kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Gustawa
Posty: 1
Rejestracja: 2013-12-20, 20:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: Gustawa » 2013-12-20, 20:32

Drodzy nauczyciele,

Bardzo proszę o pomoc. W trakcie studiów ,z różnych przyczyn, nie skorzystałam z opcji zrobienia kwalifikacji pedagogicznych. Postanowiłam nadrobić to teraz. Jednak na moim ex - uniwersytecie grupa zaczęła się wykruszać, cena rosnąć (bo uzależniona od liczebności grupy), opóźniał się termin podpisania umowy, więc się przestraszyłam, zrezygnowałam i postanowiłam robić je gdzie indziej. Umowę już podpisałam, zajęcia mają się zacząć w styczniu.

I teraz tak : znalazłam ofertę pracy w moim województwie na tyci-tyci cząsteczkę etatu w małym mieście. Kwalifikacje pedagogiczne wymagane, ale że był problem ze znalezieniem kogoś z moim wykształceniem + kwalifikacjami, to - po konsultacji z prawnikiem - uznano na podst. art 10 ust 3 KN (tzn że w ciągu roku mam uzupełnić te kwalifikacje itd) mogę być zatrudniona. Mam zacząć w styczniu.

Znalazłam też ofertę pracy w woj. śląskim na zastępstwo, też wymagane kwalifikacje pedagogiczne . I tu mi pani mówi, że konsultowała sprawę w kuratorium i gdyby szukała kogoś od 1.09 to mogłaby zatrudnić na podst j.w ale w środku roku to nie :roll: Możliwe to ??

Przecież w tym wyjątku (jednym z 4) w zatrudnianiu osoby bez kwalifikacji pedagogicznych, nic nie ma o zgodzie kuratora..Jest jakaś podstawa prawna o różnicy w kryteriach przyjmowania osób od 1.09 a od 1.01??

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: iluka » 2013-12-20, 21:59

Według mnie data nie ma znaczenia. Ale ja nie KO.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: edzia » 2013-12-22, 23:11

Znalazłam też ofertę pracy w woj. śląskim na zastępstwo, też wymagane kwalifikacje pedagogiczne . I tu mi pani mówi, że konsultowała sprawę w kuratorium i gdyby szukała kogoś od 1.09 to mogłaby zatrudnić na podst j.w ale w środku roku to nie :roll: Możliwe to ??
Niemożliwe. Więc albo pani nie konsultowała, albo na złego prawnika trafiła. Zresztą cóż tu konsultować. Art. 10 ust. 3 nie mówi nic o terminie nawiązania stosunku pracy. Wystarczy tylko go przeczytać. Tu nic nie trzeba interpretować.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: krg54 » 2013-12-25, 23:31

Pani, o której wspominasz, a która powymyślała "cuda" interpretacyjne powinnaś przedstawić dwa kolejne przepisy z KN:

art.10 ust.7: " W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela , w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony."

art.10 ust.9: " W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5."

inaf
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-30, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: inaf » 2013-12-30, 19:32

witam , bardzo proszę o POMOC
nie wiem gdzie się udać z moim problemem

skończyłam 2 letnie magisterskie studia politologia na uniwerytecie śląskim-
następnie w 2010 ukończyłam studia podyplomowe w kierunku wiedzy o społeczeństwie- kwalifikacyjne studia pedagogiczne- UŚ +150 godzin praktyk w gimnazjum

teraz dostałam informację, ze od lutego potrzebują nauczyciela na roczne zastępstwo z wiedzy o społeczeństwie, złożyłam tam papiery i rozmawiałam z dyrektorem, który ma wątpliwości co do moich kwalifikacji na nauczyciela wosu,

powiedział, ze musze przynieść "czarno na białym", ze posiadam owe kwalifikację uprawniające do nauczania wosu.

