Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: tecumseh » 2012-11-18, 07:03

Pawle 22,

Iluka ci napisała już przecież o stopniach awansu, wprawdzie tabelka jej sie rozjechała, ale widać.

Załączam link pomocny:

http://www.eduforum.pl/modules.php?name=Kalkulator

Możesz sobie wyliczyć.

Do tej pensji zasadnczej dochodzą różne dodatki, ale nie każdy je ma.
Gwarantowany po 3 latach pracy jest jedynie dodatek stażowy (w moim przypadku w siódmym roku pracy wynosi on 6%, co roku się zwieksza o 1%), możliwy jest motywacyjny (ja nie mam), możliwe sa dodatki za wychowawstwo (ale to jest multum dodatkowej pracy), na wsi istnieje dodatek wiejski i mieszkaniowy.

I właściwie tyle.

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Paweł22 » 2012-11-21, 15:04

JHN, to jak się dostaje pożyczkę to dokładają do pensji nauczycielskiej? Myślałem, że raczej ściągają i pensja jest mniejsza.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: marek474 » 2012-11-21, 15:59

Paweł22 pisze:JHN, to jak się dostaje pożyczkę to dokładają do pensji nauczycielskiej? Myślałem, że raczej ściągają i pensja jest mniejsza.

Nie no ręce opadają. Tak dostajesz drugą wypłatę za to, że wziąłeś pożyczkę, teraz to już na 100% Cię przekonaliśmy do pracy nauczyciela. Więc nawet nie pytam czy potrafisz sobie wyliczyć jak nauczyciel mianowany ma około 2650zł brutto podstawy, to ile zł, by musiał mieć dodatków, by po odliczeniu 30% podatku, dostać 2700 netto, jak to ma podobno Twoja ciocia (zadanie szkoła podstawowa). Swoją droga, to nieładnie, że cioci nie wierzysz.

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Paweł22 » 2012-11-21, 16:39

Wiesz co?:) Ty się w ogóle na nauczyciela nie nadajesz. Tak mi się wydaje, chociaż mogę się mylić, ponieważ człowiek popełnia błędy i nikt nie jest idealny, nikt nie jest wszechwiedzący, wiedziałeś o tym?:) Wystarczy spojrzeć na Twoje wpisy. Jak uczeń podchodzi do tablicy i nie umie wykonać jakiegoś zadania to pewnie też mówisz: "Nie no ręce opadają", widać, że to już Ci w nawyk weszło. Niestety, ale coraz więcej takich nauczycieli w szkole, za to coraz mniej z powołaniem i charakterem.
To, że się kończy studia matematycznie nie zwalnia z umiejętności czytania ze zrozumieniem. I nie zadawaj mi zadań, ponieważ to nie jest szkoła, tylko forum. Nauczyciel powinien mieć pokory, dużo ludzkości w sobie, bo to, że pracujesz jako nauczyciel wcale nie musi znaczyć, że nim jesteś i wcale nie znaczy, że jesteś lepszy od innych. Rozmowa na poziomie z każdym wyróżnia osobę inteligentną - to jest osoba właśnie na poziomie. Już sobie wyobrażam jakim możesz być nauczycielem. W Twojej wypowiedzi aż kipi złością. Ja się nie zapytałem, czy dostaje się drugą wypłatę. Pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: malgala » 2012-11-21, 17:32

JHN pisze:Niektórzy, np. ja, w rozmowach o poborach zapominają... o spłacanych pożyczkach ;)

Paweł22 pisze:JHN, to jak się dostaje pożyczkę to dokładają do pensji nauczycielskiej? Myślałem, że raczej ściągają i pensja jest mniejsza.

No i dobrze myślałeś.
Przecież JHN nigdzie nie napisał, że dokładają.
Napisał tylko, że podając wysokość swoich zarobków zapominają o spłacanych pożyczkach i to chyba jasne, że wtedy wychodzi im mniej niż tym, którzy pożyczki nie spłacają. Nie napisał, że dostają więcej.
marek474 pisze:Nie no ręce opadają.

Moje też.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przekonany do zawodu Paweł będzie ideałem nauczyciela.

