Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Angelo
Posty: 15
Rejestracja: 2014-05-21, 14:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: Angelo » 2014-05-29, 13:27

Zbliża się koniec roku szkolnego, czy w Waszych szkołach praktykowany jest zwyczaj nagradzania uczniów za dobre wyniki w nauce? Jeśli tak, to czy nadal króluje nieśmiertelna książka czy może są to bardziej „odważne” upominki? Co przez to rozumiem? Ostatnio interesowałem się trochę tematem gier i programów edukacyjnych dla dzieci, próbowałem poznać podejście do tematu rodziców. Moje oko szczególnie przykuła seria Akademia Umysłu, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przeglądając stronę internetową zobaczyłem, że producent przygotował rabat dla szkół na zakup tych programów, czyli że celuje w okazję zakończenia roku szkolnego. I tu moje pytanie: co nauczyciele sądzą o komputerowych grach/programach edukacyjnych, czy ich zdaniem mogą one być dobrym prezentem dla uczniów? Moim zdaniem całkiem dobrym, zwłaszcza że nie jest mowa o byle jakich multimediach, ale uznanej serii edukacyjnej. Pamiętam za swoich czasów, że mało kto cieszył się z książki, słownika czy albumu. Wtedy jednak komputery domowe stanowiły novum, teraz to co innego, a dzieci w mniejszym bądź większym zakresie i tak przy nich siedzą. Czy nie warto z tego skorzystać i sprawić, by ten czas nie był poświęcony wyłącznie na Internet i mało rozwojowe gry?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: iluka » 2014-05-29, 14:01

Angelo pisze:czy w Waszych szkołach praktykowany jest zwyczaj nagradzania uczniów za dobre wyniki w nauce?
Oczywiście.
Angelo pisze:czy nadal króluje nieśmiertelna książka
Tak.
Angelo pisze:czy może są to bardziej „odważne” upominki?
Angelo pisze:producent przygotował rabat dla szkół na zakup tych programów, czyli że celuje w okazję zakończenia roku szkolnego.
Ale to nie jest kryptoreklama, prawda :wink:
Angelo pisze:I tu moje pytanie: co nauczyciele sądzą o komputerowych grach/programach edukacyjnych, czy ich zdaniem mogą one być dobrym prezentem dla uczniów?
Tak. Mam nadzieję, że rodzice kupuję je swoim dzieciom równie często jak książki :)
Angelo pisze: nie jest mowa o byle jakich multimediach, ale uznanej serii edukacyjnej
Coś podobnego! A ja pierwsze słyszę :(
Angelo pisze:Pamiętam za swoich czasów, że mało kto cieszył się z książki, słownika czy albumu.
Tak za moich czasów i obecnie dzieci się cieszą po prostu z wyróżnienia najbardziej :lol:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Angelo
Posty: 15
Rejestracja: 2014-05-21, 14:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: Angelo » 2014-05-29, 20:00

@iluka
Do kryptoreklamy brakuje paru niezbędnych jej elementów ;).

Lećmy dalej. Ostatnio uczestniczyłem w kilku dyskusjach typu "dziecko i komputer", temat wydaje mi się tyleż interesujący, co kontrowersyjny. Zaczęło się od maluszków, którym rodzice kupują tablety i mają je z głowy, co oczywiście uważam za naganne. Niemniej zauważyłem, że większość wypowiadających się, jest zdecydowanie przeciwna jakiejkolwiek aktywności dzieci kilku- i kilkunastoletnich (do ok. 11-12 roku życia) związanej z komputerem. Osoby podchodzące do tematu na zasadzie "wszystko dobre, ale z umiarem", są w mniejszości. Dla mnie ta pierwsza grupa przedstawia trochę fałszywą postawę, moim zdaniem na pokaz (co jest raczej nieuzasadnione), zwłaszcza kiedy kontaktu z elektroniką dziecku zabraniają rodzice sami korzystający namiętnie z TV, smartfona i komputera... "Nie pozwalam dziecku siedzieć przy kompie, patrzcie jaki oryginalny ze mnie rodzic" - tak to odbieram.
Jak się łatwo domyśleć, należę do drugiej ww. grupy. Moje dzieciństwo przypadło na czasy, gdy pecety (z prockami 286) były oznaką zamożności, przez co dzieciaki ciągnęły do nich niesamowicie. Uwielbiałem wszelkie gry komputerowe, często trudno było mnie od nich odciągnąć, jednak na ludzi chyba wyszedłem ;). Wtedy jednak komputery miały znacznie mniej możliwości niż dzisiaj, programy edukacyjne jeśli były, to koszmarnie ubogie i nudne. Teraz to inna bajka, dlatego uważam, że nie należy ich negować, one spokojnie mogą egzystować obok książek (sam tak zresztą zawsze czyniłem - na przemian książki i gry).

