie nauki z zabawą. To daje doskonałe rezultaty, bo to taki motywacyjny kop dla młodych ludzi. Podświadomie uczą się wielu rzeczy. Jednak istnieje też niebezpieczeństwo, że kilka błędów w grze może mieć katastrofalne skutki. Błędy wkodowują się w chłonnym umyśle ucznia.


Oczywiście zgadzam się z Panem całkowicie. Myślę że gry należy traktować jedynie jako zachętę do nauki i uświadamiać iż konkretną wiedzę można zdobyć z potwierdzonych źródeł.

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: kirlan » 2012-08-04, 22:19

Gry są tak rożne jak i książki - od szmatławców, po arcydzieła literatury, od zlepku bzdur, przez świetne popularnonaukowe, do szacownych ale niestrawnych publikacji naukowych. Jest beletrystyka, poradniki, instrukcje obsługi, podręczniki, książki naukowe tematyczne. Tak samo w grach.

Grę jako potencjalne narzędzie edukacyjne trzeba ocenić pod wieloma kątami : grywalności, klimatu, tematyki, poprawności merytorycznej, przydatności w uczeniu się, zdatności do celów testowych / sprawdzianowych.

Od krzyżaków do potopu odpowiada powieściom Sienkiewicza - historyczne tło z beletrystyczną akcją. Tyle tytułem wstępu. Resztę można znaleźć w jednej z licznych recenzji. Ja szerzej wypowiadać się nie będę - nie grałem, poza tym ...
Owszem specjalizuję się w recenzowaniu gier dla edukacji, ale na razie głównie mniejszych, prostszych - takich na przeglądarkę, przeważnie darmowych.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Karolina_87
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-01, 12:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: Karolina_87 » 2012-08-12, 23:24

Od września zaczynam pracę w Szkole Podstawowej jako nauczyciel klasy I. Bardzo stresujący wydaje mi sie dzień 3 września, dlatego mam pytanie jak on zazawyczaj wygląda po rozejściu się do klas? Wiadomo, że trezba się przywitać i zapoznać z dzieciakami. ale co później czy już wtedy można przeprowadzić jakąs zabawę lub grę integracyjną cyz to nie ta pora?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: linczerka » 2012-08-13, 06:46

U mnie to tak wygląda: 2 zabawy integracyjne w kręgu. Wcześniej na ławkach rozkładam karteczki z drukowanymi imionami i ewentualnie nazwiskami dzieci. Zadaniem dzieci jest odszukać swoje miejsce (z pomocą lub bez pomocy). Mam pocięte obrazki i dzieci układają. W tym czasie zajmuję się rodzicami - rozdaję wydrukowane najważniejsze informacje (plan lekcji, komunikaty, ankiety zawierające m.in. informacje o dzieciach do dziennika). Sprawdzam układanki dzieci, pomagam dokończyć. Na koniec pokazuję dzieciom szatnię, toaletę. W zależności od czasu, pokazuję dzieciom plansze, pomoce - tak ogólnie i razem opowiadamy, o czym będziemy się uczyć.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

katusza
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-09, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: katusza » 2012-09-28, 11:31

Moim zdaniem gry jak najbardziej mogą sprzyjać edukacji (oczywiście nie mam tu na myśli bezmyślnych strzelanek). Nawet badania prowadzone w różnych ośrodkach na świecie coraz częściej wskazują na wartość gier i ich wpływ na rozwój kreatywności. Ciekawy artykuł na temat gier znalazłam tutaj http://eksperci-klett.blogspot.com/2012 ... kacji.html

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: iluka » 2012-09-28, 20:50

katusza , spamujesz z tym klettem czy co?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

katusza
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-09, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: katusza » 2012-10-01, 13:56

iluka, ok sorry już przestaję. Po prostu korzystam z ich narzędzi i zaglądam na bloga, a akurat o nowych technologiach m.in grach dość często piszą.

A znacie jakieś strony z darmowymi, matematycznymi grami edukacyjnymi?

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy gry uczą? Dotarcie do ucznia.

Postautor: kirlan » 2012-11-29, 13:24

zobacz tu:
lmatematyka spis recenzji gier masz tam recenzje pod kątem nauczania,

jak już wybierzesz które gry są wartościowe to wygogluj ORYGINALNY tytuł gry - potem odpalaj z dowolnego miejsca gdzie jest dana gra publikowana
8)
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska

"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja

I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”

cron