Gry i zabawy na swietlicy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

świetliczanka
Posty: 152
Rejestracja: 2007-10-11, 21:00

Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: świetliczanka » 2007-10-11, 21:36

Bardzo proszę o wpisywanie ciekawych pomysłow organizowania dzieciakom czasu na świetlicy..nieraz już czlowiek nie wie, co może jeszcze im zapodać fajnego.
Ja ze swojej strony też podzielę się pomysłami, ale może jutro, bo już śpiąca jestem,a jutro na 7.45 do pracy :D Miał byc basen, a będą skrócone lekcje,.

[ Dodano: 15 Październik 2007, 16:29 ]
Pomysły:
1. Zajęcia plastyczne z użyciem jesiennych liści

Kładziemy liść pod kartką, dokładnie rysujemy kredką aż cała faktura liścia (razem z nerwami) odbije sie na kartce
Dzieci malują liscie na rózne kolory

2.
[color=green]
[/color]

Katarzyna Guzy
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-21, 17:20

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Katarzyna Guzy » 2007-10-21, 17:30

Jesienne stworki:
Wycinamy dużą ilość liści w różnych kształtach(np.wg wykrojów"Mały artysta" lub swojego pomysłu). Dzieci kolorują je pastelami. Potem na dużym formacie papieru przylepiają listki nadając im kształt ludzików zwierząt,itp. Mogą dorysowywać włosy, oczy, tło.

SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Origami choinka

Postautor: SiTeK » 2007-11-04, 17:02

Składamy tzw. Niebo-piekło z karteczek A4, A5 i troszkę mniej niż A5.
Wkładamy/wklejamy jedno w drugie z zachowaniem dystansu ok 1 cm. tzn w największe wkładamy troszkę mniejsze a w nie jeszcze mniejsze. Oczywiście zaczynamy od góry czyli najmniejsze wkładamy w średnie potem wszystko w największe. tworzy nam sie cos na kształt choinki pagody. Naklejamy kolorowe ozdoby (bombki), gwiazdkę wycinamy pasek papieru sklejamy w kółko nacinamy na krzyż cztery szczelinki w które wkładamy choinki. Tworzy się stojaczek. Możemy tez powiesić za gwiazdkę.

Kolory oczywiście choineczka zielona, stojaczek brązowy.


Jak na każdej świetlicy i wy na pewno dysponujecie niekompletnymi puzzlami.
Składamy kartkę A4 na pół (nie rozrywamy), z jednej połówki (A5) wycinamy ramkę o grubości ok. 2 cm.
Naklejamy w różnej konfiguracji puzzle (niespasowane) dwie warstwy.
Sklejamy dwie krawędzie (długa i krótka) połówek. Powstaje nam ramka Puzzlowa do zdjęć, pocztówek itd. Ja jeszcze proponuje naklejenie wyciętych literek.

Powodzenia
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Proponuję konkursy !

Postautor: Piotr » 2007-11-04, 19:26

Na początku roku szkolnego należy zapowiedzieć konkursy "Na najładniejszy zeszyt przedmiotowy" :
(opis) zbieramy zapisane zeszyty i zaklejamy dane właściciela- na zewnątrz numer kodujący i znany komisji .W czasie szkolnego zebrania rodziców (tzw. wywiadówki ) dajemy kartki ,które rodzice wkładają do tego zeszytu , który przypadł im do gustu. Po spotkaniu rodziców komisyjnie podsumowujemy konkurs. Pamiętajmy , aby zeszyty były pogrupowane przedmiotami , ale bez klas (klasy V - osobno, VI - osobno). Termin najbliższy to półroczne spotkanie. Powtórzenie w maju. Ważna jest oprawa podsumowania - np. apel szkolny .

[ Dodano: 4 Listopad 2007, 19:32 ]
Podsumowanie pozytywów minionego semestru :

[a] uczeń z najlepszą średnią z prac klasowych (w minionym semestrze ; za cały rok) :
* z języka polskiego ,
* z matematyki .

