opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-30, 07:35

suri83 pisze:Następnie samorządy klas spotykają się i wspólnie wybierają z opiekunem skład samorządu.
U nas samorząd szkolny jest wybierany w głosowaniu wszystkich uczniów. Poprzedza wybory kampania przedwyborcza kandydatów.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: suri83 » 2013-08-30, 07:40

U nas samorząd szkolny jest wybierany w głosowaniu wszystkich uczniów. Poprzedza wybory kampania przedwyborcza kandydatów.


U nas niestety ta forma się nie sprawdziła. Uczniowie wybierali "imprezowiczów", którym bliskie było tylko organizowanie dyskotek :mrgreen:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-30, 07:49

Początkowo i u nas tak było. Trzeba nad tym popracować.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: daughter » 2013-08-30, 19:09

Imć Profesór pisze:Swoją drogą, to u Was opiekuna SU nie wybierają uczniowie?

Już widzę ten raban podniesiony przez nauczycieli w mojej szkole, którzy pewnie broniliby się przed tym rękoma i nogami. A jak dyrekcja sama wybierze opiekuna to trzeba się z tym pogodzić. Jak w zeszłym roku zostałam uraczona tą przyjemnością, to od razu powiedziano mi, żebym sobie dobrała innych opiekunów, no i faktycznie- podzieliłam zadania i jakoś przeżyłam ten rok. Wszystko na początku wydaje się przerażające, ale faktycznie- roboty mniej niż z wychowawstwem.

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: kitek2013 » 2013-08-30, 19:14

daughter, u mnie tak samo. Te wybieranie u mnie w szkole też było na zasadzie, kto olewa nauczanie i stawia same dobre oceny i najczęsciej organizuje dyskoteki, a samorząd wcale nie działał. Od dwóch lat mamy porządnego opiekuna wybranego przez dyrekcję który organizuje rożne akcje.
Miau

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-30, 19:29

Samorząd uczniowski to doskonała ilustracja zjawiska, które ja nazywam pseudodemokracją. Ciało pozorne - ma pozorne uprawnienia i ma stymulować pozorną aktywność obywatelską.
Rozumiem. Co proponujesz?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-30, 21:07

Rozumiem. Ale co w zamian za likwidację?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 09:56

Basso profondo pisze:Samorząd uczniowski to doskonała ilustracja zjawiska, które ja nazywam pseudodemokracją. Ciało pozorne - ma pozorne uprawnienia i ma stymulować pozorną aktywność obywatelską.
Ja swoje dzieci proszę, żeby od tej corocznej szopki z "wyborami" do samorządu trzymały się jak najdalej.

Basso profondo pisze:Likwidację.


Czyli i od samorządu klasowe pewnie mają się trzymać z dala.
A pozwalasz im brać udział w klasowych, czy szkolnych inicjatywach, czy to też szopka?

Jaką formę "partnerskiej współpracy" i rozmowy widzisz między nauczycielami/dyrekcją, a uczniami?
Szczerze mówiąc, obstawiam, że żadną.;)

Jakiej demokracji dzieci nauczą się lepiej w harcerstwie?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-31, 10:37

Basso profondo pisze:Samorząd uczniowski tylko taką współpracę pozoruje.
Albo nie pozoruje. Harcerstwo też może pozorować. Wszystko zależy od ludzi.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 12:04

Basso profondo pisze:No ale właśnie tak jest dzisiaj. Nie ma żadnej "partnerskiej współpracy" między dyrekcją a uczniami. Samorząd uczniowski tylko taką współpracę pozoruje.


Skąd takie przekonanie? Basso? Gdzie to zaobserwowałeś?

Jak widziałbyś taką "partnerską współpracę"?

Basso profondo pisze:Co do harcerstwo, to prawo nie udaje, że ma ono w szkole jakieś decyzyjne uprawnienia. Czysta sytuacja.