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: marek474 » 2012-11-21, 17:45

Nie będę komentował Twoich osobistych wywodów pod moim adresem, życzę tylko wielu sukcesów w życiu zawodowym, tak jak Magdala napisała, będziesz idealnym nauczycielem, jakich mało dzisiaj, ciekawe czy tylko będziesz wszystko przeliczał na kasę, tego nie zrobię, bo mi się nie kalkuluje, jakoś to sprzeczne z ideałami, które wyżej napisałeś. Teraz wrzucam zdjęcia na stronę szkoły, prowadzę ją i wykonałem gratis, za uścisk dłoni dyrektora, szok, co nie? a powinienem mu odpowiedzieć, że nie będę tego robił, bo jak tak za darmo, to mnie się nie opłaca.

Paweł22
Posty: 48
Rejestracja: 2012-02-01, 20:28
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Paweł22 » 2012-11-21, 18:01

marek474 - ja tylko pytam grzecznie, a Ty zauważ niegrzecznie odpisujesz. Byłem ciekaw zarobków nauczycieli, więc założyłem temat, bo po to jest forum. Po co od razu się złościć?
Wiem już jakie sa mniej więcej zarobki nauczycieli i od czego one zależą. Nie przekładam wszystkiego na pieniądze, bo wiem, że pieniądze nie są celem, tylko życie nim jest, oraz ważne jest to by robić to co się lubi. Faktem też jest to, że pieniądze tez są ważne i bez nich nie da się żyć niestety. Szanuję bardzo nauczycieli, dlatego moim zdaniem powinni oni zarabiać zdecydowanie więcej, choćby po to, by nie musieli się martwić o pieniądze, lub pracę podczas nauczania dzieci, bo taki nauczyciel nie jest w stanie w 100% przekazać swojej pozytywnej energii. :) Ale ja, oraz inni tego nie zmienią niestety i trzeba się z tym pogodzić. Ważne, że praca satysfakcjonuje.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: malgala » 2012-11-21, 19:19

marek474 pisze:Teraz wrzucam zdjęcia na stronę szkoły, prowadzę ją i wykonałem gratis, za uścisk dłoni dyrektora, szok, co nie?

Ja nawet uścisku dłoni za to nie mam, ale co tam. Przeżyję.

dawid132
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-28, 11:56
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: dawid132 » 2014-08-26, 18:29

Wiem, że pewnie zaraz każdy na tym forum mi się pewnie sprzeciwi, ale dlaczego mówi się, że nauczyciele mało zarabiają? Ostatnio trafiłem na ogłoszenie na 12/18 etatu i pisano, że chętnie przyjmą studentów po licencjacie. Według kalkulatora płaca wychodzi ponad 900 zł na rękę. Przecież jest to dużo jak na 12 godz. pracy w tygodniu! A studentom to już w ogole ciężko tyle zarobić, a tu można nawet studiowač dziennie bo te 12 godz. zawsze jakoś sie wygospodaruje. A nawet jeśli nauczyciele pracują też w domu, to ja też wolałbym być w pracy tygodniowo 18 godz., a reszte pracy wykonywac w domu w kapciach przy kawie. Stawka godzinowa dla nauczyciela wychodzi ponad 20 zł/godz., a przecież tysiące osób pracują cięzko za 6-10 zł. A nauczyciele mają umowe o prace, prawie 2 miesiace urlopu, duzo wolnego na swieta i za to wszystko dostaja pensje! Maja jeszcze znizki na pociagi. A wiele osób zarabia miesiecznie tyle samo, musza pracowac po 40 godz. w tygodniu, urlopu maja najwyzej 26 dni i trudno sie o niego doprosic. Swieta to tylko 2 dni, a zaraz potem trzeba isc do pracy i jadac na wakacje pociagiem kupuje bilet normalny. Mówicie, że w dzisiejszych czasach uczenie rozwydrzonych dzieci jest ciezkie, a tak naprawde uzeranie sie z doroslymi ludzmi np. pracujac w sklepie wcale nie jest lepsze i tu trzeba pracowac 8 godz. dziennie, a zarobki sa czesto nizsze niz nauczycieĺa. Wiec dlaczego tak narzeka sie na tą prace? Niby zwalniaja nauczycieli a ja znam osobe ktora znalazla taka prace bez zadnego doswiadczenia i bez wysylania setek cv, a takze bez znajomosci.