W podsumowaniu ładny plakat ze zdjęciami wymienionych uczniów (opieka w świetlicy gwarantuje , że na plakacie nie będzie "twórczości") .

[ Dodano: 4 Listopad 2007, 19:42 ]
Konkurs na "Mistrza warcabów w miesiącu ... " :

Należy co miesiąc zebrać chętnych i prowadząc ewidencję meczów OGŁASZAĆ Mistrza miesiąca ... .

Dyrekcja Szkoły winna zadbać o wręczanie dyplomów (koszt dyplomu to sprawa groszowa) - uroczyste wręczanie tworzy naturalne środowisko "uzdolnionych w ... lub chętnych do ... .

W maju można zorganizować TURNIEJ MISTRZÓW WARCABOWYCH .

By dać szansę wszystkim chętnym należy stworzyć LOŻĘ MISTRZÓW , aby ci nie "kosili" średniaków. Mistrz minionego roku na apelu szkolnym wręcza dyplomy wraz z przedstawicielem dyrekcji szkoły (może być nim nauczyciel kultury fizycznej ) i przedstawicielem Komitetu Rodzicielskiego . Znam środowiska , że szybko "wyrastają" sponsorzy nagród rzeczowych .

monika lis
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-25, 19:14

robienie kawitów z lisci

Postautor: monika lis » 2007-11-06, 18:42

mozna pozbierac liscie najlepiej z drzewa orzech i zwijac tak w kształt rózy moja coitka tak robiła piekne kawiaty.

organoleptyk
Posty: 7
Rejestracja: 2008-06-11, 11:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: organoleptyk » 2008-07-25, 13:31

Podzielę sie z wami jednym z moich ciekawszych pomysłów, który bardzo spodobał się dzieciakom. Przez okres 2 miesięcy dzieci wykonywały prace plastyczne różnymi technikami. Najciekawsze z nich zostały wywieszone na gazetce w celu zorganizowania aukcji. Każde z dzieci otrzymało "pieniążki" patyczki i licytowało prace, które najbardziej mu się podobały. Wygrywał ten kto wylicytował pracę za największą liczbę patyczków. Osobom, którym zabrakło patyczków odpadały z licytacji. Nagrodzone zostały te dzieci które były autorami najwyżej wylicytowanych pracy, jak i te które prace kupiły za najwyższą "cenę". Zabawa budziła dużo emocji i nauczyła dzieci gospodarować środkami pieniężnymi. Salę przystrojono mniej więcej tak jak wygląda to na prawdziwej aukcji.

W świetlicy praktykuję również pocztę świetlicową. Dzieci piszą do siebie listy. Dwa razy w tygodniu odbieramy taką pocztę. Każdy list musi zawierać adresata, nadawcę. W ten sposób dzieci okazują sobie sympatię, a także wyjaśniają nieporozumienia.

justys_KA
Posty: 13
Rejestracja: 2009-03-03, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: justys_KA » 2009-03-08, 19:22

Sprawdziła się u nas ostatnio zabawa "Opowiedz mi o..."

Na arkuszu szarego papieru rysujemy (wychowawca) plansze taj jak np. w grzybobraniu - start, droga gry i meta (z tym, że na mecie może być strzałka powrotna i gra toczy się dalej. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacji gdy udział bierze duża ilość dzieci). Każda kratka to jeden temat do opowiadania. Mogą to być np. takie tematy: mój ulubiony piosenkarz, wymarzony dom, najszczęśliwszy dzień w życiu, działanie matematyczne, ćwiczenie ruchowe itp. Tematy dopasowujemy my do potrzeb zajęć. Dzieci siadają wokół planszy, rzucają kostką i jadą pionkiem po "trasie", na jakim temacie się zatrzymają o tym opowiadają. Dzieci uczą się przy okazji słuchać siebie nawzajem. :D

świetlik
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-21, 11:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: podkarpackie

Gra w ping-ponga

Postautor: świetlik » 2009-07-21, 12:17

Ja proponuję grę w ping - ponga na świetlicy, łączymy dwa stoły, ustawiamy siatkę z klocków i już mozna grać. Sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy na świetlicę przychodzi starsza klasa na zastępstwo i nie ma co z nimi zrobić :)

