licencjat, magisterka a szanse na prace

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

William29
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-28, 16:40
Kto: student
Lokalizacja: lubuskie

licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: William29 » 2014-04-14, 15:19

Mam takie pytanie,
jeżeli np. ukończe licencjat z historii (uprawnienia do SP i GIM - stary system), a później wybiore sie na studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji spolecznej i nastepnie bede sie staral o prace w szkole (dajmy na to GIM, bo do tego mam uprawnienia zdobyte podczas licencjatu) to czy to, ze magisterke mam z innego kierunku moze zadzialac na moja niekorzysc (w momencie w ktorym bede walczyl o miejsce w pracy z osoba, ktora ma pelne wyksztalcenie z historii (lic. + mgr))?? Czy wtedy moje zarobki są na poziomie najwyższym? (czy moze jestem traktowany jako licencjat z uprawnieniami pedagogicznymi?). A może zadziała to na moją korzyść? Bo np. po takim dziennikarstwie mogę zaoferować coś więcej i szole, i uczniom.

No właśnie, jak to jest? Proszę was o opinie, jako osob doswiadczonych w pracy w szkole.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: linczerka » 2014-04-14, 18:57

Zarobki nie zależą od wykształcenia tylko od stopnia awansu.
Najwyższe dostaniesz hohoho... po latach, jak będziesz dyplomowany.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: malgala » 2014-04-14, 19:57

Od wykształcenia też.
Stażysta z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym 2265, a z tytułem licencjata z przygotowaniem lub magistra bez przygotowania pedagogicznego 1993.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: linczerka » 2014-04-14, 20:21

No tak :)
Chociaż znalezienie pracy z posiadanym licencjatem może być trudne, choć nie niemożliwe.
Zwalniani są dyplomowani z tytułem magistra.
http://www.bibliotekako.pl/news.aid,240 ... cieli.html
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: iluka » 2014-04-14, 20:33

Zwalnia się N. za 3109.
Przyjmuje się N. za 1759.
OP zaoszczędzi różnicę:twisted:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Grunt
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-04, 17:48
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: Grunt » 2014-04-27, 15:20

W przyszłym roku ukończę licencjat z filologii polskiej. Zamierzam oczywiście podjąć się dalszej edukacji (w planach mam magisterkę oraz podyplomówkę z historii), aczkolwiek chyba zrobię jednak magisterkę zaocznie. Mam takie poczucie trwonienia czasu na studiach i uważam, że wypadałoby zacząć jakąkolwiek pracę. Problemem może być jednak dogadanie się z potencjalnym pracodawcą ws. umożliwienia mi odbycia praktyk w gimnazjum (na czwartym roku, czyli pierwszym magisterki) oraz w szkole ponadgimnazjalnej (na piątym roku, czyli na drugim magisterki). Szczytem moich marzeń byłaby praca w szkole podstawowej, do której będę miał uprawnienia już po licencjacie. Z pocałowaniem ręki wziąłbym chociaż pół etatu, ale mam świadomość, że niezwykle trudno będzie mi znaleźć pracę, mając zaledwie "lic." przed nazwiskiem. Spróbuję powalczyć o stanowisko nauczyciela języka polskiego, z pewnością rozwiozę podania, choć w moim wypadku lepszym określeniem będą "błagania", do okolicznych szkół. Złudzeń jednak nie mam...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: iluka » 2014-04-27, 15:44

A może akurat Ci się uda? Powodzenia :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Grunt
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-04, 17:48
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: Grunt » 2014-04-27, 21:53

Ach, Miła Pani, przyznam, że marzę o tym, aby się udało. Choć jestem realistą i wiem, że szanse są bardzo małe, to po cichu marzę o tym, aby jakiś dyrektor zaufał mi i dał mi szansę, zatrudniając na stanowisku nauczyciela. Jeśli nie po licencjacie, to chociaż po magisterce... ale chciałbym jak najszybciej.. Niczego tak w życiu nie pragnę, jak sali lekcyjnej pełnej uczniów i mnie jako ich nauczyciela języka polskiego, uczącego ich ortografii, literatury, gramatyki, kształtującego poniekąd te młode umysły... Och, ogromne powołanie czuję w sercu, nie sposób opisać to słowami...