Jakie decyzyjne uprawnienia prawo nadaje samorządowi uczniowskiemu?
Mam na myśli oczywiście nie statut wymyślony przez Ziutka z Kozich Bobków, który jest wyznacznikiem sytuacji w kraju dla publicystów z wpolityce.pl, ale Ty jako znawca prawa podstawę prawną zapewne w 10 sekund mi podasz.

Basso profondo pisze:Co do harcerstwo, to prawo nie udaje, że ma ono w szkole jakieś decyzyjne uprawnienia. Czysta sytuacja.


Ale istnieją decyzyjne uprawnienia w obrębie hufca, drużyny i zastępu. To jest ich środowisko, nie mieszaj.

Basso, tak samo prawo nie udaje, że komisja rewizyjna z fabryki śrubek ma decyzyjne uprawnienia w szkole.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 15:05

5. Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
1) prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
4) prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
5) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
6) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.


Jaki widzisz problem w przedstawieniu takich wniosków?

Odpowiedz wprost, czy w szkole w której pracujesz (nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie, czy w ogóle jesteś pracownikiem szkoły ... chyba, że mi to umknęło) samorząd nie może takich wniosków składać?

A jeśli tak jest, to czy to oznacza, że nie może w żadnej szkole i w związku z tym należy go zlikwidować?

Po drugie sądzisz naprawdę, że zasięgnięcie opinii godzi w prawa dyrektora? :wink:

7. Średnią ocen, o której mowa w ust. 2, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.


Co stoi na przeszkodzie, by komisja o taka opinię wystąpiła?

Basso profondo pisze:Większość przepisów ustawowych dotyczących samorządu to przepisy w praktyce martwe - nieprzestrzegane, omijane, wypaczane. Konia z rzędem temu, kto mi pokaże w Polsce chociaż jedną szkołę, w której same wybory do samorządu proceduralnie odbywają się z zachowaniem wszystkich zasad demokratycznego państwa prawnego.


Jeśli tak się dzieje, to czyja to wina?

Ustawodawcy, że stworzył złe przepisy, czy szkoły, gdzie po prostu nie korzysta się z tej możliwości?

Basso profondo pisze:Samorząd uczniowski to twór prawnie ułomny, a z punktu widzenia celów nauczania zbędny (te cele można osiągać inaczej, prościej, mniej formalnie). Dlatego likwidacja.


Basso, czy byłeś kiedykolwiek członkiem takiego samorządu, jego opiekunem, czy choćby jako nauczyciel danej szkoły obserwowałeś jego działania?

Bo ja tak i z moich obserwacji wynika zupełnie inny wniosek.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: koma » 2013-08-31, 15:46

Basso profondo pisze:Nie obserwuję u uczniów prawdziwej, autentycznej, niesterowanej potrzeby zrzeszania się w tej formie.

Jak również w harcerstwie, PCK, Caritasie, ministranturze czy kółkach zainteresowań.
Znak czasu.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 20:04

Basso profondo pisze:Jak z tobą można normalnie dyskutować? Jesteś tak mało precyzyjny, gdy padają namiary na konkretne przepisy, że polemika traci sens, bo przekręcasz cudze wypowiedzi. Ja o chlebie, ty o niebie.


Przecież zacytowałem Ci art. 55 pkt. 5, więc skąd nieprecyzyjność?

Prawo wyboru opiekuna. Potrafisz wskazać choć jeden przypadek, gdy samorząd uczniowski wbrew woli dyrektora zarządał skutecznie powierzenie roli opiekuna samorządu konkretnej osobie?

Basso, gdzie obserwujesz działania tych samorządów.

Ty na pewno nie pracujesz w szkole, to wiem.

Podczas kontroli kuratoryjnych?

Dlaczego unikasz odpowiedzi, czekasz az napiszę jakiś domysł i uderzysz w ton krytykujący jakieś osobiste wycieczki?

Ale cieszy mnie bardzo, że nie jesteś nauczycielem.

Basso profondo pisze:A merytoryczna ocena ich działalności? Wszystko, co robią pożytecznego, z powodzeniem można zrobić bez tej całej formalnej czapy organizacyjnej.


