Kartkówka a uczeń z dysleksją.

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lidka1111
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-25, 13:48
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: lidka1111 » 2011-02-28, 20:49

Witam i proszę o radę.
Mam w klasie kilkoro uczniów z opiniami ppp. Większość z nich ma stwierdzoną dysleksję, jeden chłopiec nosi aparat słuchowy. Moje pytanie dotyczy konkretnej sytuacji. Otóż, ostatnio zrobiłam na lekcji kartkówkę dotyczącą podmiotu domyślnego i zdań bezpodmiotowych. Ten krótki sprawdzian został zapowiedziany. Uczniowie z dysfunkcjami dostali takie same pytania jak pozostałe osoby w klasie, ale mieli możliwość pisania dłużej, podchodziłam też indywidualnie i tłumaczyłam, gdy był kłopot ze zrozumieniem polecenia. Dzieci te słabo napisały kartkówkę (miała ona 3 pytania, do rozwiązania w każdym z pytań były 3 podpunkty). Niektórzy dostali jedynki, pozostali dopuszczające lub dostateczne. Po oddaniu kartkówki podeszło do mnie kilka osób pytając, czy oceniłam ich zgodnie z tym, co mają w opinii. Odpowiedziałam, że wymagania edukacyjne dotyczą form pracy, a nie treści nauczania. Sądzę, że wymagania były dostosowane, dzieci pisały dłużej, dodatkowo tłumaczyłam co i jak. Ilość materiału nie była przecież przytłaczająca i trudna do opanowania, ale mimo wszystko mam pewne wątpliwości. Czy powinnam pozwolić na poprawę kartkówki tym uczniom? Proszę o radę i pozdrawiam.

lidka1111
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-25, 13:48
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: lidka1111 » 2011-02-28, 21:08

Proszę, niech mi ktoś doradzi co zrobić....

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: dushka » 2011-02-28, 21:24

W mojej szkole każdy uczeń może poprawić 1 i 2 - obojętnie z czego.

3 to pozytywna ocena, nie podlega poprawie.

Mała podpowiedź - uczniowie z niedosłuchem mogą mieć duże trudności z gramatyką, zadania możesz robić doi zrobienia wg wzoru na przykład.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: malgala » 2011-02-28, 22:38

lidka1111 pisze: Niektórzy dostali jedynki, pozostali dopuszczające lub dostateczne. Po oddaniu kartkówki podeszło do mnie kilka osób pytając, czy oceniłam ich zgodnie z tym, co mają w opinii. Odpowiedziałam, że wymagania edukacyjne dotyczą form pracy, a nie treści nauczania. Sądzę, że wymagania były dostosowane, dzieci pisały dłużej, dodatkowo tłumaczyłam co i jak. Ilość materiału nie była przecież przytłaczająca i trudna do opanowania, ale mimo wszystko mam pewne wątpliwości. Czy powinnam pozwolić na poprawę kartkówki tym uczniom?

Dostosowujemy formy i metody pracy. Dostosowałaś również formę sprawdzianu dając tym uczniom więcej czasu i dodatkowo wyjaśniając.
A czy pozwolić na poprawę, jeżeli pozwolisz, to wszystkim, którzy dostali oceny niedostateczne. Albo nikomu. Ocenę z kartkówki można traktować tak, jak ocenę z odpowiedzi, a przecież nie jest możliwe poprawianie wszystkich ocen.
U mnie nawet w przypadku sprawdzianu nie każdy uczeń ma możliwość poprawy oceny niedostatecznej. Nie dostaje takiej szansy ani wagarowicz, ani ten, który nie przykłada się do nauki.
To tylko kartkówka, którą na dodatek zapowiedziałaś.

lidka1111
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-25, 13:48
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: lidka1111 » 2011-02-28, 23:02

Dziękuję Wszystkim za rady. Pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: dushka » 2011-03-01, 09:37

Miwues, a bierzesz pod uwagę, że ktoś miał gorszy dzień, czy nie nauczył się z przyczyn innych niż lenistwo? Wszak nam na studiach też pozwalano na poprawki. Wiadomo - raz, a nie bez końca.

Aczkolwiek zgadzam się - jeśli poprawa, to dla każdego ucznia, a nie dla wybranych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: iluka » 2013-11-09, 20:25

A w mojej szkole nie ma poprawy ocen z kartkówek, tylko ze sprawdzianów.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

chal.nikkal
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-14, 11:21
Kto: uczeń
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: chal.nikkal » 2015-01-14, 12:12

Dostosowujemy formy i metody pracy. Dostosowałaś również formę sprawdzianu dając tym uczniom więcej czasu i dodatkowo wyjaśniając.
A czy pozwolić na poprawę, jeżeli pozwolisz, to wszystkim, którzy dostali oceny niedostateczne. Albo nikomu. Ocenę z kartkówki można traktować tak, jak ocenę z odpowiedzi, a przecież nie jest możliwe poprawianie wszystkich ocen. ???
You can easily check out our best quality ccna video training exam dumps prepare you well for the real
network+ books You can also get success in real exam of ccnp interview questions and answers - pass4sure with the quality www.goucher.edu questions and microsoft training

dejwidu
Posty: 13
Rejestracja: 2015-02-01, 09:28
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kartkówka a uczeń z dysleksją.

Postautor: dejwidu » 2015-02-01, 14:04

Ale nie przesadzajmy też...bo na egzaminie dostosowanie jest marniutkie względem tego, co wymaga się od nauczycieli.

Pamietajmy też, że ważne, aby uczeń miał świadomość, że musi pracować w domu nad doskonaleniem tych umiejętności, które wypadają u niego gorzej.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”