poezja śpiewana?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

poezja śpiewana?

Postautor: Cytryn » 2013-05-24, 17:52

W ubiegłym tygodniu miałam okazję być na dwóch konkursach wokalnych: jeden dotyczył poezji śpiewanej, drugi piosenki, tak ogólnie.
I tu moje pytanie, bo zgłupiałam: wydawało mi się zawsze, ze w poezji śpiewanej słowo powinno stać na pierwszym miejscu, i że nie jest to miejsce na popisy wokalne. Tymczasem szanowane jury nagrody przyznało tym, którzy pięknie- co prawda- zaśpiewali, ale to był taki przerost formy nad treścią, że szkoda gadać. Ozdobniczki, falseciki, piosenki bardziej kabaretowe, literackie-ale jakieś udziwnione- jednym słowem jeden wielki popis i show. Nie wiem, może ja mamut jestem, ale za moich czasów poezja śpiewana to była POEZJA, której towarzyszyła dyskretnie muzyka, najlepiej wykonywana na "żywo"( a nie z płyt). Może ja nie na czasie jestem? Zmieniło się coś od tamtego czasu?
Drugi konkurs zniesmaczył mnie nagością gimnazjalistek, które prężyły się w rytm zmysłowych piosenek o miłości. Nie za młode na takie teksty i takie ruchy są przypadkiem, czy może znów- czepiam się?

Z racji tego, że mam grupę wokalną muszę na owe konkursy jeździć. Jeśli w jury siedzi pan radny, pani z biblioteki i emerytowany nauczyciel, to wiadomo, ze ocena będzie pt. "bo mi się tak podobało", no ale żeby profesjonaliści tak oceniali....? To ja już się pogubiłam, i nie mam pojęcia, jak tych wokalistów przygotowywać, aby mieli jakieś szanse w ogóle.

Teraz taka moda, że ma być głośno, dziwnie, im więcej ornamentów muzycznych, tym lepiej, i im krótsza spódniczka? Hę?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: poezja śpiewana?

Postautor: iluka » 2013-05-30, 13:55

Cytryn pisze:Teraz taka moda, że ma być głośno, dziwnie, im więcej ornamentów muzycznych, tym lepiej, i im krótsza spódniczka? Hę?
Ano. Starszym się wydaje, że idą z duchem czasu. :lol:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

panizprzedszkola
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-14, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: poezja śpiewana?

Postautor: panizprzedszkola » 2014-02-14, 13:59

Wydaje mi się, że nawet mimo upływu lat forma poezji śpiewanej nie powinna się aż tak zmienić. W końcu to nie konkurs piosenki, a jednak poezji.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: poezja śpiewana?

Postautor: iluka » 2014-02-14, 14:41

Witaj, :) panizprzedszkola
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Przedmioty artystyczne”