praca w klasach łączonych

prośby o namiary na plany wynikowe, konspekty i inne materiały

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

praca w klasach łączonych

Postautor: Basiek70 » 2013-07-10, 13:36

jestem ciekawa, czy ktoś na forum pracuje w takich klasach albo ma doświadczenia wcześniejsze
sporo młodych nauczycieli zwraca się do mnie z prośbami o pomoc w rozwiązaniu codziennych problemów praktycznych, związanych z pracą w klasie łączonej, bo w takich im przyszło pracować
nie wiem, czy to reguła, ale wszystkie przypadki, z jakimi się zetknęłam, to stażyści, którzy dostali taką właśnie klasę, nie mają doświadczeń i podwójnie się boją
w sumie - nie dziwię się
radzę na ile mogę i potrafię, ale brakuje mi doświadczeń, więc może ktoś się podzieli nimi?
wiem, bardzo wakacyjny wątek :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: malgala » 2013-07-13, 20:59

Basiek, przed wiekami pracowałam.
Kiedyś opiszę jak to wyglądało.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-07-14, 21:06

Łączenie klas to realne zmniejszanie czasu przeznaczonego na realizację przedmiotu. Jeśli na matematyce można jeszcze jakoś realizować większość treści wspólnie, tak na historii, biologii itp jazda jest nieziemska. Nie mam osobistych doświadczeń, ale opowieści ludzi, którzy tak pracowali/ują są wymowne.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: linczerka » 2013-07-14, 21:28

Pracowałam w klasach łączonych kilka lat. Ale nie łączono klas starszych. I z II i III z IV lub pierwsza wyłączona i łączona II z III.
Łączyłam treści podobne tematycznie. Najpierw solidnie przetrawiłam programy. Sporo mi to pomogło. Ale były i takie treści, których w żaden sposób nie mogłam "scalić" choć w jakimkolwiek stopniu. Dlatego lekcje te były przeprowadzane w przeróżny sposób. Trudnością było wykorzystanie niektórych pomocy. Nagrania dźwiękowe przeszkadzały klasie pracującej cicho. To samo było z obrazem. Często wykorzystywałam metodę fiszek Freineta. Najgorzej było z treściami polonistycznymi, zwłaszcza z lekturami. Matematyka raczej nie stwarzała problemów przy realizacji.
Ciężko było.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: Basiek70 » 2013-07-17, 01:11

koleżanka miała klasę łączoną 1, 2 i 3; niestety, nie mam teraz z Nią kontaktu, ale miała takie doświadczenie zawodowe, w pierwszym roku pracy właśnie i pamiętam, ze ze zgrozą opowiadała, że znikąd pomocy, ze szukała gdzie się dało ale nie znalazła żadnych sensownych materiałów
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: iluka » 2013-07-17, 10:45

(Dz. U. Nr 22, poz. 181, z późn. zm.) W świetle przepisu § 8 pkt 10 rozporządzenia prowadzenie przez nauczycieli zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych uznaje się za pracę w trudnych warunkach. :)
Stosownie do art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Wysokość dodatku za warunki pracy na mocy art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy określa w regulaminie wynagradzania organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego. :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: kirlan » 2013-07-17, 19:14

Informatyczne zawodowe w policealnej to wyglądało u mnie tak że znajdowałem wspólną płaszczyznę tematyczną i omawiałem temat fff leżący na styku tematu eee dla semestru 3 i tematu gggg dla sem 4. Było mi stosunkowo łatwo bo wszystko się strasznie zazębia: strona programistyczna na użytkową i na system, te z kolei na sprzęt, sprzęty między sobą, programy między sobą, jądro systemu na powłokę i vice versa. Próbowałem też utworzenia dwu współpracujących zespołów: sem3 rozkminiał temat od strony która programowo jego dotyczyła , a sem4 od swojej i potem wspólnie dochodzili do meritum "tematu z pogranicza". Oba tematy przerobione a co ważniejsze słuchacze jarzą powiązania!!! (a to rzadko się udaje). No ale fakt: dla nauczyciela jest to praca w szczególnie trudnych warunkach, wręcz mordęga.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

ziutaiziutek
Posty: 6
Rejestracja: 2009-09-11, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: ziutaiziutek » 2013-08-14, 10:52

A jak to jest w wypadku, gdy n-le zdecydują się prowadzić część lekcji w ramach wolontariatu, żeby zajęcia nie były łączone?
Wygląda to tak: gmina połączyła 2 klasy. Ponieważ byłoby to ze szkodą dla dzieci, więc n-le będą wykonywać zajęcia albo w ramach 42 KN, albo w ramach wolontariatu. Czy wtedy też należy się dodatek za trudne warunki pracy?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: linczerka » 2013-08-14, 11:27

ziutaiziutek pisze:w ramach 42 KN

Nie mogą, patrz przepisy
ziutaiziutek pisze:Czy wtedy też należy się dodatek za trudne warunki pracy?

Nie, bo nie będzie łączonych klas.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-08-14, 13:59

Niech sobie jeszcze zapłacą. LUDZIE!

sztafka
Posty: 5
Rejestracja: 2013-05-22, 09:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

klasy łączone

Postautor: sztafka » 2013-08-16, 10:21

Witam

Chciałabym zapytać osoby (mające doświadczenie w prowadzeniu zajęć w klasach łączonych ) jak takie zajęcia przebiegają u was ?
Sama uczę w grupie klas ( 1, 2 i 3 ) - wszystkie klasy mają zajęcia z języka angielskiego w tym samym czasie, wszystkie klasy posiadają inne podręczniki a ja mam 45 minut by poprowadzić lekcje , nauczyć ich, zrealizować program.....
Nigdy wcześniej nie pracowałam w takim systemie, owszem miałam praktyki, dużo ćwiczeń na studiach ale były to praktyki w klasach pojedynczych tzn. nie łączonych a to spora różnica;-(.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: praca w klasach łączonych

Postautor: iluka » 2013-08-16, 14:41

Może byś się podpięła pod wątek:
praca w klasach łączonych
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Poszukuję ...”