świetliczanka
Posty: 152
Rejestracja: 2007-10-11, 21:00

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: świetliczanka » 2010-01-23, 08:15

niestety u mnie dyrekcja zabraniała wykorzystywania stołów do ping-ponga..a szkoda

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Andulencja » 2010-01-23, 09:05

A moi uwielbiają grać w magnesy. Kiedyś (jak byłam mała) to moje rodzeństwo namiętnie grało w kapsle. Ja to teraz uwspółcześniłam. Na podłodze kredą rysuje się trasę (ja to robię na korytarzu - bo więcej miejsca) z zakrętami, przewężeniami, wyspami. Długość zależy od wieku grających i ich doświadczenia. Zresztą teraz to oni sami już sobie tę trasę tworzą. Wręczam im duże okrągłe magnesy, które kiedyś ozdobili i poprosili o nieniszczenie ich ozdób, i zaczynają grać. Nie można wyjść za linię trasy, można wybijać przeciwnika (zaczyna on od początku), trzeba jak najszybciej ukończyć trasę.
Mam świetlicę tylko 1raz w tygodniu (jako 19 godzina) i dzieciaki czekają na mnie i te magnesy za każdym razem. Jest to zabawa dla 3 - 6 osób, ale zawsze są też widzowie :D
trasę można też wyrysować na szarym papierze, ale tę na podłodze można modyfikować. A potem tylko mokra ścierka i na podłodze nie ma śladu.
W magnesy grają chłopcy, dziewczyny, maluszki (kl I-III) i gimnazjaliści - często w drużynach mieszanych :D

agatioszka
Posty: 39
Rejestracja: 2010-08-16, 11:06
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

ZABAWY NA ŚWIETLICY

Postautor: agatioszka » 2011-09-19, 10:09

Witam
Od jutra zaczynam pracę w świetlicy. Będą tam dzieci od półtora roku do 14 lat. Godzin z nimi będę miała 5 dziennie. Bardzo bym prosiła o rady co z taką grupką można by robic. To nie jest jedna grupa wiekowa ale kilka. Bardzo bym prosiła o jakieś pomysły jak im można zorganizowac czas by się nie nudziły. Najbardziej boję się tych maluszków, bo na nie trzeba miec cały czas oko, a w tym samym czasie trzeba cos robic ze starszymi.... :-(

Verbin
Posty: 34
Rejestracja: 2011-10-17, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Verbin » 2011-10-17, 20:44

Andulencja-czy mogłybyś przypomnieć jak mają poruszać się magnesy czy kapsle po wyznaczonej trasie?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Andulencja » 2011-10-19, 18:02

Kapsle/magnesy mają poruszać się po wyrysowanej trasie. Dzieciaki pstrykają palcami (palec wskazujący o kciuk (jejku, jak to wyjaśnić?!) - robisz gest OK (kółeczko z kciuka i palca wskazującego) - kciuk hamuje, ale wskazujący wystrzeliwuje z kciuka trafiając w magnes (używam dużych, bo cięższe i stabilniejsze). Magnes nie może wypaść z trasy, ani wpaść na przeszkodę - wraca wtedy na poprzednie miejsce lub start - zależy od uzgodnień.

Verbin
Posty: 34
Rejestracja: 2011-10-17, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Verbin » 2011-10-19, 18:12

Andulencja-dzięki,a tłumaczenie jak wygląda pstrykanie bylo superowe :D .Muszę coś wymyślać na świetlicę,a magnesy mam to będzie jak znalazł :wink:

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Gry i zabawy na swietlicy

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-10-26, 10:43

Pamiętam,że w naszej świetlicy świetnie funkcjonowały piłkarzyki i stół do ping-ponga wiec to dobry kierunek aby jakoś umilić dzieciom pobyt. Dodatkowo różne gry planszowe,może ciekawe filmy na dvd? Niekoniecznie edukacyjne.


Wróć do „Świetlica”

cron