Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

bartka5
Posty: 2
Rejestracja: 2013-12-10, 20:20
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: bartka5 » 2013-12-10, 20:48

Witam!

Myślę, że tutaj znajdę odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Otóż Urząd Pracy zaproponował mi studia podyplomowe kwalifikacyjne z oligofrenopedagogiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (opłacą mi studia, ale koszty przejazdu muszę sama pokryć). Studia te rozpoczynają się w lutym i trwają 2 semestry. Wcześniej ukończyłam licencjat - Praca socjalna i opiekuńczo-wychowawcza, później magister - Zintegrowana Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Jakie kwalifikacje dają te studia podyplomowe, gdzie mogłabym po ich ukończeniu znaleźć pracę? Czy również poza oświatą np. w ośrodkach rehabilitacji dziennej, czy również z osobami dorosłymi niepełnosprawnymi. W ofercie studiów pisze, iż studia przygotowują do prowadzenia nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Zastanawiam się, czy warto podjąć takie studia teraz, kiedy tak ciężko jest z pracą w placówkach oświatowych. W sumie mogłabym wybrać inną uczelnię i inny kierunek studiów np. logopedię, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka itp. Ale one raczej ruszą dopiero w październiku no i logopedia trwa 4 semestry i ponoć jest trudna, wczesne wspomaganie 3 semestry. No i tutaj też nie wiem czy będzie po nich praca. Mogę również wybrać jakiś kurs. Po jakich studiach podyplomowych albo kursie byłaby większa szansa na zatrudnienie?
Powiem szczerze, że już wcześniej myślałam o oligo, bo lubię pracować z takimi dziećmi, no ale perspektywy późniejszej pracy (albo brak pracy) no i oczywiście nie jestem już młodą osobą.

Aha jeszcze pytałam o oligofrenopedagogikę naczelnika wydziału edukacji z mojej miejscowości - to odpowiedział mi, że z taką specjalnością będzie ciężko, a na dzień dzisiejszy nie ma pracy. :cry:

Będę wdzięczna za każdą odpowiedz

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: Peonia » 2013-12-10, 21:12

oligofrenopedagogika to praca z dziećmi w klasach integracyjnych i szkołach specjalnych, czyli z dziećmi upośledzonymi w każdym stopniu. Jeśli są u ciebie szkoły z klasami integracyjnymi, szkoła specjalna, to warto skorzystać z takiej propozycji tym bardziej, że płacą za studia, a w rzeczywistości oszczędzasz ok. 3000zł. Ja obecnie robię kurs kwalifikacyjny z tej dziedziny i za sam kurs dwusemestralny płacę 1300zł.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: iluka » 2013-12-10, 21:39

bartka5 pisze:Po jakich studiach podyplomowych albo kursie byłaby większa szansa na zatrudnienie?
Sama bym chciała wiedzieć...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2013-12-10, 22:06

Wczesne wspomaganie na topie, ale z wymienionych przez Ciebie, najgorzej tu o pracę (przynajmniej na moim terenie).
Logopedia - trudna, niektóre przedmioty ocierają się o medycynę, np. foniatria, audiofonologia, budowa mózgu, cały CUN. Dochodzi pismo fonetyczne, ale do opanowania. Praca albo w poradni albo w szkole (o ile są takie zajęcia), bo zapotrzebowanie spore. Są szanse, bo po przyjęciu sześciolatków wzrośnie zapotrzebowanie na te zajęcia - nie wszystkie dzieci będą miały zakończony proces rozwoju mowy.
Oligo - pracuję w szkole masowej, mamy 4 nauczycieli oligo i wszyscy mają zajęcie. Pewnie to zależy od lokalnych potrzeb.
Kursów nie rób, szkoda czasu i kasy. Przy zatrudnieniu biorą pod uwagę liczbę godzin: po podyplomówce masz wystarczająco, po kursie za mało. Mając do wyboru nauczyciela po kursie i nauczyciela po podyplomówce, wiadomo, kto ma większe szanse.
Przemyśl na spokojnie.
Jeśli mogę coś zasugerować, to największe szanse widzę po terapii pedagogicznej. To praca z dziećmi z dysfunkcjami. A takich jest i będzie coraz więcej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

bartka5
Posty: 2
Rejestracja: 2013-12-10, 20:20
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: bartka5 » 2013-12-10, 23:10

Bardzo dziękuję za zainteresowaniem moim tematem!
W mojej miejscowości jest 1 szkoła specjalna, 1 przedszkole integracyjne oraz 1 Ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci i młodzieży - o ile w takim ośrodku mogłabym pracować po ukończeniu tych studiów. W tych placówkach nie ma na dzień dzisiejszy pracy. Oczywiście brałabym pod uwagę również inne miejscowości, ale jakoś czarno to widzę. Gdybym mogła jeszcze pracować w placówkach poza szkolnych albo z osobami dorosłymi to wtedy byłaby większa szansa zatrudnienia.
Też w sumie myślałam o terapii pedagogicznej - na UŚ w Katowicach są studia podyplomowe kwalifikacyjne Terapia Pedagogiczna i Rewalidacja Dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - 3 semestry, no ale dopiero od października 2014. I tutaj w opisie studiów jest, iż dają kwalifikacje do pracy w grupach przedszkolnych i klasach integracyjnych oraz kwalifikacje do prowadzenia rewalidacji indywidualnej oraz terapii pedagogicznej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju. Zgodnie z Rozp. MENiS z dn. 30 kwietnia 2013 roku. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej....... oraz Rozp. MENiS z dn. 3 lutego 2009 roku w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
W sumie tak pięknie piszą ale czy tak rzeczywiście jest?

