rekolekcje - jak to u Was wygląda?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: suri83 » 2014-02-09, 11:21

Interesuje mnie jak w Waszej wygląda okres rekolekcji wielkopostnych?
Dokładnie chodzi mi o to, czy w tym czasie dzieci nie mają lekcji, czy rekolekcje odbywają się po lekcjach?
W moim zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) dzieci nie mają lekcji w tym okresie. 3 dni nauki odpadają...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: linczerka » 2014-02-09, 11:29

suri83 pisze:3 dni nauki odpadają

:shock:
Rekolekcje u nas po południu po wszystkich lekcjach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: haLayla » 2014-02-09, 11:32

Ja z tego co pamiętam, to w szkole podstawowej mieliśmy rekolekcje po lekcjach, ale zamiast nauki były jakieś wyklejanki, wierszyki o papieżu i śpiewanie piosenek. W gimnazjum nikt się już nie silił na udawanie, że będziemy się czegoś uczyć i teoretycznie mieliśmy iść od razu do kościoła. W praktyce większość zrobiła sobie tego dnia wolne. W szkole średniej dla odmiany były normalne lekcje, ale były skrócone, a potem usiłowano zagonić nas do kościoła.
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: iluka » 2014-02-09, 12:05

Jeszcze nie mamy informacji.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: suri83 » 2014-02-09, 12:54

linczerka - w jakiej to szkole? jaki etap edukacyjny?
Ja jestem przeciwna marnowaniu lekcji na rekolekcje, dlatego pytam o takie sprawy...
U nas w szkole nie zostały wykorzystane wszystkie dni wolne do dyspozycji a rekolekcje jak były- tak są w czasie lekcji. Dyrekcja twierdzi,że tak musi być :?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: linczerka » 2014-02-09, 13:10

To zespół szkół.
Dawniej było różnie.
Teraz, gdy mamy rozliczać siatkę godzin na koniec każdego etapu edukacyjnego, to się co niektórzy zastanowili i podjęliśmy wspólną decyzję. Najwięcej tracili Ci, którzy mają 1 lub 2 godziny tygodniowo. Ponadto jak nie ma godzin dydaktycznych, tylko rekolekcje, to mam odrabiać? A w imię czego? Przyprowadzanie i odprowadzanie dzieci nie wchodzi w zakres zajęć dydaktycznych.
Zobaczymy wkrótce, co wyniknie z naszych decyzji.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: tecumseh » 2014-02-09, 13:31

Jak ja pracowałem w szkole, to wyglądało to różnie w różnych latach:
Wymienię kilka modeli:
1) lekcje odbywają się w wymiarze skróconym (do 10 lub do 12), później rekolekcje w Kościele '
2) Uczniowie mają 3 dni wolne, rekolekcje w Kościele
3( Uczniowie mają rekolekcje w szkole (lekcji nie było lub też były w wymiarze skróconym)

Najgorszy moim zdaniem jest punkt 2.
Nawet uczniowie chodzący do Kościoła na rekolekcje nie przyjeżdżali, bo większość np. była dojeżdżająca i rekolekcje miała także u siebie w parafii.
ogólem młodzież traktuje te dni jako dni wolne po prostu.
Nauczyciele i tak muszą być w szkole, nie mają często za wiele roboty, organizuje sie więc średnio sensowne szkolenia lub długaśne rady pedagogiczne lub nawet wyznacza się nauczycieli (a pracowałem w technikum), którzy mają pilnować, by młodzież dotarła do Kościoła. (Co w ogóle jest z mojej perspektywy dyskryminacją nauczycieli niewierzących, jesli im się każe)

Moim zdaniem powinny w te dni być normalne lekcje, nawet nie skrócone, szkoła jedynie mogłaby lżej traktować uczniów (nie robić sprawdzianów, nie pytać), by pozwolić uczniom chętnym na udział w rekolekcjach po południu/wieczorem.

Nietety, inne procedury, moim skromnym zdaniem, w świeckiej szkole i w świeckim państwie nie przystoją...

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: tecumseh » 2014-02-09, 13:34

Suri,

"U nas w szkole nie zostały wykorzystane wszystkie dni wolne do dyspozycji a rekolekcje jak były- tak są w czasie lekcji. Dyrekcja twierdzi,że tak musi być :?"

Nie musi, dyrekcja widocznie tak chce lub boi się przeciwstawić proboszczowi/biskupowi itd

Są różne modele (opisałem powyżej)

Lydia
Posty: 88
Rejestracja: 2011-11-06, 19:56
Lokalizacja: mazowieckie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: Lydia » 2014-02-09, 14:12

suri83 pisze:W moim zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) dzieci nie mają lekcji w tym okresie. 3 dni nauki odpadają...

W naszym zespole jest tak samo.
Pozdrawiam,
mamuśka Lydia :D

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: haLayla » 2014-02-09, 14:38

tecumseh pisze:Jak ja pracowałem w szkole, to wyglądało to różnie w różnych latach:
Wymienię kilka modeli:
1) lekcje odbywają się w wymiarze skróconym (do 10 lub do 12), później rekolekcje w Kościele '
2) Uczniowie mają 3 dni wolne, rekolekcje w Kościele
3( Uczniowie mają rekolekcje w szkole (lekcji nie było lub też były w wymiarze skróconym)


Szkoda, że w szkołach nie ma modelu - normalne zajęcia, a uczni po lekcjach mogą iść do kościoła, albo i nie.
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: iluka » 2014-02-09, 14:48

Konsekwencją powrotu katechezy do szkół są trzy dni, wolne od zajęć szkolnych, przewidziane na rekolekcje dla dzieci i młodzieży (Rozporządzenie MEN z 14.04.1992 roku, § 10, p.1).
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: iluka » 2014-02-09, 14:53

Odbywanie zajęć dydaktycznych, części lekcji lub ich skracanie nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa oświatowego, które stanowią, iż uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia od zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

suri83
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 07:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: suri83 » 2014-02-09, 15:14

Dzięki Iluka...
Przy okazji dowiedziałam się, że to katecheci wtedy pełnią opiekę nad dziećmi, więc w tym roku nie zamierzam z nimi iść do Kościoła, wolę być w szkole.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: iluka » 2014-02-09, 15:18

Tak. Odpowiedzialność za uczniów ponoszą katecheci, którzy w rekolekcjach uczestniczą. Pozostali nauczyciele z tej odpowiedzialności są zwolnieni, ale dotyczy to trwania rekolekcji w obiektach sakralnych. Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), czas pracy nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo i w tym czasie może zostać on zobligowany do wykonywania innych czynności i działań np. opieka nad uczniami w drodze do kościoła, opieka nad uczniami nie uczestniczącymi w rekolekcjach itp.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: rekolekcje - jak to u Was wygląda?

Postautor: linczerka » 2014-02-25, 21:35

W tym roku różnie jest. Generalnie po zajęciach obowiązkowych.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Szkolna codzienność”