Dziewczyna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim/umiark

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Agnieszka_
Posty: 9
Rejestracja: 2012-04-25, 19:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Dziewczyna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim/umiark

Postautor: Agnieszka_ » 2013-02-22, 19:44

W świetlicy z którą jestem związana podopieczną jest dziewczynka uczęszczająca do szkoły specjalnej. Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim lub umiarkowanym - nie pamiętam w tej chwili :/ Chodzi do szkoły specjalnej- nie umie jednak podstaw ani nie zna liter, ani cyfr o jakichkolwiek grafomotorycznych sprawach nie wspominając.

I teraz moje pytanie: czy jest jakikolwiek sens żeby uczęśzczała do takiej szkoły? Czy nie lepsza byłaby szkoła nie idąca podstawą programową typu ośrodka szkolno-wychowawczego?

Nie znam się na tym, a widzę, że dziewczynka sobie nie radzi

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziewczyna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim/umiark

Postautor: linczerka » 2013-02-22, 20:21

Agnieszka_ pisze:Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim lub umiarkowanym

Istotna różnica
Agnieszka_ pisze:Chodzi do szkoły specjalnej- nie umie jednak podstaw ani nie zna liter, ani cyfr o jakichkolwiek grafomotorycznych sprawach nie wspominając.

Ma prawo.
Agnieszka_ pisze:czy jest jakikolwiek sens żeby uczęśzczała do takiej szkoły

Tak!
Agnieszka_ pisze:Czy nie lepsza byłaby szkoła nie idąca podstawą programową typu ośrodka szkolno-wychowawczego?

Nie. Wiesz cokolwiek na temat działania tych ośrodków i "podstawy programowej"?
Nie znam się na tym, a widzę, że dziewczynka sobie nie radzi

Poczytaj o nauczaniu w szkołach specjalnych. Chyba na świetlicy nie chcesz uczyć jej literek??? :roll: Czytałaś jej orzeczenie?
Osobiście jestem oburzona. Pytasz o rozwiązania nie znając nawet stopnia upośledzenia dziewczynki. To co Ty robisz z tym dzieckiem na świetlicy?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dziewczyna z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim/umiark

Postautor: dora8201 » 2013-03-05, 14:05

linczerka pisze:Poczytaj o nauczaniu w szkołach specjalnych. Chyba na świetlicy nie chcesz uczyć jej literek??? :roll:


eh wcale bym się nie zdziwiła... niestety zdarza się to tak często, że ja już nie wiem czy się śmiać czy płakać... osobiście mam kilka takich "ambitnych" nauczycieli prowadzących rewalidacje - ostatni przykład - nauczycielka narzeka, że chłopiec 7-letni z upośledzeniem umiarkowanym nie jest w stanie 3 rok nauczyć się alfabetu i zaraz w tym samym zdaniu, że przychodzi taki brudny, umazany, z gilem do pasa... tłumaczę 2 tydzień, że zamiast uczyć go literek czy cyferek powinna wziąć go za rękę do łazienki i uczyć go myć ręce, buzie, wycierać nos itp... ale to jak grochem o ścianę

drugi przykład, chłopiec 17-letni upośledzony też w st. umiarkowanym (nie czyta, nie pisze, nie liczy, potrafi odwzorować swoje imię) , pani od rewalidacji przychodzi dumna pochwalić się, że postanowiła nauczyć go wartości pieniądza - wycina mu kartki i pisze na tym 20zł, 10zł, 5zł!!!

Osobiście jestem oburzona. Pytasz o rozwiązania nie znając nawet stopnia upośledzenia dziewczynki. To co Ty robisz z tym dzieckiem na świetlicy?


o, to, to!!!


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”