Także na innych uczelniach widziałam takie studia, jak terapia rewalidacyjna albo terapia pedagogiczna?

Ale jakoś mi ta oligofrenopedagogika nie może wyjść z głowy. Może dlatego, że pracowałam już z takimi dziećmi, no i w domu też mam takie dziecko - mój bratanek.
Muszę to jeszcze przemyśleć - do końca tygodnia mam czas.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc? :*

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2013-12-11, 00:09

Kierunek terapii, który napisałaś daje Ci wiele możliwości:
1.prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
2.rewalidacja indywidualna
3.wczesne wspomaganie
4.zajęcia z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w tym dysleksja, ryzyko dysleksji, inne dys..., dysharmonie rozwojowe
5.zajęcia socjoterapeutyczne
6.praca w przedszkolach, szkołach i klasach integracyjnych
Wypisałam tylko te, które są, że tak powiem, honorowane w pomocy pp. To dużo. Poszukiwani są nauczyciele do rewalidacji indywidualnej.
Jest jeden mankament. Godzina lekcyjna zajęć specjalistycznych trwa 60 min.
W sumie tak pięknie piszą ale czy tak rzeczywiście jest?

To prawda :)
Po oligo nie masz takich różnych możliwości.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: Basiek70 » 2014-01-13, 20:50

bartka5 pisze:Ale jakoś mi ta oligofrenopedagogika nie może wyjść z głowy. Może dlatego, że pracowałam już z takimi dziećmi, no i w domu też mam takie dziecko - mój bratanek.
Muszę to jeszcze przemyśleć - do końca tygodnia mam czas.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc? :*


Ja bym przy takich argumentach poszła na oligo.
A co do praktycznych argumentów - zapotrzebowanie stale wzrasta; dzieci z lekkim UU trafiają do szkół rejonowych, przepisy zapewniają im wsparcie oligofrenopedagoga i szkoły będą musiały ich zatrudniać; terapia pedagogiczna, logopedia, to nadal najczęściej dobra wola OP
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2014-01-13, 22:02

Działają priorytety lokalne :)
U nas nadmiar oligo.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Yenesey
Posty: 1
Rejestracja: 2014-08-01, 12:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: Yenesey » 2014-08-01, 14:11

Kończyłam oligo w dużym mieście, więc pracę znalazłam. W dzisiejszym świecie trzeba się specjalizować. Ja kończyłam szkołę SKK więc ją mogę polecić.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2014-08-01, 14:54

Dobra.
Więcej nie reklamuj. Reszta w koszu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: haLayla » 2014-08-01, 15:29

Yenesey pisze:Kończyłam oligo w dużym mieście, więc pracę znalazłam. W dzisiejszym świecie trzeba się specjalizować. Ja kończyłam szkołę SKK więc ją mogę polecić.


W sensie, że płaciłaś czesne w koronach słowackich czy chodzi o sekcję krajową kolejarzy?
<3

annakwi
Posty: 6
Rejestracja: 2014-08-28, 13:33
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: annakwi » 2014-08-28, 13:36

Aktualnie rekrutację na kierunek studiów oligofrenopedagogika prowadzi WSNHiD w Poznaniu. Studia trwają 3 semestry.
Wprawdzie sama tego nie studiowałam ( wybrałam nieco inną drogę kształcenia) ale może info przyda się komuś z tych okolic.

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: ama90 » 2014-10-23, 21:10

Hej, podciągam temat, ponieważ mam dylemat.

Zastanawiam się nad podyplomówką z oligofrenopedagogiki (zacznie się u mnie w lutym i trwa 2 semestry) albo nad podyplomowką z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej (zacznie się w lutym i trwa 3 semetry). Ogólnie obecnie dużo u mnie ogłoszeń do pracy w przedszkolach. Który kierunek wybrać? Jak łatwiej będzie znaleźć pracę?

PS. mam jeszcze pytanie do autorki(jeśli jeszcze zagląda), która dostała dofinansowanie z UP do takiego kursu na UŚ, jak się o to postarać? Jakie trzeba spełnić warunki?

Aleksy84
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-26, 14:50
Kto: rodzic
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: opolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: Aleksy84 » 2015-01-26, 15:28

wybierz edukacja wczesnoszkolnej i przedszkolnej ponieważ dużo jest przedszkoli i one szukają ludzi z doświadczeniem i wiedza . :wink:

Kolejna reklama
Ostatnio zmieniony 2015-01-26, 15:30 przez Aleksy84, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: iluka » 2015-01-26, 18:42

:devil: :jupi: :salut:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”

cron