opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 21:02

Basso profondo pisze:No tak, w teorii tak. Jest oczywiście wybierany spośród namaszczonych przez władzę kandydatów


Napisałem wyraźnie, byś nie czerpał wiedzy o szkole u "bojowników", a pracowników szkół.

Jedynym kryterium jakie znam, które może stanąć na przeszkodzie wyborowi to kary za dość poważne naruszenie regulaminu szkolnego.

Basso, Ty naprawdę nie masz pojęcia o rzeczywistości szkolnej.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: koma » 2013-08-31, 21:04

Basso profondo pisze:
vuem pisze:Przecież skład samorządu jest wybierany przez uczniów, poprzez głosowanie.
No tak, w teorii tak. Jest oczywiście wybierany spośród namaszczonych przez władzę kandydatów ;)

:lol2: :lol2: :lol2: :rotfl:
Kiedy ty byłeś ostatnio w szkole??

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 21:18

Basso profondo pisze:Na jakiej podstawie prawnej?


Basso, na podstawie regulaminu i rozsądku.

Podstawe prawna znajdziesz np tu:

http://www.ceo.org.pl/pl/samorzad-uczni ... niowskiego

Wystarczy wygooglać, jeśli ktoś się fascynuje gierkami w przepisy.

Możesz soberi gadać, że to bezprawie albo lewactwo, a ja powiem, że uczciwe postawienie sprawy ucnziom wystarcza, by nie popierali kandydatury jakiegoś żartownisia, który łamie regulamin szkolny i chce prowokować resztę szkoły swa kandydaturą.

Jeszcze żaden z uczniów nie widział w tym nic złego, a nawet nie pamiętam, by ten "żartowniś" oponował. BO taka "zła" kandydatura zdarzyła sie w moich szkołach może raz.

Ale Ty będziesz się doszukiwał podstawy prawnej i ewentualnych sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

My Basso nauczamy i wychowujemy, a Ty sie bawisz.

Baw sie dalej.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: koma » 2013-08-31, 21:41

Basso profondo pisze:nauczyciel i tak ma taką władzę, że może zablokować niechciane kandydatury.

Jak prezio jakiejś partii:)
Sfotografuje się, naznaczy, zablokuje...
Nic nie zrobisz jako wyborca - będzie, jak prezio zechce. :mrgreen:

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: koma » 2013-08-31, 21:47

Mówimy o wyborach, tak?
Dla lepszej ilustracji szukam analogii :mrgreen:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: malgala » 2013-08-31, 22:58

To już jest chore.
Basso ma monopol na prawdę.
Jak ktoś nie podziela jego poglądów, to automatycznie jest jego wrogiem ideologicznym, którego zwalczyć należy.
Samorząd, to fikcja więc zlikwidować go trzeba.

Basso, nie masz zielonego pojęcia o pracy w szkole, o inicjatywach uczniowskich, o ich potrzebach, o mądrze prowadzonej pracy wychowawczej.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: iluka » 2013-08-31, 23:04

Szkoda naszego czasu na dokarmianie czyjegoś chorego ego :crazy:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-08-31, 23:23

Basso profondo pisze:Widzisz, uczniów trzeba bezprawnie (bo nie ma na to podstawy w ustawie) zmanipulować (oczywiście w dobrej wierze), aby żartownisiom albo chuliganom odebrać bierne prawo wyborcze.


Może być w regulaminie szkolnym, czy regulaminie samorządu uczniowskiego. Bo skoro ustawa o tym nie stanowi, to znaczy, że tego nie zabrania.

Nikomu taki spraw prawny nie przeszkadza.

nie przeszkadza ucnziom, nie przeszkadza nauczycielom, przeszkadza basso.

Dobranoc.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-09-01, 08:46

Basso profondo pisze:Nieprawda. Wszelkie uregulowania w aktach prawnych niższego rzędu muszą mieć podstawę ustawową. Organ administracji publicznej działa na podstawie i w granicach prawa, tak stanowi Konstytucja.


Ustawa mówi wyraźnie:


3. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.

4. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.


Wystarczy?

Dla Ciebie Basso wazne sa przepisy, zapisy, bo masz świra na tym punkcie.
Uwielbiasz teoretyczne dywagacje na ten podstawy prawnej, interpretacji określonych przepisów.

W praktyce natomiast to staje się mało istotne.

Mnie, ani żadnego pewnie nauczyciela, nie zastanawia czy jest odpowiednia podstawa prawna dla określonych działań. Jeśli uznamy je za korzystne dla rozwoju dziecka, to po prostu działamy.

