Trzynastka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trzynastka

Postautor: iluka » 2012-12-22, 12:32

Tak.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: Trzynastka

Postautor: yoda79 » 2013-01-21, 17:37

Czy zmieniły się przepisy?
Pracuję w nowej szkole od 1 września (umowa standardowo do 31 sierpnia) i w piątek zostałem poinformowany,że nie otrzymam 13 za te 4 miesiące, gdyż nie przepracowałem 6 miesięcy. Dziwi mnie to o tyle,że w innej szkole nie było z tym problemu.
zmieniło się coś?

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: tecumseh » 2013-01-22, 11:17

Yoda79,

nie zmieniły się, jestem w tej samej sytuacji i 13-tkę otrzymam (przynajmniej tak mi zapowiedziano w księgowości)
I Zawsze wcześniej też otrzymywałem w następnym roku za 3/4 miesięca , jak rozpoczynałem we wrzesniu czy w październiku ( w kolegium językowym) pracę.

P.S. Ja mam pytanie, czy już otrzymujecie 13-tki?Bo w dwu szkołach, gdzie pracuję, mają być dopiero w marcu, ale z 3-ciej szkoły, gdzie już mnie niestety nie ma, 13-tkę zawsze dostawałem w styczniu/lutym i się zastanawiam kiedy mi wpłacą.
Szczególnie że mnie dopadł kryzys i długi:)

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Trzynastka

Postautor: creative » 2013-01-22, 22:04

tecumseh pisze: Ja mam pytanie, czy już otrzymujecie 13-tki?Bo w dwu szkołach, gdzie pracuję, mają być dopiero w marcu, ale z 3-ciej szkoły, gdzie już mnie niestety nie ma, 13-tkę zawsze dostawałem w styczniu/lutym i się zastanawiam kiedy mi wpłacą.


W mojej szkole 13-tka wypłacana jest zawsze nie wcześniej niż w marcu. I o ile dobrze pamiętam na pewno nie są to pierwsze dni marca, bardziej końcówka.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: tecumseh » 2013-01-23, 16:56

Na szczęście dziś już otrzymałem,
w innych dwu szkołach faktycznie dopiero końcem marca.

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: Trzynastka

Postautor: yoda79 » 2013-01-28, 12:49

No i nie otrzymałem za 4 miesiące, ci co pracowali rok otrzymali pieniądze w środę, co mam zrobic?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trzynastka

Postautor: iluka » 2013-01-28, 14:07

„Trzynastka” przysługuje pracownikowi po przepracowaniu u danego pracodawcy roku kalendarzowego.

Przepisy ustawy regulują przypadki, w których jest możliwe nabycie prawa do „trzynastki” mimo przepracowania przez pracownika u danego pracodawcy krótszego okresu niż rok kalendarzowy. Są to następujące przypadki:

• gdy okres pracy wynosił co najmniej 6 miesięcy (pracownik nabywa wówczas prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu);

gdy okres pracy jest krótszy niż 6 miesięcy w sytuacji:

- nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym);
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: Trzynastka

Postautor: yoda79 » 2013-01-28, 14:13

No i ja ten warunek spełniam,ale nie otrzymałem pieniędzy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Trzynastka

Postautor: edzia » 2013-02-13, 16:18

yoda79 pisze:No i ja ten warunek spełniam,ale nie otrzymałem pieniędzy.
Powinieneś otrzymać. Zwróc się o wypłatę pisemnie.

Ada$ko
Posty: 4
Rejestracja: 2013-02-20, 15:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trzynastka

Postautor: Ada$ko » 2013-02-20, 15:23

Witam,
jeżeli nie ten dział to przepraszam.
Nurtuje mnie jedna sprawa. Czytałem cały temat i nie wiem czy wyciągnąłem poprawne wnioski.
Pracowałem w gimnazjum na zastępstwie z nauczycielkę na urlopie macierzyńskim od 9 grudnia 2011 do 29 czerwca 2012 roku(kilka umów, ale ciągłość zatrudnienia zachowana). Zastanawiam się czy w takim przypadku przysługuje mi prawo do trzynastki, bo księgowość w szkole powiedziała, że przysługuje tylko w przypadku zatrudnienia od 1 września do 31 sierpnia, czyli w moim nie.
Według mojej interpretacji postów powinno mi przysługiwać prawo do trzynastki, jeżeli się mylę to proszę o wyjaśnienie dlaczego.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trzynastka

Postautor: iluka » 2013-03-03, 01:26

Zwróc się o wypłatę pisemnie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Karmelowa
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-14, 17:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: Karmelowa » 2013-03-14, 18:03