postanowiłam pojechać do kuratorium oświaty prosić o pomoc gdzie musiałam napisać oficjalne pismo w tej sprawie, po 20 dniach uzyskałam odpowiedz, wraz z rozporządzeniami że takie decyzje o kwalifikacjach podejmuje dany dyrektor szkoły.

pojechałam ponownie do kuratorium aby porozmawiać z panią, która odpowiedziała mi na moje pismo, mówiąc ze ja muszę mieć decyzje, właśnie dla dyrektora szkoły, ponieważ on ma wątpliwości i aby je rozwiać musze pokazać decyzje że mogę uczyc tego przedmiotu -
pani w kuratorium powiedziała, że posiadam kwalifikacje pedagogiczne i w pełni mam ujprawnienia, ale jeśli chodzi o kwalifikacje danego przedmiotu to oni nie są instytucją wydająca takie decyzję, że to trzeba sprawdzić z programem nauczania wosu w danej szkole i to robi dyrektor.

jestem w totalnej "kropce" gdyż ta pani dyrektor tego nie zrobi, ponieważ ona nie ma na to czasu, a jak mi zależy na etacie to mam sama donieść jej bez wątpliwą decyzję

bardzo proszę o paradę gdzie mam się udać w tej kwestii??
czy pisać do ministerstwa? czy do jakiegoś prawnika??
bardzo proszę o poradę

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: linczerka » 2013-12-30, 19:40

inaf pisze:ukończyłam studia podyplomowe w kierunku wiedzy o społeczeństwie- kwalifikacyjne studia pedagogiczne- UŚ

Z autopsji porada:
Udaj się na uczelnię i poproś o takie pisemko.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

inaf
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-30, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: inaf » 2013-12-30, 20:35

dziękuje za odpowiedź :)
uczelnie magisterską czy kwalifikacyjne pedagogiczne??
myślę, ze nie podejmą się wydania takiej decyzji, sama nie wiem co mam już robic? :(

inaf
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-30, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: śląskie

kwalifikacje

Postautor: inaf » 2013-12-30, 20:37

dziękuje za odpowiedź :)
uczelnie magisterską czy kwalifikacyjne pedagogiczne??
myślę, ze nie podejmą się wydania takiej decyzji, sama nie wiem co mam już robic? :(

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: linczerka » 2013-12-30, 20:49

Na moją prośbę po latach uczelnia wydała mi pisemko z potwierdzeniem kwalifikacji do prowadzenia takich a takich zajęć.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: edzia » 2014-01-02, 21:02

Ja proponuję wysmarować samodzielnie (na podstawie wiadomości z przepisów prawnych i z netu) albo z pomocą jakiegoś prawnika pismo będące jakąś interpretacją prawną, czy odpowiedzią na wątpliwości dyrektora. Dyrektor załączy sobie takie pisemko jako podkładkę (dyrektorzy uwielbiają wszelkie podkładki) i będzie spokojny, że postąpił zgodnie z przepisami prawnymi. Konkluzją pisma powinno być stwierdzenie, że studia podyplomowe z wiedzy o społeczeństwie dają oczywiście uprawnienia do uczenia wiedzy o społeczeństwie.

inaf
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-30, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: inaf » 2014-01-02, 23:20

dokładnie, potrzebują podkładek :(
teoretycznie wystarczyłoby aby dyrektor sprawdził to z podstawa programową, ale praktycznie woli mieć to z jakims podpisem czy pieczątką instytucji
najgorsze ze mam niewiele czasu i boje się, że przepadnie mi taka szansa :( :(

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje pedagogiczne / pomocy

Postautor: iluka » 2014-01-02, 23:30

inaf pisze:trzeba sprawdzić z programem nauczania wosu w danej szkole
inaf pisze:wystarczyłoby aby dyrektor sprawdził to z podstawa programową,

Chodzi o program Twoich studiów, jakie przedmioty w jakiej liczbie godzin.
inaf pisze:skończyłam 2 letnie magisterskie studia
Matko, ale Ci dobrze. Za moich czasów magisterskie studia były pięcioletnie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”