Tak zresztą jest i w wielu innych zawodach, dopóki określona decyzja nie rodzi kosztownych lub niebezpiecznych konsekwencji lub nie jest wyraźnie sprzeczna z prawem to kogo obchodzą podstawy prawne?

Basso, czy w ogóle jesteś gdzieś zatrudniony, czy prowadzisz jakąś działalność, czy może jesteś np. na rencie i masz po prostu za dużo czasu na rozmyślania?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-09-01, 10:06

Basso profondo pisze:Dlatego w obecnym stanie prawnym nie możesz pozbawić żadnego ucznia biernego lub czynnego prawa wyborczego.


Kropka?

Ja jednak nadal nie będę przywiązywał wagi do podstaw prawnych przy wyborze samorządu szkolnego, klasowego, czy zarządu kółka miłośników żółwi błotnych.

Wszyscy uczestnicy tego niecnego procederu są zadowoleni, więc poczucie "bezprawia" u pasjonatów jak Ty Basso nie ma znaczenia.

W tym temacie klepiesz przez kilkanaście postów o podstawach prawnych, ajedynie raz i to bez konkretów stwierdzasz merytoryczny zarzut.

Baw sie dalej, każdy ma jakieś hobby.;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-09-01, 10:32

Basso profondo pisze:Dlatego nie twórzmy fikcji. Usuńmy z ustawy te całe pseudodemokratyczne "wybory" i organizujmy uczniom pożyteczne rzeczy bez tej formalnej otoczki, bo to przerost formy nad treścią.


Absolutnie nie.

Samorząd klasowy, czy szkolny jest przydatnym organem, nie znam nauczyciela, który by tego nie widział.

Oczywiście wiele zależy od uczniów i opiekunów.

Jeśli jakość jego działań, przydatność i korzystny wpływ na wychowanie pozostawiają cokolwiek do życzenia, TO ABSOLUTNIE NIE Z POWODU UWARUNKOWAŃ PRAWNYCH.

Przerostem formy nad treścią są Twoje rozważania i domaganie się podstawy prawnej dla każdej najmniejszej bzdurki.

Bo bzdurką, rzeczą mało istotną w procesie nauczania i wychowania jest to, czy ustawa wspomina wprost, że uczeń łamiący szkolny regulamin nie powinien być reprezentantem szkolnej społeczności. Czy ma doskonałe uwarunkowania prawne, znacznie ważniejsza jest sprawiedliwość i rozsądek.
Ważniejsze jest pokazanie właściwych wzorców i nikt od nauczycieli po samych uczniów nie analizuje prawnego umocowania takich działań.

Jakie działania samorządu są bezsensowne? Nie odpowiesz.
Czy brałeś udział w pracach takiego samorządu? Nie.
Czy choćby obserwowałeś na co dzień pracę takiego samorządu? Nie.
Czy choćby z relacji bliskich znasz działania takiego samorządu? Nie.

Ale wiesz, że należy zlikwidować, bo są jakieś niedoskonałości w zapisach ustawy, rozporządzenia, czy regulaminu.

Zachowujesz się jak maniak ze "świrem prawnym", szkoda, że również jak totalny ignorant w zakresie pracy szkoły o której tu głównie mowa.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: Cytryn » 2013-09-01, 10:41

Hm...byłam opiekunem SU. Widziałam te "wybory"- i to...prawda z tym blokowaniem niektórych kandydatur...Bo gimnazjaliści za przeproszeniem "jaja" sobie robili i największego chuligana w szkole na przewodniczącego chcieli sobie wybrać. To co, nauczyciele mieli na to pozwolić...? Już by ten "chuligan" akurat na to stanowisko się nadawał. Po drugie- ta cała samorządność uczniowska...no pewnie zależy, gdzie, ale naszym uczniom to nic się nie chciało. Największą aktywność wykazywali wtedy, kiedy trzeba było dyskotekę zorganizować. Ale tam, gdzie trzeba było popracować i wykazać się pożyteczną inicjatywą, to garstka zostawała. W zasadzie najwięcej to robił zawsze...opiekun SU, bo towarzystwo ciężko było do czegokolwiek zagonić. No ale to była szkoła wiejska. Wiem, że np. w gimnazjum miejskim(większa szkoła), gdzie moje dzieci chodziły, to uczniowie wykazywali się większą kreatywnością -no ale to głównie te, które miały też kreatywnych i raczej wykształconych rodziców. I też było ich stosunkowo niewiele...
Ja wiele razy mówiłam, że najlepiej byłoby z tego całego SU zrezygnować, bo uczniowie wcale tego nie chcą( nie tęskniliby wcale a wcale), dać trochę więcej wolności kreatywnym( niechaj się wykazują inicjatywą, czemu nie, choć też pod opieką dorosłych, bo czasem głupie pomysły mają), i darować nauczycielowi to całe "opiekuństwo"( czytaj: praca za friko, papiery, sprawozdania i szarpanina- bo robimy coś WBREW uczniom na SIŁĘ ICH USZCZĘŚLIWIAJĄC).

