Nowa Era - Ponad słowami

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-11, 21:39

PP to Biblia obowiązkowa:)
Wciąż nie wiem z pewnością czy to w tej samej szkole szykujesz się na polski, magdoo...
Bo jeśli tak, to może sobie pożycz zeszyty od dobrych uczniów. Będziesz miała jakiś punkt odniesienia na przyszłość.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-11, 21:54

Najprawdopodobniej nie będzie to ta sama szkoła, ale najważniejsze jest tu to co sama powiedziałaś, tzn. że trzeba zacząć od początku, żeby wiedzieć czego wymagać później i wzięłam sobie to do serca :) Zaczęłam od PP :) Bardzo dziękuję za wskazówkę. Poza pp sięgnę do podręczników z npp. Nowa Era przypadła mi do gustu...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-11, 22:05

Młoda jesteś, pamiętasz na pewno ulubioną wymówkę uczniów: Myśmy się tego nie uczyli:(

Zeszyty po dobrym nauczycielu mogą być niezłą wskazówką.

maagdaa_sz pisze:Nowa Era przypadła mi do gustu.

To dobrze - skoro musisz z niej uczyć.

Bo ja już nie mogę się doczekać, kiedy ten rocznik z NE skończę. Dobrze, że lekturami mogę zrekompensować braki podręcznika.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: silije » 2014-03-12, 16:36

Magda, ja pracuję w szkole podstawowej. Dostanę we wrześniu jedną lub dwie czwarte klasy, więc młode jeszcze dzieciaczki :D
Wygodne jest dla mnie to, że mam już teraz dostęp do zeszytów uczniowskich, mogę przeglądać tematy, widzieć, jakie mają notatki, jakie zadania domowe i jakie poprawki w wypracowaniach. Dużo mi to daje.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-12, 18:33

silje ma raję, bo nieraz początkujący nauczyciel pyta nawet o sposób zaznaczania błędów.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-12, 20:00

Moim zdaniem zeszyt w szkole średniej to rzecz mało istotna.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-12, 20:26

Moim zdaniem też. W szkole średniej. Ale dziewczyny pisały, że mają zacząć pracę w SP i GIM.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-12, 22:30

iluka pisze:Moim zdaniem też. W szkole średniej. Ale dziewczyny pisały, że mają zacząć pracę w SP i GIM.


Ponad słowami to podręcznik dla szkół średnich, a założycielka wątku o tym pisała.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-12, 22:35

Racja :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-15, 14:21

W dzisiejszych czasach zeszyt powinien zawierać tylko ćwiczenia, uczenie się umiejętności konkretnego ucznia, więc nie wiem jaką może mieć wartość dla innych. Ponad słowami zawiera notatki.
Piszę o przedmiotach, na których są podręczniki. Wartość zeszytów jest może na przedmiotach zawodowych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-15, 14:43

No to przestań pisać o zeszytach i radź koleżance inaczej, bo jesteś najbardziej z nas zorientowana w tej Erze.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-15, 17:01

Przecież doradziłam i parę dni temu napisałam sporo.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-15, 17:06

Kopiuję to co napisałam parę dni temu. Jeśli nie ma tam konkretnych wskazówek to przepraszam, ale to złośliwość z Twojej strony.

Pracuję z tym podręcznikiem. W książce dla nauczyciela nie ma cudów. Niezłe są maturalne karty pracy z tekstami sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem (z tym, że chyba nie ma klucza do tego, albo ja nie mogę doszukać się:) Po gimnazjum nawet przeciętny uczeń przychodzi z jako taką umiejętnością tworzenia tekstu własnego, potrafi pisać rozprawkę, ale pobieżnie interpretuje dołączony tekst. W podręczniku tych fragmentów jest za mało. Trzeba pracować z tekstem i dogłębnie interpretować treść, ale nie bawić się w liczenie wersów, określanie rodzaju rymów itp. Jedną z ważniejszych rzeczy jest przygotowanie do wypowiedzi ustnej na maturze. W podręczniku masz teksty kultury (plakaty, rzezby, obrazy, teksty literackie) i nie należy traktować tego po macoszemu, bo zgodnie z nowymi zasadami na maturze uczeń musi przez 15 minut wykazać się umiejętnością wypowiedzi na temat w oparciu o tekst kultury.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-15, 18:41

E, fragola, nie bądź przewrażliwiona. :)

Koleżanka pytała, co już teraz może robić, żeby się przygotować na wrzesień.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-15, 19:50

A cześć się zdziwiła, że już teraz się pyta, choć ja przy zmianie podręczników (nowe programy) zapoznawałam się z nimi właśnie wiosną mimo doświadczenia w nauczaniu przedmiotu. To nie przewrażliwienie to raczej zdumienie radami. Nauczyciel powinien znać strukturę podręcznika, z którego korzystają jego uczniowie. Założycielka wątku zadała mądre pytanie.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”