Teraz co do radości z wyróżnienia. Oczywiście, to zawsze było (i jest) świetne uczucie. Nie wiem jednak, czy do aż tak zdegenerowanego towarzystwa przynależałem, ale gdy kiedyś jedna z osób dostała w nagrodę planszówkę, a druga słownik, to chyba nie muszę mówić, komu zazdrościliśmy... ;)

PS
Skoro nic nie wiesz o multimediach Akademia Umysłu, to polecam to zmienić :). Zwłaszcza interesująco wygląda seria junior. Mój synek nie jest jeszcze w grupie docelowej, ale w przyszłości na pewno dostanie juniora w prezencie.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: iluka » 2014-05-29, 20:07

Angelo pisze:Skoro nic nie wiesz o multimediach Akademia Umysłu, to polecam to zmienić
Jak? Bez kupowania?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Angelo
Posty: 15
Rejestracja: 2014-05-21, 14:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: Angelo » 2014-05-29, 20:44

Ja z ich strony ściągnąłem sobie wersję demonstracyjną.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: iluka » 2014-06-01, 11:26

Angelo pisze:Ja z ich strony ściągnąłem sobie wersję demonstracyjną.
Prześlij mi link na PRV, bo ja jedynie prezentację filmową - reklamówkę ogólną zobaczyłam. Nie mam czasu szukać, gdzie to demo jest.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: kirlan » 2014-06-09, 18:22

Te rzekomo wspaniałe gry nie spełniają podstawowych warunków
patrz mój post w wątku:
http://www.45minut.pl/forum/topics57/nagrody-dla-uczniow-na-koniec-roku-vt13386.htm

Znacznie lepsze gry, ZA DARMO i bez tej głupiej łatki "a teraz ćwiczysz swoją istotę szarą" można znaleźć w internecie samodzielnie. Ta sama funkcja "dydaktyczna" / "pedagogiczna" / "terapeutyczna" a przy tym o niebo lepsza grafika, klimat, porównywalność wyników w sieci - rywalizacja , suma summarum z najlepszych gier edukacyjnych mniej niż 3 % nosi nazwę "edukacyjnych". W internecie raczej są nazywane "logicznymi" .

A gry pudełkowe (takie co trzeba kupować i instalować) też nie mają stempelka "edukacyjna" a uczą, nie mają nalepki "pedagogiczna" a wychowują i to wychowują dobrze. Tyle że trzeba znać konkretne tytuły, wiedzieć jak korzystać z oznaczeń PEGI , zagrać conajmniej godzinę w demo, poczytać recenzje w prasie fachowej, obejrzeć w internecie nagrania z toku gry, nim się ostateczną decyzję podejmie co do wychowawczego / dydaktycznego wykorzystania gry

Wracając do tej nieszczęsnej NIE-reklamy ....
.Sądząc po tym co znalazłem (filmiki informacyjne) to owo edukacyjne arcydzieło oceniam na 3/10 - czyli przeciętny poziom żenady typowy dla 80% "gier edukacyjnych" .


Taki gniot to można dziecku wręczyć za karę żeby się wstydziło że gra w wapniacką grę i żeby się męczyło słabą grywalnością.

Chwalebne jest nauczanie gatunków chronionych w Polsce, ale trzeba to robić z klasą i znawstwem mody graficznej oraz trendów w popkulturze ... AKTUALNYCH ..... MŁODZIEŻOWYCH


....a nie forsować swoje ugrzecznione do wyrzygania wizje.

Gra ma się podobać DZIECIOM i MŁODZIEŻY a nie starym betonom.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Awatar użytkownika
Angelo
Posty: 15
Rejestracja: 2014-05-21, 14:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: Angelo » 2014-06-17, 14:17

Dużo słów, mało treści w wypowiedzi osoby powyżej. A zwroty typu "wapniacki", "beton", "do wyrzygania", "frajer" (to pochodzi z podlinkowanego posta) najlepiej pozostawić bez odpowiedzi, bo z nich jasno wynika, z kim mamy do czynienia...
Cóż, akademia Umysłu jest raczej skierowana do dzieci "nieco" bardziej ... (wstawić wg uznania) rodziców...

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Co nauczyciele i rodzice myślą o takich nagrodach?

Postautor: renati23 » 2014-07-20, 21:40

U nas w szkole uczniowie oprócz książek młodzież dostała: pendrive, torby podróżne. :D


Wróć do „Szkolna codzienność”