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Kamila86 » 2014-08-26, 19:24

Dawid, pracy nauczyciela nie zrozumie nikt dopóki nie popracuje w szkole. Można by dyskutować, ale to nie ma sensu.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: haLayla » 2014-08-26, 19:27

dawid132, błąd leży gdzie indziej. To nie nauczyciele mają za dobrze. To ci ludzie, którzy pracują za 6 zł/h mają źle. I to im należy podnieść stawkę, a nie innym obniżyć.
<3

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Melizabeth » 2014-08-26, 20:34

Chciałam zauważyć, że 12/18 etatu nie oznacz pracy 12 godzin w tygodniu. Owszem, "przy tablicy" pracuje się wtedy 12 godzin, ale jest jeszcze praca, której nie widać: przygotowanie lekcji, materiałów, kserowanie, sprawdzenie testów, prac domowych, zebrania, rady. Tak naprawdę mamy płacone za 40-godzinny tydzień pracy - i mniej więcej tyle pracujemy.
Czytałam gdzieś (może i tu na forum), że chciano wprowadzić rozliczanie godzinowe nauczycieli, "w zeszytach" mieli zapisywać ile pracują. Nawet w którymś regionie tak zrobiono. I się wycofano z pomysłu, bo wyszły nadgodziny.

psyikoty
Posty: 106
Rejestracja: 2014-06-07, 15:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: psyikoty » 2014-08-26, 20:36

no ja dzisiaj w pracy od 8 do 15, a potem praca w domu, właśnie skończyłam. W życiu nie widziałam wypłaty większej niż 2 200. I to w super dobrym miesiącu, mianowanie, pełny etat.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Melizabeth » 2014-08-26, 20:46

dawid132 pisze: A nauczyciele mają umowe o prace, prawie 2 miesiace urlopu, duzo wolnego na swieta i za to wszystko dostaja pensje! (...) A wiele osób zarabia miesiecznie tyle samo, musza pracowac po 40 godz. w tygodniu, urlopu maja najwyzej 26 dni i trudno sie o niego doprosic. Swieta to tylko 2 dni, a zaraz potem trzeba isc do pracy i jadac na wakacje pociagiem kupuje bilet normalny.


Pocieszę cię: już rząd się zajął długimi urlopami, będziemy siedzieć w szkole. Nawet i bez dzieci, bo czemu nie - ważne, że nie będzie wolnego.
Ja też kupuję bilet normalny - zniżka jest, jak sobie wykupisz legitymację.
Co do umowy o pracę - w całej budżetówce chyba nie da się umowy-zlecenia mieć, więc nie tylko nauczyciele tak dobrze mają. A i tak umowa często jest na rok. Co rok. Ja tak 4,5 roku pracowałam w jednej szkole. W innym zawodzie przynajmniej za 3 razem podpisywania na czas okreśnoly umowa ma byc na nieokreślony, w szkole - niekoniecznie.

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Kamila86 » 2014-08-26, 21:25

Melizabeth pisze: jest jeszcze praca, której nie widać: przygotowanie lekcji, materiałów, kserowanie, sprawdzenie testów, prac domowych, zebrania, rady.

Tak jak napisałaś - nikt tego z boku nie widzi. Nas widzą jak wychodzimy o 13,14,15 ze szkoły i wolne.
Jeszcze można dodać bezpłatne godziny karciane, społeczne, przygotowywanie insenizacji, przedstawień, chodzenie na szkolenia, konferencje metodyczne, wywiadówki, robienie gazetek. - nikt tego nie widzi, to się samo robi.

Kiedyś pracowałam w firmie, fakt w domu byłam po 16, ale do wieczora miałam luz, wolne. Weekendy wolne. Teraz? Siedzę do wieczora nad lekcjami i innymi szkolnymi rzeczami. Jeszcze nie miałam niedzieli całkowicie wolnej.


Wróć do „Pogaduszki”