J.polski a wychowywanie i wpajanie wartości

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: J.polski a wychowywanie i wpajanie wartości

Postautor: fragola » 2013-09-16, 20:20

Tomek2230 pisze:iluka - zgadzam się z Tobą, że nauczyciel każdego przedmiotu jest wychowawcą, ale...
moim zdaniem nauczyciele innych przedmiotów nie mają takie szerokiego pola do popisu jak polonista, katecheta. Matematyk ucząc np stwierdzenia pitagorasa, czy rozwiązując jakieś zadania z uczniami nie będzie miał okazji do podpowiedzi jak żyć. Polonista natomiast analizując wiersze, omawiając lektury, ucząc znaczenia słów takich jak np miłość, prawda itd... już ma okazję do tego, aby uświadamiać uczniów, zmieniać ich. Przecież na j.polskim omawia się tematy takie jak życie, sens życia, zadaje się pytania: po co żyjemy... Przepraszam, ja nie chcę urazić tu innych nauczycieli, bo każdy nauczyciel może wychowywać na lekcji, ale takie jest moje zdanie. Byłem uczniem i pamiętam przebieg lekcji j.polskiego. Na wielu lekcjach były wiersze, które były o życiu, nadziei, miłości, wierze, o Bogu.


Lektury, teksty programowe są wybrane pod kątem również wychowawczym. Nie da się omówić tekstów bez odniesień. Program zakłada dyskusje, więc to oczywistość.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: J.polski a wychowywanie i wpajanie wartości

Postautor: iluka » 2013-09-16, 22:18

fragola pisze:Lektury, teksty programowe są wybrane pod kątem również wychowawczym. Nie da się omówić tekstów bez odniesień. Program zakłada dyskusje, więc to oczywistość.
No właśnie
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: J.polski a wychowywanie i wpajanie wartości

Postautor: edzia » 2013-09-17, 20:03

Nawet jeśli to oczywistość, to chyba nie zaszkodzi porozmawiać o tym, co? Poza tym różnie bywa, różni są nauczyciele, różnie podchodzą do swoich obowiązków, różny system wartości wyznają. Inne dyskusje na forum też mogłyby się wydawać oczywiste, a jednak się toczą i padają różne argumenty. Nie rozumiem więc tej uszczypliwości.

iluka pisze:Drogi Tomku, nie chcę Cię urazić, ale ja te :) oczywiste oczywistości :) odkryłam ponad 30 lat temu i za względu na ich oczywistość nie uważam za temat nośny :(
Szkoda czasu i atłasu na wyważanie otwartych drzwi :ble:
Sarkazm niepotrzebny. Możesz przecież wypowiadać się merytorycznie w wątkach nieoczywistych. W tym nie musisz.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: J.polski a wychowywanie i wpajanie wartości

Postautor: iluka » 2013-10-07, 23:45

edzia pisze:fajny wątek,
:lol:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”