Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

dawid132
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-28, 11:56
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: dawid132 » 2012-04-24, 14:41

Czy po ukończonych studiach na kierunku Ekonomia, specjalność: ekonomika gospodarki żywnościowej i ukończeniu przygotowania pedagogicznego będę mógł uczyć tylko przedmiotów zawodowych, czy także np. Podstaw Przedsiębiorczości w liceum?

ardenss
Posty: 6
Rejestracja: 2010-04-07, 17:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ardenss » 2013-03-01, 11:40

Witam,
potrzebuję testy do egzaminu zawodowego na kierunku Technik prac biurowych. Proszę o pomoc!

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: kirlan » 2013-03-12, 18:04

A ja szukam tych dla zawodu Florysta (teoretyczny i praktyczny / testy i zadania).
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2013-03-13, 13:39

Szukaliście na stronie CKE lub którejś OKE?

MARO2
Posty: 3
Rejestracja: 2013-02-19, 23:03
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: MARO2 » 2013-03-18, 20:59

Witam serdecznie,
jestem na forum nowa i mam kilka pytań. Mam ukończone studia inżynierskie z towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz magisterskie z zarządzania i inżynierii produkcji (również na Uniwersytecie Ekonomicznym). Od października chcę rozpocząć 3 sem. podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego. Czy z takimi kwalifikacjami będę mogła ubiegać się o pracę nauczyciela przedmiotów zawodowych (takich jak: podstawy ekonomii, dział. przedsiębiorstwa w gosp. rynkowej, marketing, organizacja reklamy, elementy towaroznawstwa). Całe studia (z racji uczelni) miały charakter ekonomiczny. Miałam takie przedmioty jak makroekonomia, mikroekonomia, rachunkowość, badania rynkowe, marketingowe itp.(i to w dość szczegółowym wydaniu). Jednak cały czas się zastanawiam czy moje studia dają kwalifikację o ubieganie się pracy w zawodzie nauczyciela tych przedmiotów. Czy w ustawie jest cały czas wzmianka o ukończeniu studiów zbliżonych do nauczanego przedmiotu? Rozumiem, że interpretacja "zbliżoności" kierunku studiów tkwi już po stronie dyrektora szkoły? Czy są może jakieś bardziej szczegółowe wytyczne pomagające zinterpretować ten zapis w ustawie?

Nauczanie jest moją pasja i wydaje mi się, że najważniejsze w pracy w szkole jest to, aby wykonywali ją ludzie którzy czerpią z tego przyjemność i satysfakcje :)
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bądź kontakt od osoby uczącej przedmiotów ekonomicznych, która mogłaby się wymienić doświadczeniami w tym zakresie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2013-04-01, 22:12

MARO2 pisze:Czy w ustawie jest cały czas wzmianka o ukończeniu studiów zbliżonych do nauczanego przedmiotu? Rozumiem, że interpretacja "zbliżoności" kierunku studiów tkwi już po stronie dyrektora szkoły? Czy są może jakieś bardziej szczegółowe wytyczne pomagające zinterpretować ten zapis w ustawie?
Już nie. Od 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, poczytaj:

§2. 1.Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2.Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.


http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2009-50-400

MARO2
Posty: 3
Rejestracja: 2013-02-19, 23:03
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: MARO2 » 2013-04-05, 19:34

Bardzo dziękuje za informacje !

gregory89
Posty: 1
Rejestracja: 2014-06-12, 12:53
Kto: student
Lokalizacja: opolskie

ZiIp nauczyciel

Postautor: gregory89 » 2014-06-12, 13:02

Witam, mam do Państwa pytanie:

Mam tytuł mgr inż. z Zarządzania i Inżynierii Produkcji "Specjalizacja Zarządzanie Logistyką"

W czasie studiów dawałem korepetycje z różnego rodzaju przedmiotów, i tak się zacząłem zastanawiać o wybraniu ścieżki zawodowej: nauczyciel.

W czasie studiów nie ukończyłem przygotowania pedagogicznego więc to będzie trzeba nadrobić.

Jednak nasuwają mi się inne pytania do głowy:

Jakich przedmiotów można uczyć w szkole po tym kierunku studiów?
Tylko przedmioty zawodowe i to w wąskiej grupie?

Pozdrawiam!

monika6gl
Posty: 11
Rejestracja: 2010-03-07, 16:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: monika6gl » 2014-06-16, 09:43

Witam,
W szkole będziesz mógł nauczać przedmiotów wyłącznie zawodowych, zgodnych z Twoim wykształceniem, zgodnych z kierunkiem studiów.
Pozdrawiam
Monika

alenaw
Posty: 8
Rejestracja: 2015-08-08, 22:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: alenaw » 2015-08-10, 22:33

Witam :)
od 1 września zaczyna pracę w technikum jak nauczyciel(stażysta) przedmiotów zawodowych głównie związanych z logistyką. Dostałam 1 i 2 klasy. :lol: nie mam zielonego pojęcia jak mam się przygotować do lekcji :( pomocy :!: :?:

alenaw
Posty: 8
Rejestracja: 2015-08-08, 22:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: alenaw » 2015-08-11, 23:40

A może ktoś pracował na programach typu LOMAG i CARTALL TRUCK i może coś o nich powiedzieć?

Asiaroman
Posty: 1
Rejestracja: 2016-09-21, 23:48
Kto: student
Przedmiot: Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Asiaroman » 2016-09-21, 23:56

Witam, chce być nauczycielem... i to bardzo. Potrzebuje Waszej pomocy. Ukończyła studia na pozuomie inzyniera, a dokładniej architekturę i urbanistyke. Uczęszczam na podyplomowke z pedagogiki oraz studia mgr z edukacji wczesnoszkolnej.
Chciałabym uczyć przedmiotów zawodowych,ale jest kilka ale....
- brak tytułu mgr
-brak doświadczenia zawodowego w architekturze
To chyba dwa kluczowe...
Więc czy mam szanse pracy w szkołach typu technikum, policealne? Jeśli tak to jakich przedmiotow, a jak nie wiecie to powiedzcie gdzie i jak to sprawdzić.

amminggo
Posty: 3
Rejestracja: 2016-10-25, 12:44
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka, Fizyka, Biologia, ...
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: amminggo » 2016-10-25, 12:45

Jeżeli nie masz tytułu to nie wiem czy mozesz.

ruda79
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-03, 21:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ruda79 » 2018-08-13, 12:51

Witam będą od września nauczycielem praktycznej nauki zawodu,czy może mi ktoś pomóc jak napisać plan pracy roczny według podstawy programowej lub podać mi przykłady bo nie wiem jak do tego się zabrać!!!


Wróć do „Przedmioty zawodowe”

cron