Ale bez tej "czapy" nie zmieniłoby sie nic. Nadal potrzebowaliby opiekuna, który wspierałby ich działania, podpowiadał im, a może i kierował.

Cóż takie złego się dzieje, że oficjalnie dzieci mają swojego przedstawiciela?

Poza oczywiście tym, że nie możesz znieść jakichś kombinacji prawnych, bo to tylko raczej cię ekscytuje.

Basso profondo pisze:Dla mnie też nie jest przypadkiem, że prawdziwe szkolne życie uczniów toczy się poza samorządem. Nie obserwuję u uczniów prawdziwej, autentycznej, niesterowanej potrzeby zrzeszania się w tej formie.


Bo samorząd to garstka społeczników, aktywistów, którzy dostają "mandat", by w imieniu wszystkich uczniów działać.
To nie jest 100% społeczności, może nawet nie 50% i zawwsze tak było, jest i będzuie i zresztą nie ma w tym nic złego.

Uczniowie chętnie biorą udział w niektórych działaniacvh organizowanych przez samorząd, a do innych podchodzą sceptycznie lub niechętnie, to też jest zupełnie naturalna rzecz.

Ale zdarza się robić wiele dobrego. Poprzez imprezy kulturalne, akcje charytatywne itd.

Ty byś wszystko w tej szkole chyba zlikwidował, bo skzoła ma nauczyć kilku przedmiotów, a resztę wykona harcerstwo KOściół i rodzice.

Typowe myślenie urzędnicze, które zakłada sztuczne sterowanie ludźmi, a uczniowie to ludzie, którzy myślą, czują, mają potrzeby, a nie sa gówniarzami, którzy nie maja praw, ewentualnie w czyjeś kompetencje dyrektorskie chcą wchodzić.

Idźże na jakieś forum walka.pl albo wytłuclewactwo.com z tymi rewelacjami i problemami, które dokuczaja chyba tylko Tobie samemu, poszukaj sobie wrogów gdzie indziej, nie w szkołach, to nie dobre miejsce na budowanie barykad.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 20:30

Basso profondo pisze:Nie. Jest to przepis nie tylko wadliwy, ale i nieprzestrzegany. Czyli jest to przepis demoralizujący obywateli.


Najbardziej demoralizuje agresja.

A tą preferujesz. Metody siekiery odcinającej wszystko, co Basso nie pasuje.

Basso profondo pisze:Otóż to! Oni dostają "mandat" - cudzysłów jest tu jak najbardziej na miejscu.


Ten cudzysłów, którego bym użył w odniesieniu do mandatu, demokracji, elekcji itd. tylko dlatego, że dotyczy dzieci, a więc niekoniecznie jest to zupełnie na poważnie i niekoniecznie niesie za sobą skutki prawne na miarę Sądu Najwyższego.

gdybys choć dzień przepracował jako nauczyciel, który organizuje jakąkolwiek działalność ucnziowską, to byś inaczej śpiewał.

Ty tylko lubujesz się w tyradach "prawnych" ... tak, cudzysłów, bo to tyrady pseudo=prawne.

Treść przepisów to jedno,a rozsądek i logka to drugie, gdyby było ia=naczej to nie było by precedensów w ustawodawstwie wielu krajów, nie było by dyskusji o bezduszności sądów.

Na szczęście w warunkach szkolnych problem działalności samorządu uczniowskiego nie musi dbać o takie pierdołu, bo istotą jest jego działalność, aktywizowanie ucnziów, a nie tworzenie skutków prawnych na miare Strasburga.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 20:50

Basso profondo pisze:A ja myślałem, że cudzysłów dlatego, że ten "mandat" nie pochodzi od wyborców, od rówieśników, tylko od władz szkolnych ;)
Tacy koncesjonowani aktywiści...


Przecież skład samorządu jest wybierany przez uczniów, poprzez głosowanie.
O czym Ty piszesz?

Chryste, przestań budować obraz szkoły przez pryzmat njusów z jedynie słusznych portali i for, a posłuchaj tych, którzy tam pracują.


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron