zrezygnujecie z pracy?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: elizabethj » 2012-10-18, 19:39

Wszystko OK ale do szkół podstawowych IPETY czy też MAPETY jak to powszechnie nazywają ;) wchodzą dopiero chyba w tym roku szkolnym to tu dopiero zaczyna się papierologia :( Przynajmniej u nas w gimnazjach tak było w ubiegłym roku a i w tym nie jest lepiej niestety :(

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-18, 19:43

IPETY już są w szkołąch podstawowych; owszem, to już więcej pracy, ale też bez przesady, IPET w edukacji wczesnoszkolnej to 2 strony, w klasach starszych więcej, ale nie pisze go jedna osoba, z przedmiotu zazwyczaj strona starcza
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: marek474 » 2012-10-18, 19:44

Basiek70 pisze: nauczyciel wf za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach ma prawo do takiego samego pensum jak inni - sorry, ja po jednej godzinie na sali gimnastycznej wymiękam, a on spędza na niej (albo na basenie) kilka godzin dziennie


Sorry, ale się z Tobą nie zgadzam. W szkole pracuje nauczyciel w-f i każdej innej specjalności tyle samo, ale w domu do zajęć się tyle samo nie przygotowuje. A i to jeszcze zależy jak zajęcia w-f wyglądają, za moich czasów szkolnych zawsze były "zajęcia na macie - macie piłkę i gracie". U nas często odbywają się zajęcia otwarte w szkole (kilka razy w roku), po jednej z nich nauczyciele w-f stwierdzili, że nie wyobrażają sobie tak ciągle gadać przez 45 minut.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-18, 19:50

Ja wiem jak pracują nauczyciele wf u mnie w szkole i nie zazdroszczę im nieprzygotowywania się w domu do zajęć. A i pracy dodatkowej mają sporo, jeżdżąc z dziećmi na zawody na przykład. Jakość i czas pracy nie mogą być mierzone nauczanym przedmiotem.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: linczerka » 2012-10-18, 19:57

Basiek, normalnie zazdroszczę takiej dokumentacji. U nas nie przejdzie.
Wracając do głównego pytania tematu, to chyba mało kto odważyłby się zrezygnować z pracy. Ładnych parę lat temu podczas naszego 3 dniowego strajku "wywalczyliśmy" wzrost diet poselskich. Zapowiadało się na wielkie bum, a co było, to niektórzy może pamiętają. Pewnie i teraz będzie milczenie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-18, 20:03

Linczerko, ale ona musi być zgodna z przepisami, bo się nikt do niej nie przyczepił, łącznie z wizytatorem
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: marek474 » 2012-10-18, 20:07

Basiek70 pisze:Ja wiem jak pracują nauczyciele wf u mnie w szkole i nie zazdroszczę im nieprzygotowywania się w domu do zajęć. A i pracy dodatkowej mają sporo, jeżdżąc z dziećmi na zawody na przykład. Jakość i czas pracy nie mogą być mierzone nauczanym przedmiotem.


Każdy ma sporo pracy dodatkowej, chyba, że pracuje w molochu, to się "zgubi" w tłumie.
Chyba się licytować nie będziemy, (na konkursy z dziećmi jeździ każdy nauczyciel), kto ma jakie dodatkowe zajęcia, informatyk, gratis tworzy i prowadzi stronę www i też to mnóstwo czasu zajmuje. Vuem polemizował, że na pewno nie pracuje 40h tygodniowo, a ja tylko zauważyłem, że zależy to od specjalności i nie mów, że tak nie jest (jakoś w-f, nigdy nie widziałem, by obładowany zeszytami do szkoły wchodził i to tylko nie moje zdanie).

A niby dlaczego z pracy mają nauczyciele rezygnować, lekarze jakoś nie zrezygnowali ze swojej. Swoją drogą dzisiaj na tapecie temat, że mamy 80 dni wolnego (3.09 oczywiście nie pracowaliśmy).

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-18, 20:15

Cóż, u mnie gratis stronę internetowa stworzyła i prowadzi właśnie wfistka :)
wfista w soboty i niedziele spotyka się z dzieciakami na zajęciach sportowych
a że zeszytów nie sprawdzają - no nie sprawdzają
ja im naprawdę nie zazdroszczę
tyle że widzę że PRACUJĄ, a nie, jak napisałeś, lekcje na macie prowadzą
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: marek474 » 2012-10-18, 20:25

[quote=Basiek70]nauczyciel wf za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach ma prawo do takiego samego pensum jak inni - sorry, ja po jednej godzinie na sali gimnastycznej wymiękam, a on spędza na niej (albo na basenie) kilka godzin dziennie[/quote]