Ot, takie mam zdanie, teraz bijcie ;D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-09-01, 10:57

Ot, takie mam zdanie, teraz bijcie ;D


Dobre:)

Cytryn pisze:ale naszym uczniom to nic się nie chciało.


I po to mamy takie "ciała" jak samorząd, by ich zachęcić.

Cytryn pisze:Największą aktywność wykazywali wtedy, kiedy trzeba było dyskotekę zorganizować. Ale tam, gdzie trzeba było popracować i wykazać się pożyteczną inicjatywą, to garstka zostawała.


Typowy objaw, powinnaś jeszcze wspomnieć, że działania wszelkie powinny być podejmowane w trakcie lekcji, no bo ... już lepiej zorganizować zbiórkę zabawek niż siedzieć na polskim.

Cytryn pisze:No ale to była szkoła wiejska. Wiem, że np. w gimnazjum miejskim(większa szkoła), gdzie moje dzieci chodziły, to uczniowie wykazywali się większą kreatywnością -no ale to głównie te, które miały też kreatywnych i raczej wykształconych rodziców. I też było ich stosunkowo niewiele...


Wiadomo Cytrynku, że pracujesz w najgorszym miejscu ;)
Więc gorzej byc nie możę ... a tylko lepiej.

Nigdzie i nigdy 100% aktywności się nie osiągnie, to zupełnie normalne, aby angażowali się ci najaktywniejsi.

Podobnie jest w innych miejscach. Popatrz np. na udział w wyborach, jesli skorupka za młodu nie nasiąknie ...

Cytryn pisze:Ja wiele razy mówiłam, że najlepiej byłoby z tego całego SU zrezygnować, bo uczniowie wcale tego nie chcą( nie tęskniliby wcale a wcale), dać trochę więcej wolności kreatywnym( niechaj się wykazują inicjatywą, czemu nie, choć też pod opieką dorosłych, bo czasem głupie pomysły mają), i darować nauczycielowi to całe "opiekuństwo"( czytaj: praca za friko, papiery, sprawozdania i szarpanina- bo robimy coś WBREW uczniom na SIŁĘ ICH USZCZĘŚLIWIAJĄC).


Juz drugi raz czytam o WYŻSZOŚCI NIEFORMALNEGO SAMORZĄDU NAD TYM FORMALNIE STWORZONYM.

I za cholerę nie widzę tej wyższości. Jakim cudem hasło "zróbmy coś dla środowiska" albo "pomóżmy biednym", czy "co chcielibyście zoraganizować, czego wam brakuje" spotka się z beznadziejnym odzewem, jeśli w szkole samorząd istnieje, a spowoduje lawinę ofert i zgłoszeń, gdy uczniowie zadziałają jako "masa" ... chocuiaż samorząd szkolny to wszyscy uczniowie tak z zasady i Z ZAPISÓW PRAWA. ;)


... bo kwestię "pracy za friko" przemilczę, bo niedziela i chcę być miły ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: vuem » 2013-09-01, 11:12

Basso profondo pisze:Właśnie o tym piszę. Zlikwidować to oficjalne ciało, ten statutowy organ, do którego zgodnie z prawem kandydować może każdy szkolny idiota.


Właśnie i ja i Cytryn piszemy, że nie może.

Basso profondo pisze:Otóż to!


I zaraz po likwidacji samorządu wszyscy pobiegną do lokalnego Hufca.

Basso profondo pisze:Tak!


Ale istnienie tego samorządu tej wolności nie wyklucza.

Basso profondo pisze:Podpisuję się pod tym również.


Ale po co, przecież jedynym problemem jest brak podstawy prawnej dla czegoś tam.

Czy TY basso robiłeś coś wbrew uczniom jako opiekun samorządu? Musiałeś pracować za friko w szkole, pisałeś sprawozdania, czy wypełniałeś inne papiery?

Dlaczego nigdy NIE ODPOWIADASZ NA TAKIE PYTANIA? ;)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: malgala » 2013-09-01, 11:22

vuem pisze:Dlaczego nigdy NIE ODPOWIADASZ NA TAKIE PYTANIA?

Vuemku, odpowiedź jest prosta - nigdy nie pracował w szkole i nie ma o tej pracy pojęcia :D


Wróć do „Szkolna codzienność”