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: ejwa » 2014-04-27, 22:30

Zawsze możesz spróbować. Ja dostałam pracę po licencjacie, pierwsza praca była na zastępstwo na 4 miesiące, a w kolejnym roku już na dłużej. Powodzenia.

carmen1
Posty: 31
Rejestracja: 2014-08-01, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański, Język włoski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: carmen1 » 2014-10-10, 11:07

A słuchajcie moi drodzy a ja mam takie pytanie bo mam licencjat z filologii hiszpańskiej i uczę hiszpańskiego, jednak mgr chciałabym już zrobić z czegoś innego bo język znam dobrze aby mieć większe kwalifikacje np. z zarządzania i tu moje pytanie czy jak zrobię mgr z tego to nadal będę mogła uczyć we wszystkich typach szkół? Dodam, że na studiach licencjackich odbyłam staż i przygotowanie pedagogiczne.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: Melizabeth » 2014-10-10, 13:44

Nadal? Dlaczego niby mieliby Ci cofnąć kwalifikacje?? Jeśli już je posiadasz, to nie znikną tylko dlatego, że zrobiłaś inne studia.

carmen1
Posty: 31
Rejestracja: 2014-08-01, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański, Język włoski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: carmen1 » 2014-10-10, 17:30

Dziękuję Ci Melizabeth za odpowiedź, czyli jak np. zrobię mgr z zarządzania mając tym samym ukończony licencjat z filologii hiszpańskiej z przygotowaniem pedagogicznym to będę ewentualnie mogła się starać o pracę w każdym typie szkół? Dodam iż planuję także zrobić certyfikat językowy C2 w Instytucie Cervantesa.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: Melizabeth » 2014-10-10, 17:49

Oczywiście :) Mnie tu na forum zapewniają, że jeśli chodzi o nauczanie języków obcych to już licencjat powinien takie uprawnienia dawać, ale co spotykam jakiegoś studenta filologii, to się okazuje, że nie, bo mogą tylko w podstawówce, albo w podstawówce i gimnazjum. Certyfikat C2 nie zaszkodzi, bo jeśli dobrze pamiętam rozporządzenie ministra edukacji narodowej, DELE C2 + przygotowanie pedagogiczne daje kwalifikacje do nauczania w każdym typie szkół.

carmen1
Posty: 31
Rejestracja: 2014-08-01, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański, Język włoski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: carmen1 » 2014-10-10, 18:19

Wiesz co no jak szukałam pracy to dyrektorka jednej ze szkół mi powiedziała że licencjat spokojnie daje uprawienia do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum. Ja uczę obecnie w dwóch S.P. dlatego moje pytanie gdyż obawiam się że jak bym gdzieś coś innego w szkołach np. w przyszłości szukała to czy dyrekcja by uwzględniła mój dyplom licencjata i mgr powiedzmy z zarządzania czy administracji :mrgreen:

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: licencjat, magisterka a szanse na prace

Postautor: Melizabeth » 2014-10-10, 20:07

W SP i Gim na pewno, co do liceum, to właśnie nie jestem pewna, ale ktoś gdzieś przytaczał cytat z jakiejś ustawy, że licencjat daje uprawnienia wszędzie. Ja dlatego robię uzupełniającą mgr z hiszpańskiego (licencjatu z hiszp nie mam), żeby się tym nie stresować, ale biorąc pod uwagę przedmioty, to mgrka nic nie wnosi do nauczania w szkole (u nas co prawda są zajęcia z dydaktyki, własnie dla III i IV etapu edukacyjnego, a na licencjacie były dla I i II), ale jak studiowałam angielski (lic + mgr), to od razu po licencjacie mieliśmy uprawnienia, na mgr można było ewentualnie pracę z dydaktyki pisać, ale to wszystko.


Wróć do „Pogaduszki”