Mam pytanie odnośnie trzynastki.
Od 1 września 2011 do 30 czerwca 2012 byłam zatrudniona w jednej szkole X (rok szkolny, umowa na zastępstwo, pełen etat, wszystkie dni byłam obecna, nauczyciel stażysta). W trakcie pracy w tej szkole X dostałam w lutym 2012 r. "trzynstkę" w wysokości około 550zł.
Przez wakacje pracy nie miałam (dostałam ze szkoły świadczenie urlopowe - tak się to chyba nazywa).
Od 1 września 2012 do teraz mam pracę na zastępstwo w innej szkole Y (dopóki pani nie wróci, no ale do końca czerwca to zastępstwo mam pewne). Właśnie wpłynęła mi trzynastka z tej szkoły Y (640zł).

W związku z tym mam pytanie, czy dostanę jeszcze trzynastkę ze szkoły X?

Pytam, ponieważ koleżanka była w takiej samej sytuacji i powiedziała mi, że ona dostała normalnie trzynastkę ze szkoły Y i do tego trzynastkę ze szkoły X (wiadomo to takie kwoty rzędu 550- 600zł z każdej placówki, ale szczerze powiedziawszy liczy się dla mnie w tej chwili każdy grosz).

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Trzynastka

Postautor: tecumseh » 2013-03-15, 23:54

Karmelowa,

powinnaś dostać.
Ja w tej samej sytuacji (praca na zastępstwo od 1 X 2011 do 30 VI 2012) dostałem 13-tkę z danej placówki i za 3 miesiące 2011 roku i za pół roku w 2012.
A czas jest do końca marca na zapłacenie 13-tki, też czekam jeszcze na jedną, już, niestety, ostatnią:)

Karmelowa
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-14, 17:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trzynastka

Postautor: Karmelowa » 2013-03-22, 21:03

tecumseh pisze:Karmelowa,

powinnaś dostać.
Ja w tej samej sytuacji (praca na zastępstwo od 1 X 2011 do 30 VI 2012) dostałem 13-tkę z danej placówki i za 3 miesiące 2011 roku i za pół roku w 2012.
A czas jest do końca marca na zapłacenie 13-tki, też czekam jeszcze na jedną, już, niestety, ostatnią:)


Pan z Wydziału Edukacji powiedział tak samo jak zadzwoniłam z pytaniem. Wytłumaczył mi, że pracując na zastępstwo powinnam dostać 13-tkę za te pół roku bo byłam zatrudniona zgodnie z organizacją pracy szkoły więc nie dotyczy mnie okres 12 miesięcy i jeśli byłabym zatrudniona nawet na krótszy okres to mi się to należy. A jeśli jej nie dostanę to mogę iść do sądu i wygrać bez problemu bo mi się należy i już. W szkole natomiast powiedziano mi, że mi się nie należy 13-tka ponieważ, nie przepracowałam całego roku, czyli 12 miesięcy (czyli według nich powinnam pracować do 31 sierpnia, no ale, ponieważ umowa była na czas zastępstwa do 30 czerwca to 13-tki nie dostanę).

Co mogę w tej sprawie zrobić? Zadzwonić jeszcze do szkoły, prosić o jakieś pismo z uzasadnieniem? Poczytałam trochę w internecie i powinnam ją otrzymać. Takie zdanie w pewnej strony:
Z tego względu należy stanąć na stanowisku, że przyjmowanie założenia, iż „organizacja pracy szkoły” jest tożsama z „rokiem szkolnym” jest nieprawidłowe, ze względu na szerszy charakter tego pierwszego pojęcia. Ponadto Karta Nauczyciela umożliwia zatrudnianie nauczycieli także w trakcie roku szkolnego (a więc również po 1 września) i jest to również zatrudnienie powstałe na skutek potrzeby wynikającej z organizacji pracy szkoły (np. art.10 ust.7 KN). W związku z tym zatrudnienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego na zastępstwo nieobecnego nauczyciela, jest zatrudnieniem nawiązanym zgodnie z organizacją pracy szkoły, i dlatego do stosunku pracy takiego nauczyciela stosuje się treść art.2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym… uprawniającym do tzw. 13-tki (oczywiście w wysokości proporcjonalnej do okresu faktycznie wypracowanego), mimo nieprzepracowania co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym u danego pracodawcy.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Trzynastka

Postautor: iluka » 2013-03-23, 13:02

Karmelowa pisze:Co mogę w tej sprawie zrobić? Zadzwonić jeszcze do szkoły, prosić o jakieś pismo z uzasadnieniem?

Pismo do szkoły z prośbą o uzasadnienie odmowy /pp/ NA PIŚMIE!!
Z pismem odmownym do prawnika ...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron