Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: Peonia » 2014-04-09, 21:50

A nie ma się co dziwić :D Sama jestem po podyplomówce z informatyki. Umiem sporo, bo lubię tę maszynę, ale to co potrafię to się nauczyłam sama, metodą prób i błędów, no i dawniej wsparcia kolegi, gdy stawiałam pierwsze kroczki, furę lat temu, teraz syna, bo on studiuje informatykę. Wybrałam się w zeszłym roku na studia, bo chciałam się dokształcić i nabyć kwalifikacje. Zawsze to jakaś alternatywa na dodatkowe lekcje. Owszem. Papier mam, kwalifikacje nabyłam, ale nic ponad to, co wiem, niestety się nie dowiedziałam ku mojemu niezadowoleniu. Rozczarowana jestem. No, ja umiem dużo. Były jednak ze mną na tych studiach babki, które nic nie kumały i one też studia ukończyły. Paranoja.

W mojej szkole są osoby, które pracują jako informatycy od wielu lat i czasem się zastanawiam, jak widzę wydruki opracowanych przez nich dokumentów szkolnych, jak uczą te biedne dzieci, bo dokumenty są zawsze do poprawki. Tak jak mówicie - podstawowych umiejętności obsługi nie posiadają.

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: tygrysiaczek » 2014-04-09, 22:05

Peonia pisze: No, ja umiem dużo.

Firmy IT zabijaną się o informatyków, którzy unią dużo i tez płacą im dużo, 3-10x więcej niż zarobki nauczyciela. Co Ty jeszcze robisz w szkole?

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: kitek2013 » 2014-04-16, 15:05

Tygrysiaczek ja pracowawałam w wielkiej firmie i miałam kasy w bród, natomiast jednak po roku stwierdziłam, ze jednak wole z dziecmi. Kasa marna, ale mnie ta praca sprawia satysfakcje chociaz czasami marudze. Natomiast taka prawda, ze nikt ze swojego przedmiotu nie umie wszystkiego. Tak samo z j. polskiego, matematyki czy informatyki. Natomiast sama tez mam kilka podyplomowek i nie czuje sie douczona, niemniej nie pracuje na tych poziomach z dziecmi np mam ukonczona edukacje wczesnoszkolna ale ucze w klasach 1-3 informatyki, natomiast jest tez tak ze informatyk nie jest od roboty za kogos. Druga sprawa to juz kwestia samej nauki, jak ja widze jak nauczycielki z 1-3 przychodza na zajecia i wychodza i pol komputerow nie działa bo one nie wiedza co z tym zrobic, to mi tez wlosy staja deba na glowie a przeciez ucza zajec komputerowych :)
Miau

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: iluka » 2014-04-16, 16:58

Widzisz, tygrysiaczku, nie każdy leci tylko na kasę :mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: Peonia » 2014-04-16, 18:55

Panie od 1-3 uczą zajęć komputerowych, czyli obsługi komputera w zakresie właściwie dwóch programów Paint i Word, na poziomie małego ucznia. I tyle potrafią ile same się nauczyły, bo kierunku informatyka nie ukończyły. Zazwyczaj nie posiadają pasji do komputerów :D

Tak na marginesie powiem, że są i takie kwiatki, jak np:
Mój kolega, nie nauczyciel, ale biegły i sprytny informatyk-samouk, naprawiający komputery w swoim zakładzie pracy, nie potrafi korzystać z wszystkich narzędzi np. Worda i Excela, jest to dla niego czarna magia, a potrafi poradzić sobie z każdym problemem pojawiającym się w komputerze, programować, instalować, rozbierać na części i składać urządzenia. Zawsze go podziwiam, jak świetnie sobie radzi z angielskim i językiem do tworzenia programów, i jednocześnie nie mogę się nadziwić, gdy przychodzi do mnie, bym mu zeskanowała coś tam, zmieniła rozdzielczość obrazu lub cos tam przerobiła. Nie potrafi, bo nie korzysta na co dzień z tych programów. A profesjonalne programy muzyczne i graficzne ma w jednym paluszku.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: vuem » 2014-04-18, 09:18

Peonia pisze:A profesjonalne programy muzyczne i graficzne ma w jednym paluszku.


Używając zarówno tych "podstawowych" programów do skanowania, czy "zmieniania rozdzielczości" jak i tych nieco bardziej skomplikowanych "profesjonalnych" do obróbki graficznej, czy nawet muzyki, czy filmów STWIERDZAM, że ten Twój magik ... wcale nie łazi do Ciebie po to byś mu coś zeskanowała...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: iluka » 2014-04-18, 09:48

Myślisz?... Że ją podrywa ,,na głuptaska,,?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: malgala » 2014-04-18, 10:26

iluka pisze:Myślisz?... Że ją podrywa ,,na głuptaska,,?

Ja innej opcji nie widzę.
Mogę zrozumieć Excela, bo jak się go często nie używa, to pewne funkcje można zapomnieć, ale z całą resztą, to tylko pretekst.
Jeżeli ktoś radzi sobie doskonale z profesjonalnymi programami, to i z prostym do obróbki plików da radę albo w profesjonalnym obrobi :mrgreen:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: iluka » 2014-04-18, 12:13

Takie poświęcenie! To miłe :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: vuem » 2014-04-18, 14:22

iluka pisze:Myślisz?... Że ją podrywa ,,na głuptaska,,?


http://www.youtube.com/watch?v=0_7G-2Ea4GU

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: iluka » 2014-04-18, 14:35

vuuuueeeem :lol: super :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: Peonia » 2014-04-19, 21:55

iluka pisze:Myślisz?... Że ją podrywa ,,na głuptaska,,?


Ubawiłam się waszymi wywodami :D

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: iluka » 2014-04-19, 22:51

Peonia pisze:Ubawiłam się waszymi wywodami :D
To się cieszę. Poczucie humoru ważna rzecz. Pozdrawiam :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: kirlan » 2014-04-24, 09:37

Jako informatyk czuję się wywołany do odpowiedzi.

1) To nic dziwnego że nie zna programów użytkowych - czaszkę i tak ma przegrzaną od wiedzy sprzętowej - a wierzcie mi to naprawdę ogrom, że nie wspomnę o programowaniu. Wiedza informatyczna jest tak ogromna że zwyczajnie trzeba się specjalizować żeby nie zwariować. Po kiego czorta jeszcze obciążać umysł czymś, na czym się NIE zarabia?

2) Rozpracowanie "zwykłego programu" też trwa - nawet jak się jest wybitnym programistą i sprzętowcem . Bywa że zwyczajnie szybciej i łatwiej jest zaangażować w to kogoś - choćby kolegę specjalizującego się w tej dziedzinie on / ona zrobi to 10 razy szybciej, bez błędów i z łatwością.

3) Gdybym nie był żonaty sam bym stosował masowo metodę "na niezorientowanego" "na gapciuszka" a jeszcze częściej na "pana pomocnego". :mrgreen:


4) Informatycy też bywają leniwi i/lub przepracowani - a wtedy najlepiej chodzić i zlecać różne czynności osobom które sobie z tym poradzą, a samemu robić tylko to z czym żaden dobrowolny pomocnik sobie nie poradzi. Częste zagranie.

5)Oczywiście możliwe są kombinacje kilku powyższych przyczyn i paru innych (np awaria własnego skanera, to że komputer jest zajęty czymś innym przez najbliższe 2 - 3 doby)
................
Nie wiem czy to pocieszy, czy cokolwiek wyjaśni ale ...
Tak to mniej więcej wygląda w "środowisku informatycznym".
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Najczęstsze problemy nauczycieli w których pomaga informatyk

Postautor: tygrysiaczek » 2014-04-24, 17:42

kirlan pisze:Jako informatyk czuję się wywołany do odpowiedzi.

1) To nic dziwnego że nie zna programów użytkowych - czaszkę i tak ma przegrzaną od wiedzy sprzętowej - a wierzcie mi to naprawdę ogrom, że nie wspomnę o programowaniu. .


Jakiej wiedzy sprzętowej? w podstawach programowych jest całe nic o sprzęcie.
Za to są własnie programy uzytkowe z pakietu offica począwszy od 1 klasy podstawówki, kończąc na 1 klasie szkoły sredniej.
Dlatego, sorry, ale jeżeli nauczyciel nie umie podstaw worda czy excela no to nie wiem kto go tam zatrudnił. Przecież podstawy programowe wymagają tylko PODSTAW, nikt nie wymaga znajomości pisania makr w excelu. Nauka programowania w szkole kończy się na podstawowcyh pętlach pisanych w konsoli, o GUI nie ma mowy, więc nie wiem czym Ty jesteś tak przegrzany :D

Reasumując różnica między informatykiem pracującym w szkole a takim w firmach jest taka, że własnie informatyk w szkole powinien miec PODSTAWY wiedzy z większości dziedzin informatyki. Podstawy programów użytkowych, podstawy programowania w 1-max2 językach, podstawy sieci, podstawy robienia stronek i tyle.
Natomiast informatyk w firmie musi sie specjalizować w jednej konkretnej dziedzinie. Np w programowaniu w jednym języku i wtedy nikt nie wymaga od niego znajomości nawet podstaw worda.


Wróć do „Informatyka”