Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: iluka » 2014-06-29, 13:27

silije pisze:Zastanawiam się, czy to jest bardzo kłopotliwe, gdy uczy się dziecko bliskich znajomych?
Bywa, oj, bywa...
silije pisze:wiem, które klasy
4? 5? 6?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: silije » 2014-06-29, 13:31

Dwie klasy czwarte. To akurat było wiadome od razu, tylko nie wiedziałam które. Myślę, że uczniowie z tych klas się ucieszą, ponieważ znają mnie ze świetlicy i z kółek zainteresowań, a dla dzieci akurat nie jest istotne, że pani nie ma doświadczenia zawodowego i takie tam dorosłe dyrdymały ;-) Więc mam wielką nadzieję, że tego nie zepsuję. Będę się bardzo starała.

Z z tej naszej części artystycznej na zakończenie roku mam bardzo miłe wrażenia. Wszystko się udało. Tylko stres był tak wielki, że w piątek wstałam już o trzeciej nad ranem, bo i tak nie mogłam spać. Mam nadzieję, że za drugim razem już się człowiek tak nie denerwuje.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: iluka » 2014-06-29, 17:09

Jakie podręczniki?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: silije » 2014-06-29, 17:38

"Słowa z uśmiechem" WSiP
Choć część polonistek twierdzi, że lepiej im się uczyło z nowego "To lubię".
No ja nie mam porównania.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 07:49

Postaram się zaglądnąć. Chyba gdzieś mam jakiś reklamowy egzemplarz do klasy czwatrej...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

0RH
Posty: 1
Rejestracja: 2014-07-09, 18:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: 0RH » 2014-07-09, 20:45

Hej,
witajcie w gronie zapalonych polonistek. Przeczytałam z zaciekawieniem cały wątek. Chciałabym, aby ten wątek nie umarł, żeby założycielka wątku odezwała się jeszcze, Iluka - jak mniemam - też jest w pobliżu - i może byśmy wymieniały się pasją?

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: silije » 2014-07-09, 22:47

Hej ORH
Będę się odzywać, tylko że na razie są wakacje i za bardzo nie ma o czym pisać :wink:
Zamówiłam paczkę w merlinie, właśnie idą do mnie wszystkie te lektury proponowane w podstawie, których nie miałam jeszcze na własnych domowych półkach (cztery takie się znalazły).
Wymyśliłam sobie, że przy każdej omawianej lekturze będę wręczać dzieciom kartkę z proponowanymi książkami utrzymanymi w podobnym klimacie np.
"Jeśli spodobały ci się "Przygody Tomka Sawyera" przeczytaj także "Przygody Hucka Finna", "Wyspę skarbów" Stevensona, "Detektywa Bloomkvista" A. Lindgren, "Czarne stopy" Szmaglewskiej" lub "Pana Samochodzika i ..." Nienackiego.
Miałyśmy z córkami sporo zabawy dobierając do każdej lektury pasujące książki: "Manię czy Anię" do "Spotkania nad morzem", "Pisklaka" do "Tego obcego", "Most do Terabithii" do "Braci Lwie Serce", "Szkołę czarów" do "Akademii pana Kleksa", "Króla złodziei" do "Chłopców z Placu Broni" i tak dalej...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: edzia » 2014-07-10, 06:42

silije pisze:Wymyśliłam sobie, że przy każdej omawianej lekturze będę wręczać dzieciom kartkę z proponowanymi książkami utrzymanymi w podobnym klimacie
A ja cieszę się, że pojawił się na forum kolejny nauczyciel z pasją, bardzo takich lubię.

Pewnie wielu uczniów nie skorzysta z podawanych podpowiedzi, ale nie ustawaj w swej pasji, nie zniechęcaj się. Wystarczy, jeśli od czasu do czasu trafi się jakiś zapalony do czytania uczeń i zechce sięgnąć do wspomnianej listy. Ale nawet jeśli nie, to ważne, jeśli uczniowie w Twoich oczach będą tę pasję widzieć. To bardzo buduje autorytet.

No i pisz poprawnie, będę chciała czerpać z Ciebie wzór. :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co jeszcze mogę zrobić, by uczyć polskiego w swojej szkole?

Postautor: iluka » 2014-07-10, 09:24

Witaj ORH. :)
Jestem, jestem w pobliżu...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”