A dlaczego się tak bronisz przed ta propozycją, są kraje gdzie pensum jest zróżnicowane w zależności od typu szkoły i specjalności. Ja nie twierdze, że nauczyciel w-f, czy jakiś inny w szkole nie pracuje, bo każdy robi to sumiennie jeśli traktuje poważnie swoją pracę, mowa była o pozostałych 20 godzinach pracy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-18, 20:26

Ja nie bronię się przed propozycją (zresztą nie jestem wfistką), skomentowałam wypowiedź
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: jaga111 » 2012-10-18, 22:48

Basiek70 pisze:Cóż, u mnie gratis stronę internetowa stworzyła i prowadzi właśnie wfistka :)
wfista w soboty i niedziele spotyka się z dzieciakami na zajęciach sportowych
a że zeszytów nie sprawdzają - no nie sprawdzają
ja im naprawdę nie zazdroszczę
tyle że widzę że PRACUJĄ, a nie, jak napisałeś, lekcje na macie prowadzą

W mojej ostatniej pracy na zawody w soboty jeździli nauczyciele innych przedmiotów bo nauczyciel wf miał inną pracę.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: vuem » 2012-10-19, 07:09

linczerka pisze:To chyba u nas się kochają w papierach (pewnie skutki wniosków powizytacyjnych sprzed trzech lat). Realizuję 4 projekty unijne (dokumentacja treściwa), plan i dokumentacja samorządu (włącznie z protokołami i sprawozdaniami)- ma być do 5 lat wstecz -takie miałam zalecenie powizytacyjne, dodać plan wychowawczy, współpracy z rodzicami, programy indywidualne, programy zajęć specjalistycznych dla każdego dziecka, autorskie programy i publikacje (mają być do wglądu), diagnozy, bieżące karty obserwacji - w sumie się nazbierało. :roll:


Czyli ślęczysz nad papierami, które powinny były być na bieżąco tworzone , a w przeszłości zaniedbano tego.
Tak więc Twoje twierdzenia o tym jakiż to ciężki żywot nauczyciela są tym bardziej nieuprawnione, gdy swoim przykładem popierasz.

Projekty unijne? No Ty prowadzisz 5 (sic!), ja bym powiedział, że częściej 2 osoby realizuja jeden, no ale cóż... ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: linczerka » 2012-10-19, 18:18

vuem pisze:Czyli ślęczysz nad papierami, które powinny były być na bieżąco tworzone , a w przeszłości zaniedbano tego.

Nie, jestem na bieżąco.
vuem pisze:jakiż to ciężki żywot nauczyciela

Nie o to chodzi. Po prostu wolę pracę bezpośrednio z uczniem niż z jego papierami. A skąd się bierze papierologia? Np. do zajęć specjalistycznych są specjalne dzienniki, gdzie wpisujesz nie tylko tematykę, ale skrócony scenariusz zajęć z celami, efektami, przebiegiem i oceniasz opisowo choć krótko pracę każdego dziecka - po każdych zajęciach! Tego na zajęciach nie zrobisz. Mam kilka godzin takich zajęć. Na każdych kilkoro dzieci.
I tu nie widzę sensu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: vuem » 2012-10-19, 23:01

linczerka pisze:Nie, jestem na bieżąco.


No to nieopacznie zrozumiałem Twoje stwierdzenie o wymogu sporządzenia dokumentacji na 5 lat wstecz.

linczerka pisze:Po prostu wolę pracę bezpośrednio z uczniem niż z jego papierami. A skąd się bierze papierologia?


Ja też i gdy wiem, że mnie i wielu moim kolegom, czy koleżankom ta dokumentacja nie zajmuje tyle czasu ile Ty opisujesz, czyli 4 godziny dziennie, to stwierdzenie takie uznaję za nieco przesadzone ;)

linczerka pisze:Np. do zajęć specjalistycznych są specjalne dzienniki, gdzie wpisujesz nie tylko tematykę, ale skrócony scenariusz zajęć z celami, efektami, przebiegiem i oceniasz opisowo choć krótko pracę każdego dziecka - po każdych zajęciach! Tego na zajęciach nie zrobisz. Mam kilka godzin takich zajęć. Na każdych kilkoro dzieci.
I tu nie widzę sensu.


Rozumiem, że Ty w przypadku tych zajęć masz za dużo biurokracji, niepotrzebnie.

Ja odniosłem się do Twojego stwierdzenia niejako generalizującego prace wszystkich nauczycieli.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zrezygnujecie z pracy?

Postautor: Basiek70 » 2012-10-23, 21:07

Linczerko, a co to za specjalne dzienniki? U nas nie ma takich.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Szkolna codzienność”